Efektivní snímání obrazovky

Tagy:  screeny

Sponzorované odkazy

Efektivní snímání obrazovky

Každý to určitě známe. Někdy nám vyskočí na PC neznámá tabulka nebo hláška, se kterou si nevíme rady a třeba na ICQ máme kolegu, kterému se snažíme nastalou situaci horko těžko popsat, jenže t oslovy dost dobře nejde. Kdyby mu jen šlo zaslat to, co se nám právě na monitoru zobrazuje… Někdo to řeší digitálním fotoaparátem, ale ti chytřejší použijí jeden z mnoha programů pro snímání obrazovky. Jeden takový program si představíme. Tím vyvoleným je FastStone Capture.

Dnešní recenzovaný program je z rodiny shareware a tak je jeho užívání časově omezeno. Pokud vás program po dnešní recenzi zaujme, nemusíte se bát, že vám jeho pořízení udělá výraznou díru do rozpočtu. Bez pěti centů 20 dolarů není za FastStone Capture přehnaná suma.

FastStone Capture je čistě Windows friendly aplikace a běhá na všech Windows OS od verze 98. Už jen velikost stahovaného instalačního balíčku potěší. 1,3 MB opravdu není žádná velikost a během pár sekund tak můžete přikročit k instalaci. Ta je fádní a nezajímavá, takže netřeba blíže popisovat. Snad jen, že probíhá v anglickém jazyce bez možnosti zvolit češtinu.

Po spuštění programu bude asi mnoho uživatelů marně hledat nějaké okno, kde by bylo okamžitě zřejmé co dělat. FastStone Capture se prezentuje jen malým pruhem, takže přehlédnout ho není zase tak těžké, ale to by byla škoda. Proužek obsahuje celkem 8 ikonek, z nichž 6 slouží k samotnému zachytávání obrazovky, jedno k odesílání zachycených snímků do externích aplikací a poslední ukrývá nastavení. Design tedy hodnotím jako velmi minimalistický a nevtíravý, i když pro někoho bude přece jen tento proužek příliš malý.

Dostáváme se k samotným funkcím. Jde o specializovaný nástroj, takže tu nečekejme žádné zbytečnosti. Tady se jde přímo k věci a tak to má být. Zachytávat lze tedy aktivní okna, okna, objekty, pravoúhlou oblast, vybranou oblast, obrazovku a rolovací okna. Z tohoto výčtu je patrné, že nechybí takřka nic a zachytit lze vše, na co si vzpomenete. Příjemnou vychytávkou během snímání, je integrovaný zoom, takže máte velmi přesnou představu, jestli opravdu snímáte přesně to, co chcete. V rámci urychlení/usnadnění jsou samozřejmě pro každou akci k dispozici klávesové zkratky, které lze i předefinovat. Zachycení snímky lze uložit celkem v 6 různých formátech. Na výběr je z BMP, GIF, JPG, PNG, TIF a PDF. Nechybí ani možnost vybrat si barevnou hloubku, stejně jako hodnotu DPI. Po sejmutí obrazovky můžete buď snímek hned uložit, nebo si s ním pohrát v jednoduchém editoru, který je součástí. Pro jednoduché úpravy je plně dostačující a drobné chybky se v něm odstraňují bez problémů.

Plusy

Podpora mnoha grafických formátů
Lupa
Snímá snad úplně vše
Integrovaný editor

Mínusy

Chybí čeština (naštěstí je k dispozici neoficiální český překlad)
Pro někoho titěrné ikonky

Resumé

FastStone Capture je pro mě osobně jedničkou na poli capture programů. Nabízí vše, co bych od takového programu očekával a to vše je podtrženo výbornou funkčností, jednoduchostí a přijatelnou cenou. Pokud ale neradi utrácíte, zkuste prohledat bezedné vody internetu a naleznout starší verzi 5.3, která byla ještě šířena jako freeware a funkčně je na tom podobně jako nejnovější verze 5.9.

Hodnocení programu: 91%

FastStone Capture shareware ke stažení zde:
FastStone Capture download

Článek Efektivní snímání obrazovky byl publikován 7. února 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...