Dell jde do tvrdého soudního sporu, kvůli kartelové dohodě

Tagy:  kartel, dohoda, konkurence, dell, sharp, lcd panel, trh, obchod

Světem výrobců elektroniky hýbe významný skandál, který pravděpodobně skončí u soudu. Jde o cenu LCD panelů, jejich výrobce Dell si totiž myslí, že některé z velkých firem v tomto oboru uzavřely kartelovou dohodu a rozhodně nejde o neznamé značky. Na straně obžalovaných je silná pětice: Sharp, Hannstar, Hitachi, Epson, Toshiba a Seiko.

Kartelová dohoda je smlouva mezi firmami, podnikajícími v určitém oboru, které se většinou chtějí zbavit konkurence. Principem je smlouva o cenách (většinou co nejnižších), a cílem je většinou zlikvidovat tak konkurenci. Dané smluvní ceny tak získají monopol a mohou si sami tvořit výslednou cenu výrobku. Dell se obrátil na soud v San Francisku, ve většině zemí je kartelová dohoda zakázána a pokud se prokáže, firmám hrozí veliké pokuty.

Dell se staví do role oběti a požaduje po pětici firem odškodné za ušlý zisk. Zajímavé na celé záležitosti je to, že na dotazy novinářů se obviněné firmy vyjádřily tak, že o žalobě vědí, žádná ji ale oficiálně nepopřela.

Zdroj: Reuters.com

Novinka Dell jde do tvrdého soudního sporu, kvůli kartelové dohodě byla publikován 18. března 2010 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...