PerfectDisk - perfektní defragmentace

Tagy:  perfectdisk, defragmentace, nastroje pro defragmentaci

Sponzorované odkazy

PerfectDisk - perfektní defragmentace

Dnes vám představím další z nástrojů pro údržbu vašeho disku. Tento defragmentační program má název PerfectDisk a jak už možná podle názvu tušíte, tak bude mít jistě něco do sebe. Proč vůbec potřebujeme takovéto nástroje? Na to existuje jednoduchá odpověď. Každý uživatel PC vytváří, maže, přesouvá různé soubory. Tím pádem vzniká na disku fragmentace. Aby jste dosáhli co největšího výkonu vašeho disku, je potřeba se o něj patřičně starat.

Prostředí a vyvhytávky

PerfectDisk je velmi příjemný a uživatelský přátelský program s jednoduchým ovládáním. Panely jsou velmi dobře organizovány a dovolují uživateli jednoduše pochopit software a jeho funkce.

PerfectDisk má spoustu zajímavých a užitečných vychytávek. Zaprvé, PerfectDisk není pouze defragmentační program. Dokáže jednoduše sjednotit volné místo na disku, čímž docílí rychlejší práci s nově vytvářenými soubory, které budou spojité. Proto nemusíte mít žádné obavy o váš disk a jeho výkon.

Další zajímavou vychytávkou je možnost naplánování defragmentace na uživatelem daný čas. Toto je užitečná možnost. Je vhodné si naplánovat defragmentaci na dobu kdy běžně spíte. Defragmentace zabírá spoustu času a výkonu PC, tak proč ji dělat když na PC potřebujete pracovat?

PerfectDisk podporuje všechny typy Windows souborových systémů (NTFS, FAT, FAT32, …) a využívá Microsoft API (Application Programming Interface) aby zamezila poškození defragmentovaných souborů.

nastavení programu

Další zajímavou věcí je, že s pomocí PerfectDisk můžete defragmentovat i sdílená média na vzdálených počítačích ve vaší síti.

Program dovoluje uživateli použít dvě strategie defragmentace: „SmartPlacement“, která defragmentuje soubory, sjednotí volné místo na disku a optimalizuje disk podle toho jak se soubory na něm využívají. Další strategie má název „Defragment Only“, ta nám defragmentuje disk a zanedbá ostatní úkony předešlé strategie. Dle mého názoru je metoda „SmartPlacement“ více zajímavější, pečlivější a zabezpečí nám poškození disku. Tato metoda je však pomalejší.

výsledky a hodnocení disku

Test

Na internetu jsem našel test, který vám zde v krátkosti představím.

Program byl testovaný na dvou discích, kde jeden byl výrazně starší než druhý. Při defragmentaci byla použita metoda „SmartPlacement“.

Nový disk o kapacitě 160GB byl rozdělen do tří částí (Windows, games a videos). Každá z těchto částí byla jinak využívána.

Na Windows části, která měla spoustu nevyužitého místa a občasně modifikované soubory, tam defragmentace proběhla během 10 minut. Po vykonání defragmentace se PC restartovalo a dobra restartování se díky defragmentaci zkrátila o 5 sekund.

Část obsahující hry byla 4× větší než Windows partition. Obsahovala větší soubory, které byli častěji modifikovány. PerfectDisk si s touto partition poradil za méně než 40 minut. Poslední video partition obsahovala velké video soubory s velkou fragmentací a proces defragmentace trval cca 50 minut.

Takže celkově defragmentace tohoto disku trvala méně než 100 minut. Defragmentace pomocí Windows Disk defragmentátoru potřebuje minimálně 15% volného místa na disku, avšak PerfectDisku stačí pouhých 5% volného místa aby si s defragmentací poradil.

Na druhém disku o velikosti 10GB defragmentace přes program Windows Disk defrag ztroskotala hned ze startu kvůli nedostatku volného míst. PerfectDisk si s tímto problémem však jednoduše poradil a zvládnul defragmentaci na starém disku za méně než 90 minut, což je na starý disk opravdu dobrý výkon, zvlášť když je k defragmentaci velkých video souborů dostupných pouhých 25MB volného místa.

průběh defragmentace

Tenhle test dokazuje, že PerfectDisk je opravdu perfektní defragmentátor.

Jediný problém, který nám program PerfectDisk nabízí je jeho cena, která jistě odradí spoustu potencionálních zákazníků. Tato aplikace je však jedna z nejlepších na trhu a možná někteří se po jejím vyzkoušení rozhodnou ji koupit.

Pochvaly na závěr

PerfectDisk je opravdu „perfektní“ software, jestliže sháníte vysoce efektivní defragmentační program. Tato aplikace nám nabízí pokročilé vychytávky v jednoduchém a snadno pochopitelném podaní. Díky precizně zpracovanému uživatelskému prostředí a jednoduchém zpracování funkcí je tento program vhodný pro obě skupiny uživatelů PC, a to jak těm pokročilým tak i začátečníkům.

Hodnocení: po vyzkoušení jsem dospěl k názoru, že tento program stojí za využití. Jediné negativum je licence – 85%

Download zde: PerfectDisk

Článek PerfectDisk - perfektní defragmentace byl publikován 14. dubna 2009 v 03.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...