Telepresence – Efektivní video konference v praxi

Telepresence – Efektivní video konference v praxi

Současné telekomunikační technologie umožňují snadné sdílení dat mezi firmami, ale i mezi vědeckými institucemi. Přenášet lze data z výzkumů, prezentace, záznamy přednášek a mnoho dalšího. Možný je ale také živý interaktivní přenos konferencí, porad a různých přednášek a konferencí. Příkladem může jít slovenský projekt Telepresence.

VoIP ve velkém s řadou nadstandardů

Voice over Internet Protocol (VoIP) je technologie zažívající v posledních dvaceti letech obrovský rozmach díky současné internetové konektivitě a možnostem výpočetní techniky. Jedním ze známých a zdarma dostupných zástupců je Skype, který v současnosti umožňuje vedle VoIP komunikace přenášet data, obraz z webkamery či sdílet obrazovku počítače. Představte si ale, že na podobné bázi lze efektivně sdílet velké firemní porady a konference napříč celým světem a ve velmi vysoké kvalitě.

Komplexní přenos všech potřebných prostředků vyžaduje důmyslný systém. Tvorba telekonferenčního bodu vlastními zdroji může přinést řadu těžko řešitelných problémů. Bavíme se zejména o problematice vzájemné kompatibility jednotlivých telekonferenčních bodů vybudovaných na odlišných technických řešeních.

Telekonference v praxi v malé zasedací místnosti. Problém ale není ani velká aula. Zdroj: Wikipedia

Oproti tomu má unifikovaný systém řadu velikých výhod. Při stejných hardwarových a softwarových podmínkách telepresent techniky je komunikace snazší a při prvotním spojení je okamžité navázání komunikace garantováno přímo systémovým integrátorem, který také zajišťuje správné propojení telekonferenčních prostředků s podnikovými systémy. Poté stačí v systému naplánovat telekonferenci a v domluveném čase se sejít v konkrétní zasedací místnosti, či aule s prostředky pro telekonference. Linka s dostatečnou konektivitou je v tento moment díky rezervaci plně k dispozici.

Technický oříšek vyžadující zkušenosti a zázemí

Samotné vybudování telekonferenčních bodů vyžaduje často individuální přístup, neboť tvar, rozměry a rozložení místností je velice různorodé. Instalace se skládá z navržení optimálních míst pro projektory, kamery a zvukový systém a poté i následné fyzické instalaci. Nezbytností je dostatečná internetová konektivita, což v současné době ve firmách, ani v prostorách univerzit není problém. Pro úplné propojení systému se současnými trendy a technologiemi samozřejmě existuje i příslušná mobilní aplikace.

Telekonference nemusí být pouze doménou zasedaček. Zdroj: Wikipedia

Telekonference nemusí být pouze doménou zasedaček. Zdroj: Wikipedia

Napříč telekonferencemi lze samozřejmě živě sdílet prezentace, data z výzkumů či další potřebné informace. Navíc je vše možné zálohovat pro pozdější zpracování. Software využitý pro telekonference může také nabídnout mnoho funkcí pro zkvalitnění přenosu konference. Jde například o udržování určité hlasitosti, či třeba záběry právě hovořící osoby.

Telekonference šetří čas i peníze

Klasické konference znamenají řadu překážek, které je nutné překonat před vlastním zahájením. Kapacity konferenčních sálů jsou omezené, pronájem představuje investice navíc a pokud jde o mezinárodní konferenci, je nutné řešit i dopravu a hotel pro účastníky. To v případě telekonferencí není nutné. Stačí, když všichni účastníci disponují nezbytným vybavením.

Slovenský projekt Telepresence je první vlaštovkou v rozsáhlém použití unifikovaných systémů pro telekonference napříč univerzitami a vědeckými institucemi. Společnost Barclet, a.s. s projektem Telepresence úspěšně došla do cíle, a tak již brzy uvidíme, jak tento systém bude v praxi pracovat napříč slovenskými univerzitami.

Článek Telepresence – Efektivní video konference v praxi byl publikován 23. ledna 2016 v 18.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!