Správa domén v ČR a využití open source v CZ.NIC

Tagy:  DNS, DNSSEC, internetový provider, CZ.NIC, správa domén, TLD

Sponzorované odkazy

Správa domén v ČR a využití open source v CZ.NIC

Toto byl název jedné z nejzajímavÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ch pÃ…™ednášek na Linux Meeting 2008, který se jiÃ…¾ po čtvrté uskutečnil v bývalé Severočeské vÄ›decké knihovnÄ› v Ãšstí nad Labem. O tomto blížÃ­cím se srazu linuxových a open source software nadÃ…¡encÃ…¯ jsme vás informovali formou novinek u nás na swmag. Pro naÃ…¡e čtenáře pÃ…™inášÃ­me dnes tento zajímavý článek.

Obsah pÃ…™ednášky

PÃ…™ednášející byl Jaromír Talíř, který je 2 roky vedoucí vývoje v CZ.NIC. PÃ…™ednáška začala v 10 hodina a na poÃ…™adí byla jako druhá. PÃ…¯vodnÄ› byla pÃ…™ednáška rozdÄ›lena na 4 hlavní témata: open source v CZ.NIC, problematika IPv4, telefonování pÃ…™es internet, DNS a novinky, ale z dÃ…¯vodÃ…¯ nedostatku času musel pÃ…™ednášející pÃ…™eskočit pasáž o internetové telefonii.

Kdo je CZ.NIC?

CZ.NIC (čti cz nik) je zájmové sdruÃ…¾ení PO zaloÃ…¾ené roku 1998, mezi jejíž hlavní činností patÃ…™ÃƒƒÃ‚­ provozování registru doménových jmen .CZ. Samotné pÃ…™idÄ›lení domén se vÃ…¡ak dÄ›je pÃ…™es registrátory, kterých je v ÄŒesku kolem dvaceti.

Open source v CZ.NIC

Firma vyuÃ…¾ÃƒÃ‚­vá mnoho open source Ã…™eÃ…¡ení, napÃ…™. PostgreSQL, Apache, Ubuntu LTS, OmniOrb a jiné. Sám Jaromír Talíř to komentoval slovy: „Open source v naÃ…¡em sdruÃ…¾ení hraje velmi velkou roli“. Málo kdo vÃ…¡ak ví, Ã…¾e firma sama nÄ›co vyvíjí a uvolÃ…ˆuje to pod open source. CZ.NIC totiÃ…¾ vyvíjí samotný registrační systém domén (FRED) a to v programovacích jazycích C, C++ a Python. Firma dokonce mÄ›la vděčné ohlasy z Afriky, kde teprve objevují tento svÄ›t registrování internetových domén. Více o tomto systému na webu CZ.NIC.

Problematika protokolu IPv4

PÃ…™ednáška pokračovala obecným úvodem co je protokol IPv4. Velký dÃ…¯raz byl kladen na fakt, Ã…¾e domény jednoho dne dojdou a je nutné pÃ…™ejít na novou verzi protokolu- IPv6. IPv6 nabízí 4× delÃ…¡ÃƒÃ‚­ adresy, coÃ…¾ umoÃ…¾Ã…ˆuje koncentraci miliardy domén na m2.

Malý pÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad: ip adresa nic.cz v4 = 217.31.205.50 a v6 napÃ…™.: = 2a01:40:1000::2.

PravdÄ›podobné datum, kdy dojdou adresy protokolu IPv4 je neustále upÃ…™esÃ…ˆováno, současný odhad je bÃ…™ezen 2011. CZ.NIC se snaÃ…¾ÃƒÃ‚­ o osvÄ›tu a snaÃ…¾ÃƒÃ‚­ se také svou politikou pÃ…™imÄ›t k vyuÃ…¾ÃƒÃ‚­vání IPv6. Tímto „donucovacím prostÃ…™edkem“ je cenová politika- v současnosti koupíte doménu pÃ…™iÃ…™azenou adrese protokolu IPv6 levnÄ›ji neÃ…¾ je tomu v pÃ…™ÃƒƒÃ‚­padě IPv4.

„Systém CZ.NIC na tomto systému běÃ…¾ÃƒÃ‚­ a na pÃ…™echod je tak pÃ…™ipraveno“, prozradil také Jaromír Talíř.

OhlednÄ› osvÄ›tové politiky sponzorovalo sdruÃ…¾ení druhé aktualizované vydání knihy o protokolu IPv6 Pavla Satrapy z Technické univerzity v Liberci, kterou na svém webu nabízí volnÄ› ke staÃ…¾ení.

DNS

PÃ…™ednáška dále pokračovala popisem systému DNS. PodrobnÄ› bylo zmínÄ›no fungování doménových jmen a správy domén prvního Ã…™ÃƒƒÃ‚¡du. Dopodrobna byl probrán tzv. resolving DNS jmen na IP adresu a zpÃ…¯sob, jakým mÃ…¯Ã…¾e útočník podvrhnout odpověď a pÃ…™ivést vás na svÃ…¯j server, kde mÃ…¯Ã…¾ete napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad odeslat citlivé informace, protoÃ…¾e se cílený web mÃ…¯Ã…¾e jevit jako vaÃ…¡e banka. NejvÄ›tÃ…¡ÃƒÃ‚­ riziko je v tom, Ã…¾e nemÃ…¯Ã…¾ete jen tak poznat, Ã…¾e jste na jiném webu, protoÃ…¾e adresa i vzhled jsou prostÄ› stejné! Na tento problém upozornil jako první Dan Kaminsky. Ã…˜eÃ…¡ením je pÃ…™ejít na tzv. DNSSEC.

Správa domén v ÄŒR a vyuÃ…¾ití open source v CZ.NIC (https://www.swmag.cz)
Grafické znázornÄ›ní takového podvrhu prezentované firmou CZ.NIC

DNSSEC

DNSSEC je technologie, kdy si podepíšete svou doménu veÃ…™ejným i privátním klíčem a stanete se tak autoritou. Data jsou pak zaÃ…¡ifrovaná jedním z klíčÃ…¯ a mÃ…¯Ã…¾e je rozÃ…¡ifrovat pouze druhý typ klíče a naopak. DNSSEC zavádí asymetrickou kryptografii. Zajímavé je kolik TLD (top level domén) poskytuje DNSSEC: 5 (.se, .pr, .bg, .br, .cz). Sám CZ.NIC na DNSSEC pÃ…™eÃ…¡el teprve v Å™ÃƒƒÃ‚­jnu 2008, takÃ…¾e to chce určitÄ› čas, neÃ…¾ i svÄ›t implementuje tuto technologii. DÃ…¯leÃ…¾ité vÃ…¡ak je také aby váš internetový provider podporoval tuto technologii! Na webu nic.cz si pak mÃ…¯Ã…¾ete otestovat jestli váš provider má DNSSEC zapnuté.

Sponzorované odkazy:

Článek Správa domén v ČR a využití open source v CZ.NIC byl publikován 12. prosince 2008 v 21.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  8. Rozzlobenimuzi.com
  9. Odesíláme SMS z internetu
  10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!