Flickr.com

Tagy:  Flickr, fotky, sdílení, flicker, flicker.com, flickr.com, www.flicker.com, flickr.cz, flick

Sponzorované odkazy

Flickr.com

Od konce devadesátých let, kdy se pomalu začínal prosazovat internet trápil několik uživatelů problém jak vzájemně sdílet a používat fotky. Jedním z nejznámějších řešení pro ono sdílení fotek je webový systém zvaný Flickr. Flickr.com spustila společnost Ludicorp v únoru roku 2004, nedávno tak portál oslavil čtvrté narozeniny. Jelikož však firma Ludicorp na provoz a správu systému nestačila, Flickr.com byl prodám v březnu roku 2005 známým vyhledávačem Yahoo!. Téměř okamžitě byly servery přesunuty z Kanady do USA. Traduje se, že jakmile se servery přesunuly okamžitě bylo provedeno přísné zhodnocení fotek a ty které odporovaly zákonům byly vymazány.

Hlavní strana FlickruHlavní strana Flickru

Zobrazování fotek

Od svého založení je Flickr.com populární hlavně kvůli velmi jednoduchému rozhraní a možnosti úpravy fotek. Pokud si tedy najdete nějakou fotku od cizího uživatele, můžete si ji zobrazit v několika rozlišeních a v různé kvalitě. Kvalita již vkládaných fotek je ale většinou na relativně dobré úrovni. V souvislosti s kvalitou lze zmínit i kvalitní vyhledávání dle názvů nebo klíčových slov. Při redakčních testech obvykle Flickr.com našel nejvhodnější fotky podle klíčových slov bez problémů.

Nastavení a údaje o fotce

Pojďme si nyní konkrétněji představit základní možnosti a nastavení uploadované fotky. Vámi ukládané fotky se vkládají v originální velikosti a kvalitě. Posléze si můžete nastavit klíčová slova, dle kterých se fotka bude hledat, můžete si vložit k obrázku nějaký komentář, pojmenujete ho a máte možnost zařadit si ho do některého z „alb“. V základní verzi uživatelského účtu lze založit pouze tři „alba“, pro navýšení počtu je nutné zakoupit si placený účet za 25$. Mimochodem, k placeným účtům se váže velmi zajímavá funkce. Pokud někomu chcete udělat radost a dotyčný rád fotí a sdílí fotky, můžete mu tento placený účet zakoupit. Systém uživatelských účtů je velmi podobný kterémukoliv jinému blogu nebo komunikačnímu systému v možnostech které nabízí. Uživatel si může nastavit svůj avatar, vyplnit několik málo údajů o sobě atd. K tomu se váže i určitý „respekt v komunitě“. Pokud tedy produkujete kvalitní fotky uživatelé si vaše fotky mohou nastavit jako „oblíbené“. Rovněž funguje počítadlo přístupů, tedy kolikrát se některá z vašich fotek zobrazí jinému člověku.

foto ve Flickrufoto ve Flickru

Zajímavým prvkem pro ty, kteří chtějí svou techniku focení vylepšovat nebo uvažují o novém fotoaparátu jsou doplňující údaje o snímku. Například čím byla fotka vyfocena, kdy byla přidána na Flickr, jaká byla úroveň osvětlení a spousta dalších informací.

Zhodnocení služby Flickr a nová funkce

Nedávno byla k fotkám přidáná funkce která dovoluje zadat přímou zeměpisnou polohu místa kde byla fotka vyfocena. Můžete si tak udělat vlastní online mapu s fotkami zajímavých míst.

Já osobně si myslím že Flickr má velikou budoucnost a jistě si najde ještě spoustu návštěvníků. Žádné podstatnější problémy jsem nenašel, až na občasné delší nahrávání fotek a limitující základní účet.

Hodnocení portálu: 97%

Flickr.com

Článek Flickr.com byl publikován 6. března 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...