Wikipedia - tipy a triky pro efektivní práci

Tagy:  wikipedia, největší, internetová, encyklopedie, znalosti, informace

Sponzorované odkazy

Wikipedia - tipy a triky pro efektivní práci

S Wikipedií se jistÄ› setkal kaÃ…¾dý, kdo pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vá internet. Je to nejvÄ›tÃ…¡ÃƒÃ‚­ otevÃ…™ená internetová encyklopedie, která funguje jako zdroj plnohodnotných informací, a to nejen pro Ã…¡kolní referáty. Anglická veze Wikipedie v současnosti nabízí čtenářÃ…¯m pÃ…™es 3,850,000 ÄlánkÃ…¯. ÄŒeská verze je ponÄ›kud chudÃ…¡ÃƒÃ‚­, ale obsahuje nezanedbatelných 221 000 článkÃ…¯ a Ã…™adí se tak na 18. místo mezi jazykovými mutacemi.

AÃ…Â¥ uÃ…¾ pouÃ…¾ÃƒÃ‚­váte Wikipedii kaÃ…¾dý den nebo výjimečnÄ›, ukážeme si nÄ›kolik tipÃ…¯, jak z této encyklopedie dostat co nejvíce.

ZměÃ…ˆte si vzhled úvodní stránky

Wikipedia na své úvodní stránce nabízí napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad tipy na zajímavé články v encyklopedii nebo vám nabídne článek, který souvisí s aktuálním dÄ›ní v tisku. Úvodní stránku si mÃ…¯Ã…¾ete zmÄ›nit podle svého gusta. Buď barevnÄ›, nebo se si necháte vypustit nÄ›které moduly, které úvodní stránka nabízí. Za zmínku také stojí úplné zjednoduÃ…¡ení tím, Ã…¾e si necháte zobrazit pouze vyhledávání.

Tímto odkazem se dostanete na výbÄ›r rÃ…¯zných variant úvodní stránky, po kliknutí na libovolnou variantu dostanete odkaz, který si uloÃ…¾ÃƒÃ‚­te napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad do záloÃ…¾ek a pÃ…™i pÃ…™ÃƒƒÃ‚­Ã…¡tím spuÃ…¡tÄ›ní bude Wikipedie vypadat podle vás.

Takto mÃ…¯Ã…¾e vypada úvodní stránka po vaÃ…¡em pÃ…™izpÃ…¯sobení

Takto mÃ…¯Ã…¾e vypada úvodní stránka po vaÃ…¡em pÃ…™izpÃ…¯sobení

Wikipedie v Google mapách

Google Maps nabízí zajímavou funkci zaloÃ…¾enou na Wikipedii. Najetím myÃ…¡i na nabídku v mapách vpravo nahoÃ…™e se rozbalí dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ moÃ…¾nosti, mezi kterými je i Wikipedie. Kliknutím na tuto moÃ…¾nost se** zobrazí na mapÄ› místa pÃ…™ÃƒƒÃ‚­mo spojená s Älánky v encyklopedii**. Kliknutím na dané místo se samozÃ…™ejmÄ› objeví článek s tímto místem spojený.

Místa spojená s Älánky na Wikipedii.

Místa spojená s Älánky na Wikipedii.

VytvoÃ…™ení knihy z ÄlánkÃ…¯

Zajímavou a velice uÃ…¾itečnou funkcí je vytvoÃ…™ení knihy z nÄ›kolika článkÃ…¯. V levém menu je poloÃ…¾ka tisk/export, po jejím rozbalení se objeví moÃ…¾nost vytvoÃ…™it knihu. Tímto zapnete editor knih, který se pak zobrazí nad kaÃ…¾dým otevÃ…™eným článkem. Dále jen pÃ…™idáváte články do knihy. Celou knihu si samozÃ…™ejmÄ› mÃ…¯Ã…¾ete stáhnout do svého počítače v rÃ…¯zných formátech. Kniha je sice generovaná, ale vypadá opravdu profesionálnÄ›.

Tento nástroj se zobrazí nad jednotlivými články.

Tento nástroj se zobrazí nad jednotlivými články.

ÄŒlánky bez odkazÃ…¯

Wikipedia je provázána odkazy, které intuitivnÄ› odkazují na jiné články. V nÄ›kterých článcích se objevuje opravdu hodnÄ› odkazÃ…¯ a text je poté docela Ã…¡patnÄ› čitelný. Pokud v levém menu kliknete na moÃ…¾nost verze pro tisk, vÃ…¡echny odkazy v textu zmizí a text je ihned mnohem pÃ…™ÃƒƒÃ‚­jemnÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ ke čtení.

Dva tipy pro lepÃ…¡ÃƒÃ‚­ vyhledávání

Občas se pÃ…™i rychlém vyhledávání stane, Ã…¾e pÃ…™i zadání hledaného slova vás to pÃ…™esmÄ›ruje rovnou na článek. Ale co kdyÃ…¾ si chcete vybrat z více výsledkÃ…¯? K hledanému slovu pÃ…™idejte hvÄ›zdičku. NapÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad pÃ…™i hledání termínu ÄŒeská republika vás to pÃ…™esmÄ›ruje rovnou na článek o ÄŒesku. KdeÃ…¾to kdyÃ…¾ zadáte ÄŒeská republika*, objeví se více výsledkÃ…¯Ã‚ â€“ napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad ÄŒeská hokejová reprezentace, Prezident ÄŒR apod.

UÃ…¾itečný znak, který pomáhá pÃ…™i vyhledávání je** vlnovka (~)**. PouÃ…¾ijte ho vÃ…¾dy, kdyÃ…¾ si nejste jisti, jak se vyhledávané slovo píše.

HvÄ›zdička u ÄlánkÃ…¯

U ÄlánkÃ…¯ se vpravo nahoÃ…™e občas objevují hvÄ›zdičky. Znamená to, Ã…¾e článek byl vyhodnocen jako nejlepÃ…¡ÃƒÃ‚­ z této problematiky a byl také** zkontrolován profesionálními editory** Wikipedie. TakÃ…¾e informace z nÄ›j pocházející jsou** ověÃ…™ené a pravdivé**. Tuto funkci Wikipedie zavedla, protoÃ…¾e se objevovaly články s chybÄ›jícími či nepÃ…™esnými informacemi. BohuÃ…¾el tuto funkci nabízí pouze anglická verze Wikipedie, ale věÃ…™ÃƒƒÃ‚­m, Ã…¾e se v brzké dobÄ› objeví i u Äeské mutace.

Takto označený článek je ověÃ…™ený.

Takto označený článek je ověÃ…™ený.

Sponzorované odkazy:

Článek Wikipedia - tipy a triky pro efektivní práci byl publikován 22. února 2012 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  8. Rozzlobenimuzi.com
  9. Odesíláme SMS z internetu
  10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!