Google Reader – online čtečka pro každého

Tagy:  RSS, čtečky, google, gmail

Google Reader – online čtečka pro každého

Když se řekne „odběr novin“, každému je jasné, co to znamená. Odběr zpráv v rámci internetu znamená něco podobného, ale co si pod tím představit? Jako že nám budou chodit noviny v elektronické podobě? Svým způsobem máme pravdu, ale je to ještě trochu zajímavější, protože můžeme odebírat jen zprávy, které chceme, a to jsou tzv. RSS zprávy a s nimi související RSS čtečky.

Pojem RSS

Prvně bychom si měli říct a vysvětlit pojem RSS. Pojem RSS může mít dva anglické překlady a to Rich Site Summary, podle firmy Netscape, nebo nové a moderní pojetí Really Simple Syndication. Nám bude určitě stačit, že RSS je vlastně systém, který za použití RSS čtečky informuje uživatele o nových zprávách a obsahu těchto zpráv. RSS zprávy dostáváme použitím RSS kanálů, zdrojů.
Jak už jsem se zmínil, k čtení a odběru zpáv slouží RSS čtečky. Tyto četečky buď mohou být samostatné programy, které si nainstalujete na své PC jako desktopové aplikace, či jako různé doplňky prohlížečů, jako je třeba Firefox. Dnes tu však představím aplikaci, která není doplňkem a ani desktopovou záležitostí. Je to online čtečka společnosti Google, Google Reader.

Google Reader se nám představuje

Abychom mohli používat službu Google Reader, musíme být registrováni na serveru Google, musíme mít G-mail. Pokud máme, můžeme přeskočit následující odstavec a pokud ne, čteme dále.
Nyní si řekneme, jak založit účet pro Google Reader. Adresa je www.google.com/reader Aplikace je kompletně v českém jazyce včetně instalace, takže by neměl býti problém. Hned na úvodní stránce stikneme na modré tlačítko Vytvořit účet. Vytvoření účtu trvá jen několik málo okamžiků a spočívá v zadání hesla, vaši platné e-mailové adresy, opsání kódu z obrázku a potvrzení pravidel služby. Potvrdíte a již brzy očekávejte zřízení svého účtu. Služba i registrace je zdarma!

Po přihlášení do služby Google Reader se vám obejví základní obrazovka celé čtečky, totiž Domovská stránka uprostřed s ovládacím panelem na levém kraji. Jelikož je vše v českém jazyce, nemusím snad vysvětlovat, jaká záložka menu má jakou funkci a přejdu rovnou na samotnou RSS čtečku.

Čteme RSS zprávy

Pro praktický příklad si nyní provedeme přidání odběru ze serveru idnes.cz:

1) otevřeme si stránky Idnes – www.idnes.cz
2) pravo dole najdeme odkaz “RSS” a klikneme na něj

3) z přehledu nabízených RSS zdrojů si vybereme požadovaný a zkopírujeme ho do paměti
4) otevřemě si Google Reader a přihlásíme se
5) vlevo nahoře v Google Reader stiskneme na tlačítko Přidat odběr
6) vložíme zkopírovaný odkaz do pole, které vznikne po stisknutí tlačítka a potvrdíme

Já pro ukázku vybral server Technet. Nyní mi budou do mého Readeru chodit zprávy a články, které bude síť Technet vypouštět ven a nebudu muset nijak složitě články hledat či pokaždé klikat na odkaz serveru Technet. Veškeré dostupné články již budu mít ve svém Readeru, ve své čtečce.

RSS ano

Jak vidíte, není to nic obtížného a stejný analogický postup jde udělat u spousty dalších serverů, nejen u Idnes.cz Mě napadá například ještě ComputerWorld.com a spousta dalších. Funkci lze využít i na mnoho blogů, které mají tuto funkci povolenou a aktivní. Někteří lidé ještě dodnes nechápou, jak mohli bez této funkce být a pro některé se to stalo naprostou nutností.
Jak vidíte, můžete si pohodlně číst noviny I ze svého počítače, a to jenom to, co chcete. Já osobně tuto čtečku, Google Reader, doporučuji, protože vždy, když si budete chtít přečíst noviny, musíte být připojeni k internetu. A jestli už jen párkrát kliknete na odkaz na Google Reader a nemusíte nic instalovat, není snad co řešit. A navíc zdarma!

Klady

Rychlé
Jednoduché
Přehledné
Zdarma

Zápory

Nic mě nenapadá

Hodnocení: 100%

Google Reader naleznete zde

Článek Google Reader – online čtečka pro každého byl publikován 11. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...