Sesterské projekty Wikipedie

Tagy:  Wiki, systém Wiki, MediaWiki

Sponzorované odkazy

Sesterské projekty Wikipedie

Kdo by neznal tu úžasnou studnici vědomostí jakou je Wikipedia. Online svobodná encyklopedie čítající v anglické verzi 2,8 mil. článků a v české verzi 125 tis. článků. Málokdo však ví, že společnost Wikimedia Foundation provozuje i jiné svobodné projekty spoléhající na dobrovolné příspěvky-články lidí. Jedná se například o sbírku citátu slavných, sbírku svobodných knih, svobodný slovník, sbírka zdrojových kódů apod.

MediaWiki projekty

Zde je seznam hlavních projektů Wikimedia Foundation:

Wikicitáty

Wikicitáty (v angličtině Wikiquote) je projekt, kde se shromažďují citáty slavných a nebo pouhá přísloví. Anglická verze byla spuštěna 27. června 2003 ta česká až 21. srpna 2004. Témata jsou členěna podle osobností a nebo podle kategorie.

V článku (např. o osobnosti) kromě citátů najdete fotografii a několika větami popsanou osobnost.

Wikidruhy

Wikidruhy (anglicky Wikispecies) je další zajímavý projekt nadace Wikimedie. Jedná se o rozcestník živočišných, rostlinných a jiných druhů. Projekt začal v roce 2004 a za pouhé tři roky již měl svých prvních 100 000 článků.

Wikiknihy

Wikiknihy (z anglického Wikibooks) jsou podle mého osobní názoru s Wikipedii nejlepší projekty vůbec. Cílem tohoto sesterského webu je udělat sbírky svobodných knih všech možných zaměření. Anglické verze je z 2003, česká následovala o rok později. Na české mutaci této stránky najdete již 1077 stránek, na anglické již více než 35 tisíc.

Wikislovník

Wikislovník (anglicky Wiktionary) je taktéž ambiciózní projekt, který by rád vytvořil několika jazyčný slovník cizích slov, včetně definice a vysvětlení. Anglická verze pochází z roku 2002, další následovaly francouzská a polská v roce 2004. Zde si můžete prohlédnout velmi detailní statistiky všech Wikislovníků.

Wikizdroje

Wikizdroje (anglicky Wikisource) je projekt zaměřující se na uchování všech volně dostupných dokumentů, básní a jiných sbírek. Tady je malá podoba k Wikiknihám. Česká verze Wikizdrojů je tu od roku 2006 a má již 8680 stran.

Wikiverzita

Wikiverzita je mladý projekt nadace Wikimedie snažící se o kompletaci informací pro e-learningovou výuku. Pokud se tedy chcete dozvědět něco krok za krokem, je pro vás Wikiverzita tím pravým.

Česká verze je poměrně mladá a moc na ní zatím nenajdete. Anglická verze byla spuštěna 15. srpna 2006 a má již přes 10 000 e-learningových zdrojů.

Wikizprávy

Wikizprávy (anglicky Wikinews) je otevřený zpravodajský server na bázi Wiki. Dozvědět se tam můžete nejrůznější zprávy z domácí i zahraniční scény. Nevýhodou však zůstává, že malé země typu Česká republika, mají tak málo novinek, že se je nevyplatí ani číst pravidelně. Navíc přejímají zprávy z jích informačních zdrojů. Osobně u tohoto projektu nechápu moc smysl.

Závěrem: Wikimedia Foundation nám stále dokazuje, jak moc užitečné weby pro nás „tvoří“. A určitě stojí za to je tu a tam navštívit nebo do nich přispívat! V diskuzi se s námi můžete podělit o to, který projekt se vám osobně libí nejvíce a proč.

Článek Sesterské projekty Wikipedie byl publikován 30. dubna 2009 v 12.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...