QIP - lepší náhrada ICQ?

Tagy:  qip, icq, qip infium, qip 2005, komunikace, im, instant messenger, tzers, kecálek, qip im

Sponzorované odkazy

QIP - lepší náhrada ICQ?

Se slovem ICQ („ajsíkjů“) se z řad mladší populace prakticky setkal snad každý a i pro ostatní zastupitele lidské populace nebývá neznámé. My se tu dnes však nebudeme bavit ani tak o ICQ, jako o QIP, o jeho „lepší náhradě“. Pokud tedy jsme ovlivněni fenoménem ICQ, hledáme nějaké rychlý, spolehlivý komunikátor nebo jsme jenom zvědaví, tyto řádky jsou rozhodně určeny pro vás.

ICQ na začátek

Nejdříve bychom si něco malinko řekli o ICQ a po přečtení tohoto odstavce zjistíte, proč. ICQ (I Seek You) je tedy komunikační IM software, který komunikuje v reálném čase a umožňuje vidět připojené uživatele a jejich dostupnost. K tomu používá komunikační protokol OSCAR firmy AOL. My se tu však chceme bavit o QIP, příp. o jeho variantách, ale právě QIP jako náhrada ICQ využívá stejnou komunikační síť. Laicky řečeno: Svůj ICQ účet máme na klientovi QIP naprosto bez omezení.

QIP a jeho varianty

QIP klient není jednotný, neexistuje jedna verze, ale existuje ve třech základních variantách:** QIP 2005, QIP Infium a **QIP PDA.

  1. QIP 2005 – Vývoj této verze je v současné době ukončen, probíhají pouze aktualizace při změně ICQ protokolu. Podporuje pouze ICQ protokol, ale díky své relativní bezproblémovosti a funkčnosti je stále stahován a používán.
  2. QIP Infium – Současná podporovaná a vylepšená verze QIP komukátoru. Jeho zlepšení doznala především podpora komunikačních protokolů: ICQ, JRC, Jabber/XMPP, XIMSS (SIP). Další vítanou změnou je podpora pluginů, doplňků.
  3. QIP PDA – Verze určená pro mobilní komunikátory, mobilní počítače. Podporuje komunikační protokoly ICQ a Jabber/XMPP.

Instalace QIP

Pro praktickou ukázku použiji klienta QIP Infium, neboť jsou instalace odlišných variant, verzí, poměrně totožné a jedná se asi o nejvyhledávanější a nejrozšířenější variantu tohoto programu. Aktuální verze jsou ke stažení na konci tohoto článku. V případě QIP Infium se jedná o EXE-instalační balíček obsahující něco málo přes 6 MB dat.

Jeho otevření, spuštění, nás zavede do naprosto běžného instalačního procesu, kde si určíme, co chceme instalovat a potvrdíme.

instalace QIP Infiuminstalace QIP Infium

Před dokončením budeme ještě požádání o instalaci projlížeče Internet Explorer 8 (pokud ho už nemáme). Já používám jiné prohlížeče a proto jsem volbu odtrhl, jak je vidět na obrázku.

instalace Internet Explorera 8instalace Internet Explorera 8

Primární jazyky jsou angličtina ruština.

Napojení ICQ účtu do QIPa

Pokud již dosponujeme ICQ účtem bude to pro nás velmi jednoduché (stačí napsat své ICQ číslo a heslo, a potvrdit). Pokud ne, máme možnost si přímo v QIP účet vytvořit (odkaz Create new QIP account). Při vytváření stačí vyplnit požadovaná volná místa a trvá to sotva pár minut.

přihlášení do QIP účtupřihlášení do QIP účtu

Po úspěšném přihlášení získáme tabulku obsahující seznam našich kontaktů, velmi podobná seznamu kontaktů z ICQ, kde již můžeme začít komunikovat naprosto běžným způsobem (otevřením kontaktu a pak již psaním).

QIP InfiumQIP Infium

Závěrečné zhodnocení

Po přečtení jednoho článku možná nedokážete ocenit výhody a možnosti programu QIP, které Vám nabízí. Musíte ho alespoň chvíli požívat. Ale můžu ho jen pochválit, protože je mnohem menší (datově), rychlejší, neobsahuje reklamní banner, a ve verzi Infium navíc přibývá možnost vkládání doplňků či práce s webkamerou atd. QIP Infium je navíc klientem multiprotokolárním. Mezi snad jediné nevýhody bych zmínil neexistenci animací tZers (Infium má) a objevující se spam.

Výhody:

  • velikost
  • nenáročnost
  • rychlost
  • není reklamní banner

Nevýhody:

  • spam
  • chybí tZers

Mé hodnocení =  90 %

Stáhni QIP

Článek QIP - lepší náhrada ICQ? byl publikován 22. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (10).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...