Internet slaví 40 let od prvního úspěšného přenosu dat

Tagy:  ARPANET, DARPA, internet, narozeniny, přenos, data, červ, vir, počítač

Internet právě včera oslavil 40 let od velice důležitého mezníku. Poprvé se totiž podařilo přenést sítí nějakou informaci. Paradoxně to byly pouze dvě písmenka – L a O ze slova login. Navíc mělo jít o druhý pokus, první se vůbec nezdařil. Zajímavostí je, že celý přenos dat byl zajišťován spojením dnešního obra – AT&T, maximální rychlost tehdy byla 50kb/s, ale dosahovalo se jí velice výjimečně.

Síť ARPANET, které vděčíme za dnešní internet byla založena v roce 1969, oficiálně byl její provoz kvůli zastaralosti a malé rychlosti zastaven v roce 1990. Za celým projektem ARPANETu stála DARPA, což byla součást ministerstva obrany v USA. Dalším významný mezník byl rok 1973 kdy se ARPANET začal používat i v Evropě.

Bohužel pradědečkovi internetu vděčíme i za jeden nešvar a tím je virus, respektive první červ. Objevil se v roce 1971, jeho autorem byl Bob Thomas, červ zobrazoval krátkou hlášku: „Jsem Creeper, chyť mě jestli to dokážeš.“

My tedy můžeme přát celému internetu alespoň dalších 40 let fungování.

Zdroj: Fudzilla.com

Novinka Internet slaví 40 let od prvního úspěšného přenosu dat byla publikován 1. listopadu 2009 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...