Piriform Defraggler a O&O Defrag Professional - srovnání bezplatného a komerčního řešení

Tagy:  defragmentace, defragmentace zdarma, defraggler, defragler, oo defrag, o&o defrag, defraggler vs oo defrag, defragmentace nejlepší program

Sponzorované odkazy

Piriform Defraggler a O&O Defrag Professional - srovnání bezplatného a komerčního řešení

Důsledky fragmentace, odvěkého nepřítele pevného disku, se nevyhnou žádnému počítači bez pravidelné údržby. Právě prodloužení přístupových dob, a tak celkové zpomalení celého systému, je základním důsledkem fragmentace souborů na pevném disku.

Jak jest známo, pevný disk je nejpomalejší komponentou počítače, a tak nám velmi záleží na jeho stavu. Nýbrž jeho disfunkčnost se projeví zásadním vlivem na chodu celého počítače. Proto je důležité se o svůj pevný disk pravidelně starat a kontrolovat jej, abyste předešli nepříjemným problémům.

Jednou ze základních činností údržby pevného disku je jeho defragmentace, tudíž zarovnání (setřídění) roztříštěných kousků souborů na pevném disku, tedy snížení přístupových dob čtení. Abyste rozuměli, je-li disk značně fragmentován (30% a více), čtecí hlava musí pro vykonání stejného úkonu častěji měnit svou polohu, aby posbírala všechna potřebná data k rekonstrukci vyžádaného souboru. Tím dochází k časovým prodlevám.

Tyto problémy definitivně odstraňuje nová generace pevných disků, tzv. SSD disky. Zde se k datům přistupuje maticově. Teoreticky je tedy přístupová doba ke každému datu stejná – teoreticky!

Jak by to ne-mělo vypadatJak by to ne-mělo vypadat

Zpět ale k pevným mechanickým diskům. Na trhu naleznete nepřeberné množství defragmentačních nástrojů, ať již komerčních či bezplatných. Zejména mezi těmi bezplatnými se v posledních letech objevují opravdu kvalitní nástroje, které poslouží stejně dobře jako jejich koneční varianty. Dobře poslouží i nástroj pro defragmentaci přímo v operačním systému Windows Vista/7.

Jako alternativy tu máme z bezplatných řešení Defraggler a O&O Defrag Free, z komerčních potom plnotučný O&O Defrag Professional.

Defraggler

Piriform Defraggler pochází od stejných tvůrců, jako všestranný zametač CCleaner. Je dostupný zcela zdarma pro nekomerční užití. Není třeba žádné registrace.

Po stažení si možná všimnete miniaturní velikosti drobně přes 3 MB. Instalace se skládá z několika kroků. Je nutné dát si pozor, abyste si nevědomky nenainstalovali Google Chrome. Instalace je v češtině, stejně tak celé rozhraní aplikace.

Při prvním letmém pohledu shledáte standardní rozložení rozhraní totožné s konkurencí. V horní části naleznete výpis pevných disků. Po rozkliknutí a analýze se zobrazí dostupné informace o volném/využitém místě a fragmentaci disku.

Výčet funkcí:

Defraggler nabízí defragmentaci celého disku (resp. diskového oddílu), složky či pouze souborů. Pro každodenní údržbu poslouží tzv. rychlá defragmentace. Mezi další funkce patří analýza stavu pevného disku, defragmentace volného místa, přesun větších souborů na konec disku, vyhledání souborů, nebo defragmentace systémových souborů operačního systému (defragmentace před startem systému).

Potěší zejména možnost plánování úkolů, kdy je možno časově náročnou činnost defragmentace přesunout na vhodnou denní dobu (noční hodiny, dopoledne, apod.).

Shrnutí:

Defraggler nabízí zdarma všechny potřebné funkce, abyste udrželi váš pevný disk v perfektní formě. Vřele jej doporučuji všem uživatelům, kteří hledají bezplatnou alternativu za vestavěný nástroj ve Windows.

Výhody:

  • česká lokalizace
  • bezplatná licence
  • velikost a nenáročnost
  • jednoduchá manipulace

Nevýhody:

  • nic

O&O Defrag Professional a Free edice

Nástroj O&O Defrag má za sebou už letitou historii. Tvůrci O&O Software nabízí další spoustu aplikací, jež se soustřeďují zejména na práci s pevným diskem. Ať už se jedná o různé zálohovací a obnovovací utility, skartovače či diagnostické aplikace.

O&O Defrag Professional je pochopitelně komerční produkt. Jeho časově neomezená licence vyjde přibližně okolo šesti set korun pro jeden počítač. Jak už je ale zvykem, i v tomto případě nabízí výrobce svůj produkt k vyzkoušení v podobě 30ti denní trial verze. Nebo můžete rovněž sáhnout po bezplatné Free verzi, jenž je však funkčně omezená.

Pro jeho stažení opět není nutná žádná registrace. Instalace se skládá z několika kroků, přičemž máte možnost zvolit, jaké části mají být nainstalovány. Po instalaci se objeví oznamovací oblasti ikonka aplikace.

Bohužel program není lokalizován do českého jazyka. Pro pokročilejší uživatele, jimž je program spíše určen, to jistě nebude žádný problém. Orientace rozhraní je standardní, přičemž si všimnete ovládacích prvků ve stylu rozhraní Ribbon známé z kancelářské sady MS Office 2007+. Nejedná se ale o žádnou novinku, toto rozhraní je součástí programu již několik verzí.

Výčet funkcí:

Výčet funkcí je ještě o něco širší než u Defraggleru. Pozor, stránky výrobce s dovednostmi programu berte s nadhledem. Zde si totiž výrobce trochu zapřeháněl :-)

Mimo již zmíněných funkcí Defraggleru zvládá O&O Defrag několik metod defragmentace (zaměření na místo na disku, řazení dle jména, dle úprav souborů a dle přístupu). O větších rozdílech ve výkonu pochybuji.

Mezi dalšími funkcemi nalezneme defragmentaci na pozadí, nepřetržitou (postupnou) defragmentaci, optimalizaci pro SSD disky, podrobnější inspekci souborů (clusterů), defragmentaci na zóny a další. Dále dokáže O&O Defrag generovat pěkné grafy a srovnání. To vše jsou víceméně spíše vycpávkové zbytečnosti navíc.

Free edice musíte většinu těchto funkcí oželet. Spokojit se musíte pouze se základní defragmentací plus tzv. rychlou defragmentací. Zachováno tak zůstalo alespoň plánování, kde jste ale omezeni pouze na jednu naplánovanou úlohu.

Detailní srovnání naleznete na stránkách O&O Software.

Shrnutí:

Celkově nabízí O&O Defrag Professional jen několik funkcí navíc oproti bezplatnému Defraggleru, o jejichž reálném přínosu se dá jen spekulovat. Free edice je velmi omezená a ve finále nabízí méně funkcí jak Defraggler.

Celkově je dle mého názoru pro běžného uživatele investice do profi verze O&O Defrag zbytečná. Trochu zamrzí, že se program ve výchozím stavu spouští na pozadí při startu operačního systému, čímž si nejsem tak úplně jistý, jestli přispívá ke zrychlení právě daného operačního systému.

Výhody profi verze:

  • jednoduchá manipulace
  • různé metody defragmentace
  • rozšířené možnosti analýzy

Nevýhody profi verze:

  • není česká lokalizace
  • placená licence

Závěr

Pokud bych měl jednoznačně doporučit, kterou možnost zvolit, doporučuji miniaturní Defraggler. Nabízí všechny potřebné funkce spolu s českou lokalizací.

Všeobecně se v tomto případě držte dál od komerčních produktů. Valné většině uživatelů zcela postačí možnosti bezplatných nástrojů, pokročilejší funkce komerčních nástrojů spousta lidí totiž nevyužije.

Článek Piriform Defraggler a O&O Defrag Professional - srovnání bezplatného a komerčního řešení byl publikován 10. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...