Defraggler - defragmentace vysoké kvality

Tagy:  Defraggler, defragmentace, správa

Sponzorované odkazy

Defraggler - defragmentace vysoké kvality

Fragmentace je nepříjemná činnost, se kterou se potýká každý disk, ale naštěstí existuje naproti tomu defragmentace. V tomto článku se tedy seznámíme s pojmem fragmentace, defragmentace a ukážeme si jeden program, který patří mezi úspěšné bojovníky s touto „neřestí“.

Hlavní oknoHlavní okno

Pojmy

Pojem defragmentace je asi každému jasný. Vychází ze slova fragment, což je anglické slovo, které bychom mohli volně přeložit jako část, úlomek, střípek a nás tak hned napadají první otázky: Jak vlastně vypadá taková defragmentace a jak se může disk fragmentovat? Copak v něm jsou nějaké střepy? V disku skutečně žádné střepy nejsou, ale jednotlivá data, soubory, programy se mohou „roztříštit“. K této tzv. fragmentaci dochází, když se např. Windows snaží zapsat dlouhý soubor do místa, které vzniklo smazáním nějakého kratšího souboru. Takovýto soubor se pak „roztříští“ nejméně na dvě části, aby mohl vyplnit stávající volný prostor a zbytek se zapíše na logicky jiné místo na disku. To by nemělo uživateli vadit, ale ten, komu to vadí, je disk, protože pokud je soubor roztříštěn například do 10 kusů a každý tento kus ja na jiném místě na disku, hlavička disku musí zbytečně přeskakovat z jednoho místa na druhé atd. a to je prostě zbytečný pohyb, který zpomaluje jeho činnost. Proto existují programy, tzv. defragmentátory, které vyhledávají takto roztříštěná data a jednotlivé části, fragmenty spojují k sobě ve správném pořadí. Disk pak nalézá potřebná data přímo na jednom místě a nemusí se zdržovat hledáním dalších fragmentů a to rozhodně disku i uživateli svědčí.

Defragmentace a Defraggler

Defragmentace je tedy relativně účinný nástroj pro optimalizaci disku a zvýšení jeho výkonnosti, ale kde máme sehnat nějakého toho defragmentátora? Tuto funkci nalezneme dnes již v každém moderním OS Windows a samozřejmě i ve Windowsech starších. Defragmentaci disku vyvoláme ve Windows XP v položce Tento počítač, ve vlastnostech vybrané diskové jednotky, jak je vidět na obrázku. Pokud jste vlastníky českého operačního systému, je Vám jasné, že jediná dvě použitelná tlačítka jsou tlačítka Analyzovat a Defragmentovat. První tlačítko, tlačítko Analyzovat, nám poví, jak hodně máme disk roztříštěný, fragmentovaný, a zda je doporučeno proces defragmentace použít či ne . Pokud není potřeba, nedefragmentujeme, a pokud ano, použijeme druhé tlačítko, tlačítko Defragmentovat, které spustí někdy i mnohahodinový proces odstranění fragmentů. Jediná podmínka je snad ta, že na disku by mělo být alespoň 5% volného místa, aby byl proces co nejvíce účinný.

Defragmentace WindowsDefragmentace Windows

Ale o tom jsme tu mluvit nechtěli, chtěli jsme mluvit o programu Piriform Defraggler, který není součástí žádného OS, ale naštěstí je volně k dostání(freeware) a jeho velikost je přibližně kolem 2 MB. Narozdíl však od integrovaného defragmentačního nástroje systému je Defraggler mnohem intuitivnějším, přehlednějším, hezčím a především efektivnějším programem. Má také mnohem podrobnější analýzu a přehlednější ztvárnení fragmentace. Program se bohužel nevyrábí s českým jazykovým modulem, takže je potřeba si stáhnout češtinu z externího zdroje. Já však neznám snad nikoho, kdo by se nedokázal vyznat v těch několika málo tlačítkách, které program nabízí, a jsou velmi analogické integrovanému defragmentátorovi OS ze stáje Microsoft. Tlačítkem Analyze spustíme analýzu fragmentace a tlačítkem Defrag spustíme samotnou defragmentaci, není na tom nic těžkého. Program má navíc implicitně zapnutou autodetekci aktualizací, takže se nemusíte obávat, že by jste měli starší verzi.

Práce Defragglera

Práce DefraggleraPráce Defragglera

Samotný proces defragmentace je analogický ostatním defragmentačním procesům. Prostě vidíme řadu barevných čtverečků, které reprezentují jednotlivé části disku, jak se různě přesouvají, přerovnávají a třídí. V záložce disku(například Drive C:) vidíme sumář informací o počtu jednotlivých fragmentů a v záložce File list si můžeme přečíst, které soubory a z jaké míry jsou fragmentovány, “poškozeny”. Proces trvá, v závislosti na velikosti disku, jak již bylo řečeno, i mnoho hodin.

Práce DefraggleraPráce Defragglera

Slova závěrem

Na závěr bych tedy mohl srovnat Defragglera a integrovaného defragmentátora systému Windows XP a vítěz je asi každému jasný – je to Defraggler. V tomto drobečkovi se skrývá silný nástroj provádějící „slučovací“ činnost pro zajištění lepšího chodu celého počítače a to dokonce za rychlejší čas. Defragmentovat by se však nemělo stále, poněvadž i tento „srovnávací“ proces potřebuje zvýšený pohyb po celé jednotce a proto se doporučuje optimální hodnota čestnosti defragmentace kolem jedné za 2 měsíce. Samozřejmě také záleží na četnosti používání daného komponentu a počítač, který nebyl v provozu celý měsíc, není třeba tak často defragmentovat. Program je, dle mého názoru, velice podařený a určitě doporučuji alespoň vyzkoušet.

Hodnocení programu: 80 %

Defragler ke stažení zde:
Defragler download

Článek Defraggler - defragmentace vysoké kvality byl publikován 27. prosince 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...