Wikipedia - tipy a triky pro efektivní práci

Tagy:  wikipedia, největší, internetová, encyklopedie, znalosti, informace

Sponzorované odkazy

Wikipedia - tipy a triky pro efektivní práci

S Wikipedií se jistě setkal každý, kdo používá internet. Je to největší otevřená internetová encyklopedie, která funguje jako zdroj plnohodnotných informací, a to nejen pro školní referáty. Anglická veze Wikipedie v současnosti nabízí čtenářům přes 3,850,000 článků. Česká verze je poněkud chudší, ale obsahuje nezanedbatelných 221 000 článků a řadí se tak na 18. místo mezi jazykovými mutacemi.

Ať už používáte Wikipedii každý den nebo výjimečně, ukážeme si několik tipů, jak z této encyklopedie dostat co nejvíce.

Změňte si vzhled úvodní stránky

Wikipedia na své úvodní stránce nabízí například tipy na zajímavé články v encyklopedii nebo vám nabídne článek, který souvisí s aktuálním dění v tisku. Úvodní stránku si můžete změnit podle svého gusta. Buď barevně, nebo se si necháte vypustit některé moduly, které úvodní stránka nabízí. Za zmínku také stojí úplné zjednodušení tím, že si necháte zobrazit pouze vyhledávání.

Tímto odkazem se dostanete na výběr různých variant úvodní stránky, po kliknutí na libovolnou variantu dostanete odkaz, který si uložíte například do záložek a při příštím spuštění bude Wikipedie vypadat podle vás.

Takto může vypada úvodní stránka po vašem přizpůsobeníTakto může vypada úvodní stránka po vašem přizpůsobení

Wikipedie v Google mapách

Google Maps nabízí zajímavou funkci založenou na Wikipedii. Najetím myši na nabídku v mapách vpravo nahoře se rozbalí další možnosti, mezi kterými je i Wikipedie. Kliknutím na tuto možnost se** zobrazí na mapě místa přímo spojená s články v encyklopedii**. Kliknutím na dané místo se samozřejmě objeví článek s tímto místem spojený.

Místa spojená s články na Wikipedii.Místa spojená s články na Wikipedii.

Vytvoření knihy z článků

Zajímavou a velice užitečnou funkcí je vytvoření knihy z několika článků. V levém menu je položka tisk/export, po jejím rozbalení se objeví možnost vytvořit knihu. Tímto zapnete editor knih, který se pak zobrazí nad každým otevřeným článkem. Dále jen přidáváte články do knihy. Celou knihu si samozřejmě můžete stáhnout do svého počítače v různých formátech. Kniha je sice generovaná, ale vypadá opravdu profesionálně.

Tento nástroj se zobrazí nad jednotlivými články.Tento nástroj se zobrazí nad jednotlivými články.

Články bez odkazů

Wikipedia je provázána odkazy, které intuitivně odkazují na jiné články. V některých článcích se objevuje opravdu hodně odkazů a text je poté docela špatně čitelný. Pokud v levém menu kliknete na možnost verze pro tisk, všechny odkazy v textu zmizí a text je ihned mnohem příjemnější ke čtení.

Dva tipy pro lepší vyhledávání

Občas se při rychlém vyhledávání stane, že při zadání hledaného slova vás to přesměruje rovnou na článek. Ale co když si chcete vybrat z více výsledků? K hledanému slovu přidejte hvězdičku. Například při hledání termínu Česká republika vás to přesměruje rovnou na článek o Česku. Kdežto když zadáte Česká republika*, objeví se více výsledků – například Česká hokejová reprezentace, Prezident ČR apod.

Užitečný znak, který pomáhá při vyhledávání je** vlnovka (~)**. Použijte ho vždy, když si nejste jisti, jak se vyhledávané slovo píše.

Hvězdička u článků

U článků se vpravo nahoře občas objevují hvězdičky. Znamená to, že článek byl vyhodnocen jako nejlepší z této problematiky a byl také** zkontrolován profesionálními editory** Wikipedie. Takže informace z něj pocházející jsou** ověřené a pravdivé**. Tuto funkci Wikipedie zavedla, protože se objevovaly články s chybějícími či nepřesnými informacemi. Bohužel tuto funkci nabízí pouze anglická verze Wikipedie, ale věřím, že se v brzké době objeví i u české mutace.

Takto označený článek je ověřený.Takto označený článek je ověřený.

Článek Wikipedia - tipy a triky pro efektivní práci byl publikován 22. února 2012 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...