Internet slaví 40 let od prvního úspěšného přenosu dat

Tagy:  ARPANET, DARPA, internet, narozeniny, přenos, data, červ, vir, počítač

Internet právě včera oslavil 40 let od velice důležitého mezníku. Poprvé se totiž podařilo přenést sítí nějakou informaci. Paradoxně to byly pouze dvě písmenka – L a O ze slova login. Navíc mělo jít o druhý pokus, první se vůbec nezdařil. Zajímavostí je, že celý přenos dat byl zajišťován spojením dnešního obra – AT&T, maximální rychlost tehdy byla 50kb/s, ale dosahovalo se jí velice výjimečně.

Síť ARPANET, které vděčíme za dnešní internet byla založena v roce 1969, oficiálně byl její provoz kvůli zastaralosti a malé rychlosti zastaven v roce 1990. Za celým projektem ARPANETu stála DARPA, což byla součást ministerstva obrany v USA. Dalším významný mezník byl rok 1973 kdy se ARPANET začal používat i v Evropě.

Bohužel pradědečkovi internetu vděčíme i za jeden nešvar a tím je virus, respektive první červ. Objevil se v roce 1971, jeho autorem byl Bob Thomas, červ zobrazoval krátkou hlášku: „Jsem Creeper, chyť mě jestli to dokážeš.“

My tedy můžeme přát celému internetu alespoň dalších 40 let fungování.

Zdroj: Fudzilla.com

Novinka Internet slaví 40 let od prvního úspěšného přenosu dat byla publikován 1. listopadu 2009 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!