Sesterské projekty Wikipedie

Tagy:  Wiki, systém Wiki, MediaWiki

Sponzorované odkazy

Sesterské projekty Wikipedie

Kdo by neznal tu úžasnou studnici vědomostí jakou je Wikipedia. Online svobodná encyklopedie čítající v anglické verzi 2,8 mil. článků a v české verzi 125 tis. článků. Málokdo však ví, že společnost Wikimedia Foundation provozuje i jiné svobodné projekty spoléhající na dobrovolné příspěvky-články lidí. Jedná se například o sbírku citátu slavných, sbírku svobodných knih, svobodný slovník, sbírka zdrojových kódů apod.

MediaWiki projekty

Zde je seznam hlavních projektů Wikimedia Foundation:

Wikicitáty

Wikicitáty (v angličtině Wikiquote) je projekt, kde se shromažďují citáty slavných a nebo pouhá přísloví. Anglická verze byla spuštěna 27. června 2003 ta česká až 21. srpna 2004. Témata jsou členěna podle osobností a nebo podle kategorie.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

V článku (např. o osobnosti) kromě citátů najdete fotografii a několika větami popsanou osobnost.

Wikidruhy

Wikidruhy (anglicky Wikispecies) je další zajímavý projekt nadace Wikimedie. Jedná se o rozcestník živočišných, rostlinných a jiných druhů. Projekt začal v roce 2004 a za pouhé tři roky již měl svých prvních 100 000 článků.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

Wikiknihy

Wikiknihy (z anglického Wikibooks) jsou podle mého osobní názoru s Wikipedii nejlepší projekty vůbec. Cílem tohoto sesterského webu je udělat sbírky svobodných knih všech možných zaměření. Anglické verze je z 2003, česká následovala o rok později. Na české mutaci této stránky najdete již 1077 stránek, na anglické již více než 35 tisíc.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

Wikislovník

Wikislovník (anglicky Wiktionary) je taktéž ambiciózní projekt, který by rád vytvořil několika jazyčný slovník cizích slov, včetně definice a vysvětlení. Anglická verze pochází z roku 2002, další následovaly francouzská a polská v roce 2004. Zde si můžete prohlédnout velmi detailní statistiky všech Wikislovníků.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

Wikizdroje

Wikizdroje (anglicky Wikisource) je projekt zaměřující se na uchování všech volně dostupných dokumentů, básní a jiných sbírek. Tady je malá podoba k Wikiknihám. Česká verze Wikizdrojů je tu od roku 2006 a má již 8680 stran.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

Wikiverzita

Wikiverzita je mladý projekt nadace Wikimedie snažící se o kompletaci informací pro e-learningovou výuku. Pokud se tedy chcete dozvědět něco krok za krokem, je pro vás Wikiverzita tím pravým.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

Česká verze je poměrně mladá a moc na ní zatím nenajdete. Anglická verze byla spuštěna 15. srpna 2006 a má již přes 10 000 e-learningových zdrojů.

Wikizprávy

Wikizprávy (anglicky Wikinews) je otevřený zpravodajský server na bázi Wiki. Dozvědět se tam můžete nejrůznější zprávy z domácí i zahraniční scény. Nevýhodou však zůstává, že malé země typu Česká republika, mají tak málo novinek, že se je nevyplatí ani číst pravidelně. Navíc přejímají zprávy z jích informačních zdrojů. Osobně u tohoto projektu nechápu moc smysl.

Sesterské projekty Wikipedie (https://www.swmag.cz)

Závěrem: Wikimedia Foundation nám stále dokazuje, jak moc užitečné weby pro nás „tvoří“. A určitě stojí za to je tu a tam navštívit nebo do nich přispívat! V diskuzi se s námi můžete podělit o to, který projekt se vám osobně libí nejvíce a proč.

Sponzorované odkazy:

Článek Sesterské projekty Wikipedie byl publikován 30. dubna 2009 v 12.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. Proč jsou předváděcí notebooky a počítače tou správnou volbu
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. MP3s.Nadruhou.net
  7. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  8. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  9. Wikipedia online encyklopedie
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!