Webové adresy budou nově mít háčky a čárky

Tagy:  diakritika, znaménka, čárky, háčky, domény, internet, písmena

Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) neodolalo nátlaku a prosbám uživatelů internetu a povolilo používání háčků a čárek v internetových adresách. Znamená to především možnost většího uplatnění originality a možnost zakládání nových domén. Znamená to i usnadnění pro jazyky, které nepoužívají latinku, bude možné tak založit doménu v hindštině nebo ruštině.

Nejdříve bylo potřeba vůbec otestovat, zda používání háčků a čárek nepovede k nějakým chybám ve zobrazovaní adres a v celé funkčnosti internetu. Naštěstí se žádné chyby neobjevily, nakonec se tak rozhodlo ke schválení této novinky.

Podle ICANN bude možné předkládat požadavky na doménové jména od 16. listopadu tohoto roku. Úplně funkční se vším všudy by měly být domény od začátku příštího roku. Bohužel je zde několik omezení, mezi největší patří nemožnost upravovat koncovky domén v latince, musíte si vystačit jen se zaběhlým .org, .com a jinými.

Zdroj: Medianama.com

Novinka Webové adresy budou nově mít háčky a čárky byla publikován 3. listopadu 2009 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...