Google Reader – online čtečka pro každého

Tagy:  RSS, čtečky, google, gmail

Google Reader – online čtečka pro každého

KdyÃ…¾ se Ã…™ekne „odbÄ›r novin“, kaÃ…¾dému je jasné, co to znamená. OdbÄ›r zpráv v rámci internetu znamená nÄ›co podobného, ale co si pod tím pÃ…™edstavit? Jako Ã…¾e nám budou chodit noviny v elektronické podobÄ›? Svým zpÃ…¯sobem máme pravdu, ale je to jeÃ…¡tÄ› trochu zajímavÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­, protoÃ…¾e mÃ…¯Ã…¾eme odebírat jen zprávy, které chceme, a to jsou tzv. RSS zprávy a s nimi související RSS čtečky.

Pojem RSS

PrvnÄ› bychom si mÄ›li Ã…™ÃƒƒÃ‚­ct a vysvÄ›tlit pojem RSS. Pojem RSS mÃ…¯Ã…¾e mít dva anglické pÃ…™eklady a to Rich Site Summary, podle firmy Netscape, nebo nové a moderní pojetí Really Simple Syndication. Nám bude určitÄ› stačit, Ã…¾e RSS je vlastnÄ› systém, který za pouÃ…¾ití RSS čtečky informuje uÃ…¾ivatele o nových zprávách a obsahu tÄ›chto zpráv. RSS zprávy dostáváme pouÃ…¾itím RSS kanálÃ…¯, zdrojÃ…¯.
Jak uÃ…¾ jsem se zmínil, k Ätení a odbÄ›ru zpáv slouÃ…¾ÃƒÃ‚­ RSS čtečky. Tyto četečky buď mohou být samostatné programy, které si nainstalujete na své PC jako desktopové aplikace, či jako rÃ…¯zné doplÃ…ˆky prohlížečÃ…¯, jako je tÃ…™eba Firefox. Dnes tu vÃ…¡ak pÃ…™edstavím aplikaci, která není doplÃ…ˆkem a ani desktopovou záleÃ…¾itostí. Je to online čtečka společnosti Google, Google Reader.

Google Reader – online čtečka pro kaÃ…¾dého (https://www.swmag.cz)

Google Reader se nám pÃ…™edstavuje

Abychom mohli pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vat sluÃ…¾bu Google Reader, musíme být registrováni na serveru Google, musíme mít G-mail. Pokud máme, mÃ…¯Ã…¾eme pÃ…™eskočit následující odstavec a pokud ne, čteme dále.
Nyní si Ã…™ekneme, jak zaloÃ…¾it účet pro Google Reader. Adresa je www.google.com/reader Aplikace je kompletnÄ› v Äeském jazyce včetnÄ› instalace, takÃ…¾e by nemÄ›l býti problém. Hned na úvodní stránce stikneme na modré tlačítko VytvoÃ…™it účet. VytvoÃ…™ení účtu trvá jen nÄ›kolik málo okamÃ…¾ikÃ…¯ a spočívá v zadání hesla, vaÃ…¡i platné e-mailové adresy, opsání kódu z obrázku a potvrzení pravidel sluÃ…¾by. Potvrdíte a jiÃ…¾ brzy očekávejte zÃ…™ÃƒƒÃ‚­zení svého účtu. SluÃ…¾ba i registrace je zdarma!

Google Reader – online čtečka pro kaÃ…¾dého (https://www.swmag.cz)

Po pÃ…™ihlášení do sluÃ…¾by Google Reader se vám obejví základní obrazovka celé čtečky, totiÃ…¾ Domovská stránka uprostÃ…™ed s ovládacím panelem na levém kraji. JelikoÃ…¾ je vÃ…¡e v Äeském jazyce, nemusím snad vysvÄ›tlovat, jaká záloÃ…¾ka menu má jakou funkci a pÃ…™ejdu rovnou na samotnou RSS čtečku.

Čteme RSS zprávy

Pro praktický pÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad si nyní provedeme pÃ…™idání odbÄ›ru ze serveru idnes.cz:

1) otevÃ…™eme si stránky Idnes – www.idnes.cz
2) pravo dole najdeme odkaz “RSS” a klikneme na nÄ›j
Google Reader – online čtečka pro kaÃ…¾dého (https://www.swmag.cz)
3) z pÃ…™ehledu nabízených RSS zdrojÃ…¯ si vybereme poÃ…¾adovaný a zkopírujeme ho do pamÄ›ti
4) otevÃ…™emÄ› si Google Reader a pÃ…™ihlásíme se
5) vlevo nahoÃ…™e v Google Reader stiskneme na tlačítko PÃ…™idat odbÄ›r Google Reader – online čtečka pro kaÃ…¾dého (https://www.swmag.cz)
6) vloÃ…¾ÃƒÃ‚­me zkopírovaný odkaz do pole, které vznikne po stisknutí tlačítka a potvrdíme

Já pro ukázku vybral server Technet. Nyní mi budou do mého Readeru chodit zprávy a články, které bude síť Technet vypouÃ…¡tÄ›t ven a nebudu muset nijak sloÃ…¾itÄ› články hledat či pokaÃ…¾dé klikat na odkaz serveru Technet. VeÃ…¡keré dostupné články jiÃ…¾ budu mít ve svém Readeru, ve své čtečce.

Google Reader – online čtečka pro kaÃ…¾dého (https://www.swmag.cz)

RSS ano

Jak vidíte, není to nic obtížného a stejný analogický postup jde udÄ›lat u spousty dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ch serverÃ…¯, nejen u Idnes.cz MÄ› napadá napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad jeÃ…¡tÄ› ComputerWorld.com a spousta dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ch. Funkci lze vyuÃ…¾ÃƒÃ‚­t i na mnoho blogÃ…¯, které mají tuto funkci povolenou a aktivní. NÄ›kteÃ…™ÃƒƒÃ‚­ lidé jeÃ…¡tÄ› dodnes nechápou, jak mohli bez této funkce být a pro nÄ›které se to stalo naprostou nutností.
Jak vidíte, mÃ…¯Ã…¾ete si pohodlnÄ› číst noviny I ze svého počítače, a to jenom to, co chcete. Já osobnÄ› tuto čtečku, Google Reader, doporučuji, protoÃ…¾e vÃ…¾dy, kdyÃ…¾ si budete chtít pÃ…™ečíst noviny, musíte být pÃ…™ipojeni k internetu. A jestli uÃ…¾ jen párkrát kliknete na odkaz na Google Reader a nemusíte nic instalovat, není snad co Ã…™eÃ…¡it. A navíc zdarma!

Klady

Rychlé
Jednoduché
PÃ…™ehledné
Zdarma

Zápory

Nic mě nenapadá

Hodnocení: 100%

Google Reader naleznete zde

Článek Google Reader – online čtečka pro každého byl publikován 11. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  8. Rozzlobenimuzi.com
  9. Odesíláme SMS z internetu
  10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!