Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč

Tagy:  Skype, Skype ke stažení, Skype download, VOIP, smajlíci na Skype, volání, komunikace, telefonování

Sponzorované odkazy

Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč

Skype si i přes příchod Facebooku a dalších sociálních sítí drží stále svoji širokou základnu uživatelů. Od prostého volání a chatu se Skype přehoupl do plnohodnotně vybavené komunikační služby. Aktuální nová verze 5.8 přinesla mnoho různých změn a vylepšení. Navíc mu nečiní problém ani symbióza s již zmíněným Facebookem.

Novinky ve verzi 5.8

Skype jako službu i jako aplikaci asi nemusím nijak zvlášť popisovat. Vedle VOIP volání a video hovorů umožňuje posílání souborů, volání na mobilní telefony a mnoho dalšího. Z uzavřené aplikace, která do nedávna běžela striktně jen na vlastním protokolu, se nyní stává relativně otevřená brána k on-line komunikaci.

Jednou z větších novinek je totiž pokročilá symbióza s Facebookem. Proč říkám pokročilá? Vedle Facebook Chatu a možnosti číst a přidávat příspěvky na zeď, můžete nyní pořádat také videokonference. Nicméně první dvě zmiňované vlastnosti přišly již v dřívějších verzích. Novinkou je také skrývání odpojených přátel z Facebooku, což značně zpřehlednilo seznam kontaktů.

Info o aktuální verziInfo o aktuální verzi

Předchozí verze Skype přinesly novinku v podobě sdílení obrazovky s jedním uživatelem z vašeho kontakt listu. Mohli jste tedy někomu názorně ukázat nějakou činnost na vašem počítači. Novinkou ve verzi 5.8 je možnost sdílení obrazovky s více uživateli. Tato funkce je bohužel dostupná jen v placené verzi Skype Premium.

Skype konečně umí také Push to Talk, což ocení především hráči počítačových her. Push to Talk totiž umožňuje zmenšit zátěž internetové konektivity tím, že hovor z vaší strany probíhá jen v případě zmáčknutí nějaké předdefinované klávesy.

Mezi novinky také můžeme zařadit službu zajištující automatické aktualizace. Služba nesoucí název Skype Update běží neustále v pozadí a kontroluje nové dostupné aktualizace, které v případě pozitivního nalezení potichu nainstaluje.

Zmínit se musím také o podpoře video hovorů s full HD rozlišením, neboť dříve Skype uměl videokonference s rozlišením 720p. Aby bylo možné využít této funkce, je samozřejmě potřebná webová kamera s tímto rozlišením a podle Skypu také 2 Mb internetové připojení.

Plnohodnotné zobrazeníPlnohodnotné zobrazení

Instalace a první spuštění

Prvním krokem pro úspěšný start instalace je stažení instalačního balíčku, který můžete stáhnout z oficiálních stránek výrobce a nebo třeba ze serveru eDownload.cz.

Nastavení instalaceNastavení instalace

Vlastní instalace je velmi jednoduchá a samozřejmě stejně jako celý Skype v češtině. Pokud nezvolíte volbu rozšířené instalace, nainstaluje se Skype zcela sám bez potřeby jakéhokoli zásahu s výchozími hodnotami. Zvolíte-li druhou variantu, bude možné změnit cílový adresář instalace a také bude možnost dalších nastavení.

Po úspěšné instalaci na vás již čeká staré známé uživatelské rozhraní. Vlastní rozhraní se téměř nezměnilo a to včetně okna chatu, konverzací a také okna spojujícího Skype s Facebookem.

Kompaktní zobrazeníKompaktní zobrazení

Smajlíci na Skype

Smajlíci jsou dnes nedílnou součástí on-line komunikace a tento trend se nevyhýbá ani Skypu. V základu máte k dispozici přes 70 animovaných smajlíků. Vedle toho můžete také zadáním různých kódů zpřístupnit dalších 13 klasických smajlíků a také ikonek vlajek mnoha států. Například pro zobrazení české vlajky stačí do chatu zadat následující heslo (flag:CZ). Pro speciálního tajného smajlíka zkuste zadat do textové pole v okně chatu jeden z následujících kódů: (bandit), (toivo), (bug), (swear), (drunk) (poolparty), (fubar), (headbang), (finger), (mooning). Chcete-li používat větší množství smajlíků, je třeba sáhnout po placené verzi Skype.

Tajní smajlíciTajní smajlíci

Závěrem

Z původně jednoduché komunikační aplikace, která umožňovala bezplatné VOIP volání a chat ve vlastní uzavřené síti, se vyklubala funkcemi opravdu nabitá komunikační brána. Ne každý však ocení takové množství funkcí a navíc je mnoho praktických funkcí dostupných jen v placené verzi. Skype s postupem času bobtná, a tak nezbývá než doufat, aby se nepřeměnil v nepoužitelného molocha. Skypu však nemohu upřít kvalitní českou lokalizaci, relativně přehledné uživatelské rozhraní, čistotu hovorů a také možnost volat na pevné linky.

Moje hodnocení:  80 %

Výhody:

  • Kvalita hovorů
  • Spolupráce s Facebookem
  • Mnoho zajímavých novinek
  • Full HD videokonference

Nevýhody:

  • Skype neustále bobtná
  • Potřeba Skype Premium ke zpřístupnění některých funkcí

Článek Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč byl publikován 6. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...