Dell jde do tvrdého soudního sporu, kvůli kartelové dohodě

Světem výrobců elektroniky hýbe významný skandál, který pravděpodobně skončí u soudu. Jde o cenu LCD panelů, jejich výrobce Dell si totiž myslí, že některé z velkých firem v tomto oboru uzavřely kartelovou dohodu a rozhodně nejde o neznamé značky. Na straně obžalovaných je silná pětice: Sharp, Hannstar, Hitachi, Epson, Toshiba a Seiko.

Kartelová dohoda je smlouva mezi firmami, podnikajícími v určitém oboru, které se většinou chtějí zbavit konkurence. Principem je smlouva o cenách (většinou co nejnižších), a cílem je většinou zlikvidovat tak konkurenci. Dané smluvní ceny tak získají monopol a mohou si sami tvořit výslednou cenu výrobku. Dell se obrátil na soud v San Francisku, ve většině zemí je kartelová dohoda zakázána a pokud se prokáže, firmám hrozí veliké pokuty.

Dell se staví do role oběti a požaduje po pětici firem odškodné za ušlý zisk. Zajímavé na celé záležitosti je to, že na dotazy novinářů se obviněné firmy vyjádřily tak, že o žalobě vědí, žádná ji ale oficiálně nepopřela.

Zdroj: Reuters.com

Novinka Dell jde do tvrdého soudního sporu, kvůli kartelové dohodě byla publikován 18. března 2010 v 06.00. Autorem novinky je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  4. FreeForums.org - profesionální free fórum
  5. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  6. Rozzlobenimuzi.com
  7. Jak vyřešit elektronické volby statutárních orgánů?
  8. Co je identity management a jak firmě ušetří čas?
  9. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  10. CRM systém je kombinace obchodních strategií, softwaru a procesů

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!