Wikipedia online encyklopedie

Tagy:  Wiki, Wikipedie, Wikipedia.cz, Wikipedia.com, Wikipedia.org, Wikipwdia, Wiky, Wikypedia, Vikipedia, Vikipedie, Viki, Wikipedie.cz, Wikipedi

Sponzorované odkazy

Wikipedia online encyklopedie

Wikipedia – otevřená encyklopedie

wikipedia logo

česká wikipedie

Nutná statistika

Wikipedia je jedna z největších internetových multijazyčných encyklopedií. Za její vznik vděčíme Jimmymu Walesovi a Larrymu Sangerovi, kteří ji založili dle oficiálních informací 15. ledna 2001. Z počátku nebyla ani trochu otevřená, přispívat mohli jen odborníci světa znalí a teprve možnost upravovat a vkládat články byla uživatelům zpřístupněna o něco déle. Nyní má Wikipedie více než 250 jazykových verzí, z nichž nejrozsáhlejší je pochopitelně anglická – cca 26% všech článků Wikipedie, následuje německá s 9% a francouzská s 8% článků. Další jazykové mutace mají méně než 5%, pro zajímavost, česká Wikipedie se drží na necelých 0,9%. Rozepisovat podrobněji počty článků a podíl jazykových verzí na celkovém počtu by nemělo žádný smysl, takže statistiku nyní opusťme a jdeme na další aspekty.

wikipedia ukázkawikipedia ukázka

Autorem může být každý?

To, co všichni o Wikipedii vědí a co ji dělá zajímavou je, že takřka kdokoliv ji může upravovat a rozšiřovat – stačí mít chuť psát a vidět situaci nezaujatým, slušně vyjádřeným pohledem. Uvidíte překlep? Žádný problém, můžete ho opravit. Vidíte totální nesmysl? Taktéž nic zajímavého, prostě a jednoduše ho napravte. To je na jedné straně výhoda, na straně druhé vzniká víc než jeden problém. Výhodou je růst encyklopedie a její neomezený počet autorů. Ale…

Co když se vyskytne někdo…

S tím souvisí druhá strana mince. Existují lidé, kterým dělá radost zničit někomu jeho dílo. To se bohužel nevyhnulo ani Wikipedii a sem tam se objeví někdo, kdo začne provádět nějakou partyzánskou činnost. Ať již psaní nesmyslů, mazání textu, úprava textu, nebo psaní mylných informací. Takové nežádané úpravy jsou ale naštěstí během několika hodin navráceny a Wikipedie žije vesele dál.

ukázka

Ať žije vědění!

A protože Wikipedie nemá své přízvisko Encyklopedie v názvu jen tak, najdete tam skutečně mnoho zajímavých článků o neméně zajímavých věcech, přehledně rozdělených do několika kategorií (technika, příroda, společnost atd.), stačí si jen vybrat. Kvalita článků je víceméně na vysoké úrovni, ovšem, je těžké ji hodnotit, zvláště když každou část mohl teoreticky napsat někdo jiný. Součásti většiny článků jsou i obrázky k rozebíranému tématu a dále odkazy na podobné články.

Wikipedie je jedinečný projekt, který by nevznikl bez ochoty lidí přispívat do tohoto ohromného celku a buďme rádi, že stále takoví lidé jsou mezi námi.

Článek Wikipedia online encyklopedie byl publikován 7. února 2008 v 20.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Mašek. Pro diskusi slouží komentáře (63).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...