Nová verze ICQ 7.5: Kvalitní funkce a nově i pozorovatel

Tagy:  ICQ 7.5, ICQ, QIP, Miranda, Pidgin, Mail.ru, IM, Facebook, instant messaging, kecálek, VOIP, komunikace, tZers

Sponzorované odkazy

Nová verze ICQ 7.5: Kvalitní funkce a nově i pozorovatel

Uplynulo již mnoho měsíců a několik ročních období, co jsme vás naposled informovali o sedmé verzi známého IM kecálka ICQ. V současnosti jsme se přehoupli již k páté dílčí verzi ICQ 7. A že se udála hezká řádka menších změn, to vám mohu bezpochyby garantovat. Chcete-li se přesvědčit sami, čtěte dále.

Změny a novinky v souhrnu

Oblíbený instant messaging klient ICQ 7.5 přináší mnoho menších, ale o to zajímavějších změn. Využíváte-li rádi sociální sítě, jistě vás „sedmpětka“ potěší, tvůrci se v této oblasti velmi zadali. Přibylo například vyhledávání kontaktů v různých službách, podobně jako je tomu na Facebooku. Nejenom že vám průvodce nabízí přátele přátel z vašeho ICQ kontaktního seznamu, ale také umí prohledat služby jako jsou Twitter, Facebook, YouTube a nebo třeba flickr. Od verze 7.1 se také můžete plnohodnotně připojit na Facebook Chat. S náladami, statusy a dalšími podobnými informacemi samozřejmě ICQ 7.5 bezproblémově spolupracuje. Velkou novinkou je návrat rozšířené verze Nálad, známé ze starších verzí ICQ. K vašemu statusu si tedy opět můžete vybrat jednoho smajlíka z relativně rozsáhlého výběru. Vaše Nálady se ukládají do krátkodobé historie a můžete je tedy opětovně vyvolat. Když jsme u oněch smajlíků, změn se dočkala také galerie, která nyní sjednotila výběr smajlíků a animací tZers v komunikačním ok­ně.

Spojení se sociálními sítěmi

V kontaktním seznamu můžete nově sledovat ikony informující o nastavení soukromí. Verze 7.4 přinesla kompletně přepracovanou historii, která se opět přesunula k lepšímu. Okno vyhrazené pro video konferenci mezi uživateli lze konečně roztáhnout na celou obrazovku. Vedle verze klienta pro Windows existují také verze pro operační systém MacOS a Linux. U posledního jmenovaného jde prozatím jen o beta verzi, a tak můžete očekávat horší funkčnost a stabilitu. Mobilní verze ICQ běží na všech známějších mobilních operačních systémech.

Seznam kontaktů

Instalace a první spuštění

Instalace je totožná s předchozími verzemi. Provádí vás jednoduchý a kompletně počeštěný průvodce. Pozor si dejte jen při výběru typu instalace. Úplná instalace nainstaluje navíc ICQ Toolbar do prohlížeče a nastaví domovskou stránku a poskytovatele vyhledávání na ICQ Search. Všechny tyto volby můžete snadno změnit ve Volitelné instalaci. Jakmile je instalace dokončena, stačí klepnout na tlačítko Dokončit.

Instalace

Uživatelské rozhraní kontaktního seznamu je prostorově relativně skromné a jednoduché na ovládání. Bohužel jej hyzdí reklama, kterou podle smluvních podmínek nesmíte odstranit nástroji poskytovanými výhradně vývojáři třetí strany. Jakmile otevřete okno pro komunikace, je však krása a skromnost tu tam. Zbytečně velké okno, které by určitě šlo efektivně zmenšit. I když stále funguje systém sdružení všech konferencí do jednoho okna, je komunikační okno prostě příliš velké a nafouklé. Slušel by mu více lehký a vzdušný design, s nímž by byla radost pracovat.

Okno komunikace

Jak je to s alternativními klienty?

Služba ICQ přešla v uplynulých letech do rukou ruských vývojářů, konkrétně pod Digital Sky Technologies. Tím však putování ICQ neskončilo a v současnosti je majitelem ICQ ruská společnost Mail.ru Group, největší tamější poskytovatel e-mailu a vlastní IM sítě. Současný majitel si klade na srdce jednu největší změnu. Tou je spolupráce s open source vývojáři, což se projevuje především v plánu povolit alternativní klienty, které jsou zatím ještě pod striktním zákazem. V nedávné době vyšla aktualizace smluvních podmínek. Ta bohužel platí jen pro vývojovou verzi ICQ, a tak koncoví uživatelé nesmí doposud používat alternativní klienty. Jakmile však přijdou nové licenční podmínky i pro normální využití, alternativní klienti budou povoleni s určitými podmínkami. Chcete-li si přečíst vývojářské smluvní podmínky, můžete tak učinit zde. Je to opravdu zajímavé počtení. Tyto podmínky diktují vývojářům přísné podmínky a v podstatě si ICQ nad nimi udržuje úplnou kontrolu. Na druhou stranu se v podmínkách ICQ zříká veškeré zodpovědnosti. Každý vývojář alternativního klienta dostane speciální klíč, který slouží jako povolení. V pravomoci ICQ je možnost kdykoliv tento klíč zablokovat. Výše zmíněným podmínkám vyhovují například známý klienti Pidgin a nebo Adium. Nesmí však dále poskytovat plug-in umožňující komunikaci s ICQ sítí. Tento přístup si však přímo nezadává s open source politikou. Nicméně Miranda a QIP se budou stále pohybovat v zakázaných vodách. Nevyhovují totiž podmínkám.

Nastavení

Verdikt

ICQ 7.5 přináší mnoho zajímavých změn a vychytávek. Je vidět, že se ruští vývojáři snaží a mají zájem využít potenciálu této služby. Smutná, možná lépe řečeno záhadná situace panuje v oblasti alternativních klientů. Nepříjemná je také všudypřítomná reklama. Využíváte-li sociální sítě a chcete-li být neustále v kontaktu s nimi, určitě ICQ 7.5 oceníte. Jestliže jej však chcete jen ke komunikaci po ICQ síti, můžete se poohlédnout po nějaké alternativě.

Hodnocení =  75 %

Výhody:

 • Kompletně v češtině
 • Propojení se sociálními sítěmi
 • Návrat Nálad
 • Nové vyhledávání kontaktů

Nevýhody:

 • Uživatelské rozhraní
 • Alternativní klienti nejsou zatím povoleni

Sponzorované odkazy:

Článek Nová verze ICQ 7.5: Kvalitní funkce a nově i pozorovatel byl publikován 14. června 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. Nejlepší souborové manažery zdarma
 4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
 8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!