Belarc Advisor - informace o PC rychle a kvalitně?

Sponzorované odkazy

Belarc Advisor - informace o PC rychle a kvalitně?

Možností kombinovaní různého hardwarového vybavení je obrovské množství a o softwarovém vybavení ani nemluvě. Kdo však pracuje s IT, měl by s jistotou vědět, co obsahuje jeho desktop či laptop. Ale co když to někdo zapomene nebo to pořádně ani neví? Nástrojů na identifikaci vybavení počítače je dostatek a my se tu dnes podíváme na jeden takový, Belarc Advisor, a povíme si o něm, o jeho funkcích, a proč bychom měli právě jeho používat. Nebo by se měl v tichosti odebrat do propadliště dějin bez adekvátního využití? To se dozvíme v tomto článku.

O programu

Belarc Advisor je programátorský počin společnosti Belarc sídlící ve městě Maynard, MA, v USA. Zde se orientuje především na osobní počítače jak koncových zákazníků, tak i malých až velkých společností. Jeho zaměření se týká především aplikací sloužící k údržbě instalovaného software a bezpečnosti serverů. Mezi hlavní produkty bych asi uvedl BelManage a BelSecure.
Historie společnosti se datuje „teprve“ od roku 2002.
Program je celý pouze v anglickém jazyce!

Instalace

Software Belarc Advisor získáme jeho stažením z odkazu na konci článku a velikost instalačního balíčku zabírá „pouhých“ 1,7 MB dat na pevném disku.

Ihned po otevření instalačního souboru budeme vyzváni k souhlasu s licenčními podmínkami. Po jejich odsouhlasení a pokračování v instalaci kliknutím na tlačítko Next na další obrazovce už proběhne samotná instalace produktu. Na konci instalace se objeví okénko, které nás vyzývá ke kontrole dostupnosti poslední možné verze aplikace. My toto samozřejmě potvrdíme tlačítkem Yes, jak je vidět na obrázku. K provedení této kontroly musíte být připojeni k síti Internet. 

Spuštění a práce s programem

První spuštění a diagnostika se provede ihned po dokončení instalace a ověření aktualizace. Při spuštění se automaticky provede kompletní detekce vašeho hardware a software, a celý výsledek se zobrazí na jedné stránce instalovaného výchozího internetového prohlížeče. S tím také souvisí jeho nároky, které jsou na dnešní poměry velmi malé. Belarc Advisor lze úspěšně provozovat na operačních systémech Windows, počínaje Windows 95 a konče Windows Vista. Jelikož je potřeba vlastnit pouze internetový prohlížeč, který je však součástí každého OS Windows (Internet Explorer), nároky jsou skutečně minimální.

Práce s aplikací je velice jednoduchá, ba přímo primitivní, protože zde není potřeba a ani možnost jakéhokoliv nastavování. Orientace ve výsledku diagnostiky je také relativně jednoduchá, až na to, že je vše v anglickém jazyce. Na začátku výpisu výsledku si hned všimneme tří barevných tabulek tvořící System Security Status, nebo-li „Indikátor Bezpečnosti“. Ten nám ukazuje, jak je náš systém zabezpečen, kolik bodů z 10 jsme získali, zda-li je náš antivirový systém čerstvě aktualizován a které bezpečnostní aktualizace nám chybí.

Další informace už jsou rozdělené do jednotlivých sekcí podle toho, čeho se týkají. Jako první jsou uvedený informace o obsaženém hardware, Processor (procesor), Drives (diskové a CD/DVD mechaniky), Main Circuit Board (základní deska), Memory Modules (paměťové moduly), a další.

Po informacích o hardware volně navazují informace o software. V těchto informacích se dočteme o používaném operačním systému, o instalovaných bezpečnostních doplňcích Hotfix, o licenci OS Windows, a o verzích instalovaných programů (Software Versions).

Finální verdikt

Belarc Advisor je skutečně nenáročnou aplikací, kterou můžeme úspěšně provozovat i na starších počítačích. Jeho nespornou výhodou je to, že zde nalezneme třeba jednotlivá výrobní čísla hardware i detailní označení instalovaného software a doplňků. A to vše na jedné stránce. Jeho nevýhodou je však absence českého jazyka, nemožnost porovnání, občasná nepřehlednost, ale především nevyužitelnost a zbytečnost některých takto získaných informací.
Informace získané tímto produktem jsou vhodné spíše zkušenějšímu uživateli či programátorovi. Pro obyčejného uživatele je řada zde uvedených dat nepoužitelná a naprosto nepotřebná.
Mně samotnému aplikace skoro nic důležitého neřekla.

Mé hodnocení: 2/5

Download zde: Belarc Advisor

Článek Belarc Advisor - informace o PC rychle a kvalitně? byl publikován 16. dubna 2009 v 13.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...