Efektivní defragmentace disku

Tagy:  HDD, Windows, defragmentace, data

Sponzorované odkazy

Efektivní defragmentace disku

Máte rychlý počítač, ale přesto po pár týdnech vám přijde pomalejší? Jedním z důvodů může být fragmentovaný pevný disk počítače, zvlášť pokud se stále něco instaluje/ode­bírá/přesouvá. Jak se takovému stavu bránit si povíme v dnešním článku.

V ideálním případě jsou všechny soubory jednoho programu na disku uspořádané pěkně v řadě za sebou po jednotlivých fragmentech. Ovšem realita je jiná a tak po čase disk připomíná spíše džungli, kde je kus programu na začátku disku a kus na konci. Hlavička pevného disku, tak musí urážet větší vzdálenosti než na defragmentovaném disku. Aby byl disk stále v kondici, existují defragmentační programy. Ne každý uživatel operačního systému Microsoft Windows ví, že již jeden takový program jeho systém obsahuje. Je jím software nazvaný jednoduše Defragmenace disku. Omezenost tohoto programu je otřesná. Sice program disk poslušně zdefragmentuje, ale procentuální zlepšení po této operaci není nijak závratné. To s programem O&O Defrag 10 zažijete tu pravou defragmentaci i s odpovídajícím nárůstem výkonu.

Made in Germany

Tento německý program určený jen a pouze na efektivní a rychlou defragmentaci pevných disků je skutečnou stálicí. Ostatně když něco funguje, není třeba přecházet ke konkurenci, že? Pokud se rozhodnete O&O Defrag 10 nejprve vyzkoušet, stačí si například z webu výrobce stáhnout 12 megabajtů velký instalační soubor a započít instalaci. V ní na uživatele nečeká žádná záludnost a vše probíhá rychle a hladce. Na konci jste osloveni, jestli chcete program integrovat do shell, nastavit O&O Defrag 10 jako defaultní defragmentovací utilitu, popřípadě i nainstalovat speciální spořič obrazovky, na kterém uvidíte veškeré info, které o disku a průběhu defragmentace je třeba vědět. Po instalaci již nic nebrání program 30 dní bezplatně používat.

Po prvním spuštění jste přivítání průvodcem, který je jako celý program v angličtině. Naštěstí je k dispozici všem neangličtinářům kompletní neoficiální český překlad od Trashmana (můžete vidět na okolních screenech). V průvodci je možné zapnout automatickou defragmentaci, vybrat typ počítače (desktop/laptop, server, výchozí) a zvolit hlavní zaměření počítače (pracovní PC, domácí PC, herní PC). Po skončení průvodce a zvolení všech potřebných parametrů se průvodce ukončí a zbytek je na vás.

Grafické ztvárnění aplikace je opravdu velmi příjemné, a pokud máte systém Windows Vista, zapadne do něj O&O Defrag 10 skvěle. Ovládací prvky jsou inspirovány funkcí ribbon, známou z Microsoft Office 2007. Práce s programem je svižná a všechny nabídky srozumitelné a na správných místech.

Před samotnou defragmentací prochází disky analýzou, která je stejně jako u jiných programů znázorněna nekonečným pruhem rozděleným na jednotlivé clustery. Ty jsou znázorněny různými barvami, aby bylo jasné, o jaké clustery jde (systémové, fragmentované, atd.). Po analýze už zbývá jen vybrat správný typ defragmentace. Na výběr je totiž rovnou 5 metod. Stealth metoda je vhodná kvůli poměru rychlost/výkon/ná­roky na PC. Metoda Space je zaměřená na uvolnění co nejvíce volného místa (zvlášť vhodné pro opravdu silně fragmentované disky). Následuje kompletní defragmentace podle názvů/úprav a přístupů. Tyto metody jsou zvláště vhodné, pokud využíváte počítač spíše jen pro čtení souborů než zápis a nebo PC slouží jako databázový stroj. Kromě samotných souborů lze nastavit i defragmentování souboru LAYOUT.INI.

Z dalších vlastností programu stojí za zmínku unikátní technologie O&O ActivityGuard Pro, která po zapnutí automaticky sleduje pevné disky a defragmentuje disky na pozadí, takže jsou neustále v plné síle. U této vychytávky také lze nastavit podle výkonu počítače paralelní nebo sekvenční typ defragmentace (jeden je rychlejší a druhý šetří systémové zdroje). Samozřejmostí je také plánovač úloh, takže nastavit si defragmentaci detailně minutu po minutě není sebemenší problém.

Defragmentovat se vyplatí

O&O Defrag 10 je skvělým a dost možná i nejlepším nástrojem pro defragmentování pevných disků. Za necelých osm stovek tak získáte produkt, který opravdu plní co slibuje a nárůst výkonu vám to po jeho použití potvrdí.

O&O Defrag 10 download trialware zde:
O&O Defrag 10 download

Článek Efektivní defragmentace disku byl publikován 28. prosince 2007 v 18.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...