Naděje: zařízení pro psaní za pomocí myšlenek je v prodeji

Tagy:  myšlenka, ovládání, postižení, intendiX, myšlení, technika, technologie, gadget

Jde zde obrovská šance pro ty, kteří by rádi využívali počítače, ale jejich zdravotní stav jim to znemožňuje. Rakouská firma g.tec po dlouhém vývoji spustila prodej zařízení intendiX, které hraničí se science-ficton. intendiX funguje na principu čtení elektrické činnosti mozku, podobně jako ve zdravotnictví přístroj EEG.

intendiX je celkem spolehlivý a v testech i v ukázkách práce s ním dosahuje velice dobrých výsledků, jedinou možná trochu větší nevýhodou je rychlost práce s ním. Opravdu vysoká rychlost zadávání příkazů je zhruba pět až deset znaků za minutu.

http://www.youtube.com/watch?…

Princip fungování je jednoduchý. Na obrazovce je virtuální klávesnice, na které se postupně rozsvěcují sloupce a řádky. Uživatel pak jen „pomyslí“ na dané písmeno (musí si uvědomit kde písmeno leží) a intendiX pak zjistí podle činnosti mozku, které písmeno vyvolalo odezvu.

Bohužel, vysoká je cena (zhruba 250 000 korun), to by se ale dalo vyřešit využitím různých státních programů dotací nebo pořízením intendiX do zařízení pro tělesně postižené.

Zdroj: Youtube.com

Novinka Naděje: zařízení pro psaní za pomocí myšlenek je v prodeji byla publikován 15. března 2010 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...