Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč

Tagy:  Skype, Skype ke stažení, Skype download, VOIP, smajlíci na Skype, volání, komunikace, telefonování

Sponzorované odkazy

Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč

Skype si i přes příchod Facebooku a dalších sociálních sítí drží stále svoji širokou základnu uživatelů. Od prostého volání a chatu se Skype přehoupl do plnohodnotně vybavené komunikační služby. Aktuální nová verze 5.8 přinesla mnoho různých změn a vylepšení. Navíc mu nečiní problém ani symbióza s již zmíněným Facebookem.

Novinky ve verzi 5.8

Skype jako službu i jako aplikaci asi nemusím nijak zvlášť popisovat. Vedle VOIP volání a video hovorů umožňuje posílání souborů, volání na mobilní telefony a mnoho dalšího. Z uzavřené aplikace, která do nedávna běžela striktně jen na vlastním protokolu, se nyní stává relativně otevřená brána k on-line komunikaci.

Jednou z větších novinek je totiž pokročilá symbióza s Facebookem. Proč říkám pokročilá? Vedle Facebook Chatu a možnosti číst a přidávat příspěvky na zeď, můžete nyní pořádat také videokonference. Nicméně první dvě zmiňované vlastnosti přišly již v dřívějších verzích. Novinkou je také skrývání odpojených přátel z Facebooku, což značně zpřehlednilo seznam kontaktů.

Info o aktuální verziInfo o aktuální verzi

Předchozí verze Skype přinesly novinku v podobě sdílení obrazovky s jedním uživatelem z vašeho kontakt listu. Mohli jste tedy někomu názorně ukázat nějakou činnost na vašem počítači. Novinkou ve verzi 5.8 je možnost sdílení obrazovky s více uživateli. Tato funkce je bohužel dostupná jen v placené verzi Skype Premium.

Skype konečně umí také Push to Talk, což ocení především hráči počítačových her. Push to Talk totiž umožňuje zmenšit zátěž internetové konektivity tím, že hovor z vaší strany probíhá jen v případě zmáčknutí nějaké předdefinované klávesy.

Mezi novinky také můžeme zařadit službu zajištující automatické aktualizace. Služba nesoucí název Skype Update běží neustále v pozadí a kontroluje nové dostupné aktualizace, které v případě pozitivního nalezení potichu nainstaluje.

Zmínit se musím také o podpoře video hovorů s full HD rozlišením, neboť dříve Skype uměl videokonference s rozlišením 720p. Aby bylo možné využít této funkce, je samozřejmě potřebná webová kamera s tímto rozlišením a podle Skypu také 2 Mb internetové připojení.

Plnohodnotné zobrazeníPlnohodnotné zobrazení

Instalace a první spuštění

Prvním krokem pro úspěšný start instalace je stažení instalačního balíčku, který můžete stáhnout z oficiálních stránek výrobce a nebo třeba ze serveru eDownload.cz.

Nastavení instalaceNastavení instalace

Vlastní instalace je velmi jednoduchá a samozřejmě stejně jako celý Skype v češtině. Pokud nezvolíte volbu rozšířené instalace, nainstaluje se Skype zcela sám bez potřeby jakéhokoli zásahu s výchozími hodnotami. Zvolíte-li druhou variantu, bude možné změnit cílový adresář instalace a také bude možnost dalších nastavení.

Po úspěšné instalaci na vás již čeká staré známé uživatelské rozhraní. Vlastní rozhraní se téměř nezměnilo a to včetně okna chatu, konverzací a také okna spojujícího Skype s Facebookem.

Kompaktní zobrazeníKompaktní zobrazení

Smajlíci na Skype

Smajlíci jsou dnes nedílnou součástí on-line komunikace a tento trend se nevyhýbá ani Skypu. V základu máte k dispozici přes 70 animovaných smajlíků. Vedle toho můžete také zadáním různých kódů zpřístupnit dalších 13 klasických smajlíků a také ikonek vlajek mnoha států. Například pro zobrazení české vlajky stačí do chatu zadat následující heslo (flag:CZ). Pro speciálního tajného smajlíka zkuste zadat do textové pole v okně chatu jeden z následujících kódů: (bandit), (toivo), (bug), (swear), (drunk) (poolparty), (fubar), (headbang), (finger), (mooning). Chcete-li používat větší množství smajlíků, je třeba sáhnout po placené verzi Skype.

Tajní smajlíciTajní smajlíci

Závěrem

Z původně jednoduché komunikační aplikace, která umožňovala bezplatné VOIP volání a chat ve vlastní uzavřené síti, se vyklubala funkcemi opravdu nabitá komunikační brána. Ne každý však ocení takové množství funkcí a navíc je mnoho praktických funkcí dostupných jen v placené verzi. Skype s postupem času bobtná, a tak nezbývá než doufat, aby se nepřeměnil v nepoužitelného molocha. Skypu však nemohu upřít kvalitní českou lokalizaci, relativně přehledné uživatelské rozhraní, čistotu hovorů a také možnost volat na pevné linky.

Moje hodnocení:  80 %

Výhody:

 • Kvalita hovorů
 • Spolupráce s Facebookem
 • Mnoho zajímavých novinek
 • Full HD videokonference

Nevýhody:

 • Skype neustále bobtná
 • Potřeba Skype Premium ke zpřístupnění některých funkcí

Sponzorované odkazy:

Článek Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč byl publikován 6. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Jak na software pro obsahový marketing
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 4. Rozzlobenimuzi.com
 5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 6. Odesíláme SMS z internetu
 7. BlueBoard.cz - prvky zdarma
 8. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
 9. MP3s.Nadruhou.net
 10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!