Midomi.com - hledej a zpívej

Tagy:  midomi, zpěv, hudba, vyhledávač, browser

Sponzorované odkazy

Midomi.com - hledej a zpívej

Určitě se vám někdy stalo, že jste v rádiu, v televizi či na mobilním vyzvánění náhodného kolemjdoucího uslyšeli nějakou písničku, která se vám strašně moc líbila. Vy jste ovšem nevěděli její název, buď jste ho vůbec neznali, nebo zapomněli. Právě z těchto důvodů vznikla vynikající služba Midomi.com. Jedná se o naprosto nový druh vyhledávání neznámých skladeb. Stačí si její melodii či část skladby zazpívat, popř. zabroukat, a ihned se vám objeví výsledky vyhledávání. Sám jsem to zkoušel, a můžu jenom potvrdit, že i když nepatřím mezi ty nadané, komu byl dar zpěvu dán od narození, výsledky vyhledávání byly vynikající. Midomi.com se tak díky své oblíbenosti stal nejen serverem vyhledávacím, ale také velkým komunitním systémem. Vytvořit si tak může každý svůj profil a do něj si např. nahrávat svůj hlas při zpívání známých písní a dávat je posuzovat druhým.

Zpíváme si

Vyhledávání pracuje na principu vyhledávacího algoritmu, který srovnává dvě stopy dohromady. Písnička je vyhledávána na základě vzorku sejmutého ze záznamu z mikrofonu, pro úspěšné vyhledávání je dobré zazpívat tak 10 vteřin skladby, maximální doba nahrávky je pak půl minuty. O všechno se tu stará flash plugin zakomponovaný do webové stránky, stačí pouze kliknout a skladba se již nahrává a poté automaticky uploaduje. Což je velmi výhodné a praktické, jelikož fakt, že byste museli nahrávku vytvořit mimo server a pak jej jednotlivě uploadovat by bylo nejen nepraktické, ale také příliš zdlouhavé a odradilo by to od služby nemalou část uživatelů. Služba je tak vhodná i pro úplné začátečníky, jediné, co je potřeba, je nutné v prohlížeči povolit zmiňovaný plugin. Nemusíte se ani obávat faktu, že váš pokus o reprodukci skladby uslyší celý svět, nahrávka se nikam neukládá, slouží pouze pro osobní účely. Ovšem k dispozici je i „nahrávací studio“, díky kterému můžete ukázat váš hudební výtvor celému světu a napomoct tak i vyhledávání dalším, kteří by hledali skladbu totožnou. Můžete se tak přidat k těm, kteří se snaží obohatit knihovnu hudebních vzorků a nechají se kritizovat, popř. vyslechnou chválu kvůli kvalitě zpěvu.

Jak je to přesné?

Důležitým faktorem vyhledávání je samozřejmě přesnost. Algoritmus serveru je poměrně pečlivý a přesný, navíc dnešní počítače nedokáží příliš ignorovat chyby lidského faktoru, a tak největší dřina a píle stojí na samotném pěveckém výkonu uživatele. Ale jak jsem již říkal v úvodu, výsledky pozitivně potěšily i mne, nepříliš dobrého zpěváka. Ovšem plugin je vytvořen skutečně pro zpěv, spustíte-li jakoukoliv nahrávku do vstupu zvukové karty, s výsledky vyhledávání nebudete spokojeni. Naopak co bych teda zkritizoval je veliká přítomnost a snaživost asijských pěvců, při hledání jakékoliv skladby mi vyhledávání vyhodnotí 1–2 skladby, které jsem potřeboval, ostatní jsou čínské, japonské nebo vietnamské rituální či popové skladby.

Jedna velká rodina

Midomi.com je také velkým sociálním komunitním systémem a to díky faktu, že vámi nahrané skladby můžete s ostatními uživateli sdílet a dát tak hudbě nový rozměr. Vaše zpěvy tak mohou být hodnoceny klasickým hvězdičkovým systémem od 1 do 5. Pro vyhledávání skladeb není nutná registrace, pro využívání komunitního systému samozřejmě ano.

Na něčem se vydělávat musí

Je jasné, že každý podobný server je kromě jiného stvořen také za účelem vysokého výdělku, jinak ta také není u Midomi.com. Je to tu však vyřešeno nenásilnou formou, pokud se vám vyhledaná skladba zalíbí, můžete si ji zakoupit. Po kliknutí na „buy original“ tak budete přesměrováni na Amazon.

Shrnutí

Jedná se o velmi užitečnou službu, která může zabavit každého zpěváka a dává možnost seznámit se s novými přáteli. Pokud potřebujete rychle vyhledat nějakou skladbu, stačí si ji pouze zazpívat, není nutná žádní registrace nebo složité uploadování souboru.

Článek Midomi.com - hledej a zpívej byl publikován 14. března 2009 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...