Skype - co přináší nová verze oblíbeného komunikačního programu?

Tagy:  skype, skype ke stažení zdarma, skype download, skype 4, volání zdarma, zdarma volej, telefonování, telefon, internetový telefon, skype

Sponzorované odkazy

Skype - co přináší nová verze oblíbeného komunikačního programu?

Skype je asi netřeba představovat. Drtivá většina čtenářů určitě již tento výborný VOIP komunikační program zná. Cílem tohoto článku není tedy popisovat funkce Skypu, ale hlavně ukázat co přinesla nová verze tohoto oblíbeného komunikačního programu a zda se vůbec vyplatí Skype aktualizovat.

Skype telefony, webkamery, sluchátka

Skype v průběhu času…

Na počátku vývoje Skypu stáli jeho dva autoři – Niklas Zennström a Janus Friis. Oba nebyli v oboru pc aplikací žádní nováčci, neboť už za sebou měli projekt Kazaa (výměná P2P síť, nyní ne moc populární, ale to nesouvisí s naším tématem). Roku 2002 přišel výrazný impuls ve vývoji Skypu a to v podobě investice od Draper Investment Company. Po necelém roce spatřila světlo světa první veřejná verze programu Skype. Dalším důležitým vylepšením bylo zavedení video telefonie a to možná také z části přispělo k tomu, že v srpnu roku 2006 přesáhl počet registrovaných uživatelů Skypu 100 milionů. V následujících létech prošel Skype asi největším vývojem – byla vydána i verze 2.0 pro Mac, která se potom začala vydávat jako samozřejmost s každou verzí (akorát s časovou prodlevou), přibylo i velké množství funkcí mezi něž patřila i např.: funkce Send Money, která umožňovala posílat peníze mezi uživateli pomocí internetové peněženky PayPal a to přímo z prostředí Skypu.

Počáteční obavy se nenaplnily…

Vzhled Skypu se změnil, ale naštěstí ne na úkor uživatelské přívětivosti…Vzhled Skypu se změnil, ale naštěstí ne na úkor uživatelské přívětivosti…

Po stažení nové verze jsem s obavami spustil nový Skype. S obavami proto, že nemám dobré zkušenosti s upgradem instant messangeru (byl jsem zastáncem ICQ 5.1 a nakonec mě vývojáři přinutili upgradovat na 6ku, která už pro mě nebyla zdaleka tak praktická). V případě Skypu se však žádné nepříjemné překvapení naštěstí nekonalo. Program zůstal přehledný a přitom vypadal lépe. Tvůrci programu se bohudík v aktualizacích nesnaží o nějaké převratné grafické změny, které by sice vypadli hezky a moderně, ale jejich praktická hodnota by se blížila bodu mrazu, ale snaží se o přidání nebo úpravu funkcí, které zpříjemní práci s programem a zvětší možnosti jeho využití.

Co je tedy nového?

Vzhled programu se změnil, a musím říci, že k lepšímu. Osobně mi nový vzhled trochu připomíná Windows Vista. Naštěstí pouze designem, protože se jednoznačně zlepšila praktičnost aplikace. Konverzace, kontakty, vyhledávání nových kontaktů, totiž nyní běží pouze v jednom okně a jednoduše se mezi nimi dá přepínat. Pokud však patříte mezi ty, kterým více vyhovuje systém jednotlivých oken s konverzacemi, tak se nemusíte bát, autoři na vás nezapomněli. Díky tlačítku Úsporné zobrazení, které se nachází vedle tlačítka minimalizovat na horní liště, se prostředí programu přepne do klasického zobrazení.

Další významnou změnou je vylepšení kvality hovorů. Nové buildy navíc přinesly i zlepšení video hovorů. Ty sou podle tvůrců programu „větší, lepší a více osobnější“ a skutečně je tomu tak – video hovory nyní mají větší rozměr a lepší kvalitu, což rozhodně není na škodu. Po těchto větších a viditelnějších změnách přicházejí na řadu ty menší, méně viditelné avšak neméně důležité změny. Mezi ně patří například možnost pokračovat v dříve započatých konverzacích nebo jednoduší a rychlejší zahajování konverzací (pomocí nově přidaných tlačítek). Nový Skype je také více přívětivý pro starší nebo slabozraké uživatele, neboť ikony a vůbec celé uživatelské prostředí jsou větší než v minulé verzi.

Video hovory mají nyní lepší kvalitu a větší rozměry…Video hovory mají nyní lepší kvalitu a větší rozměry…

Přeplácanost? Dnes naštěstí ne…

Pokud vám nový systém nevyhovuje můžete přepnout do klasického zobrazení v oknech…Pokud vám nový systém nevyhovuje můžete přepnout do klasického zobrazení v oknech…

Jak už jsem psal výše, moje prvotní obavy se naštěstí nepotvrdili. Nová verze Skypu i se všemi novými buildy mě určitě nezklamala. Jednoduché ovládání, nové funkce, lepší kvalita hovorů, to je nový Skype. Určitě tedy doporučuji aktualizovat, pokud jste to ještě nestihli. Zbývá jen doufat, že se vývojáři budou držet nastaveného konceptu, a že se další aktualizace nezvrhnou v honbu ze co nejlepším designem, na úkor praktičnosti.

Skype ke stažení zdarma

Článek Skype - co přináší nová verze oblíbeného komunikačního programu? byl publikován 13. června 2009 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...