Kolaps ICQ - šance pro alternativní klienty nebo promyšlený tah AOL?

Tagy:  ICQ, QIP, Miranda, Pidgin, kolaps ICQ

Sponzorované odkazy

Kolaps ICQ - šance pro alternativní klienty nebo promyšlený tah AOL?

Představte si svět, ve kterém se budete muset obejít bez vody, jídla, energií a ICQ… Že jsem se zbláznil a pletu do těchto životně důležitých věcí něco tak banálního jakým komunikační program ICQ je? Mezi námi je ovšem nezanedbatelné množství lidí, kteří si život bez tohoto programu nedovedou představit a právě dnes prožívají jednu z největších abstinenčních krizí. AOL jakožto společnost, která stojí posledních několik let za vývojem ICQ totiž přestala definitivně podporovat všechny verze programu, jež nezačínají číslovkou 6. Vše má ovšem lehce pikantní příchuť a v této bleskovce se o tom s vámi podělíme.

Propracovaný útok nebo zbytečné obavy?

Vše se odehrálo velmi rychle a málokdo zachoval v době výpadku chladnou hlavu, ovšem vezměme si to postupně… Snad jen poznamenám, že využívám služeb komunikátoru QIP Infium 9010 RC2 a tak se mě tato krize nedotkla. Na druhou stranu, tak mohu zdokumentovat situaci z toho pohledu, kdy mi psalo několik desítek nešťastníků a dožadovali se rady co a jak.

11:30 – Píše mi první nešťastník, jemuž prý ICQ znenadání padá a opět se připojuje. Pokládám to za běžný servisní problém a zkouším poradit vše možné a nemožné

14:00 – Tak podobné problémy mi hlásí už celkem 8 uživatelů. Začínám mít podezření na update protokolu Oscar, který pohání ICQ, ovšem divím se, že QIP je v pořádku (to jsem netušil, co přijde posléze)

17:00 – Nápor uživatelů se začíná nebezpečně stupňovat

18:15 – Začínám být vytočený a nebýt pár důležitých kontaktů, tak QIP vypínám. Dotazů chodí neskutečné množství a postupně kolabují konkurenční IM messaging weby (Qipim.com, Miranda.cz, Qipim.cz, aj.)

21:30 – Dostávám zprávu, že tvůrci QIPu vydávají bleskurychle novou verzi (8070) oblíbeného komunikátoru a problém eliminují

Návštěvnost webu Qipim.cz stoupla v době krize 2000×

Proč se toto vše ale stalo? Společnost AOL si nedávno utrhla pěknou ostudu, když všem uživatelů ICQ (potažmo Oscar protokolu) vpašovala do kontakt listu neznámý kontakt s názvem 12–111 (ICQ Systém). Tento kontakt má nedokonale zdokumentovanou činnost (souvisí s odebráním podpory klientů ICQ 5.1 a nižší), ovšem co je jisté že rozesílal ostatním uživatelům z kontakt listu zprávy, ve kterých radí stahovat pouze oficiální ICQ klient (AOL zakazuje užívání alternativních klientů). Máme tu tedy propracovaný vzorek spambota a jsem opravdu zvědavý, jestli tato aféra bude mít ještě nějakou dohru.

Inkriminovaný kontakt 12–111

Dnes tedy celá situace vykulminovala v opravdu nevídaný kolaps. ICQ 5.1 a starší verze přestaly úplně fungovat stejně jako Miranda, linuxový Pidgin, Adium a nakonec podlehl i QIP 2005, který marně hlásil, že se chce aktualizovat, i když nová verze ještě nebyla dostupná. Stejně dopadla i hojně využívaná webová služby Meebo.com. Kdo naopak přežil bez úhony byl QIP Infium a já si opět potvrdil, že jsem si vybral mezi instant messengery správně.

Nyní je jasné, že ponecháním pouze šestkové verze ICQ se společnost AOL připraví o část uživatelů (a ta nemusí být vůbec malá), která jednoduše ICQ 6 odmítá. Tento tah mi připomíná taktiku společnosti Microsoft a její vnucování operačního systému Windows Vista mezi ortodoxní zastánce Windows XP. Díky výpadku ovšem rapidně stoupl zájem o alternativní komunikátory, ovšem domovské weby těchto programů zkolabovaly pod náporem komunikace chtivých uživatelů. Ale když nejedou stránky konkurence, jste nuceni čekat nebo využít jediné funkční nabídky – ICQ 6. Byl to záměr ze strany AOL? Negativní reklama je přece také reklama…

//aktualizace:

Od 23:30 2.7.2008 je web http://qipim.cz opět v provozu díky ochotě pracovníků webhostingu www.onebit.cz. Web byl dočasně přesunut na vyhrazený server.

Sponzorované odkazy:

Článek Kolaps ICQ - šance pro alternativní klienty nebo promyšlený tah AOL? byl publikován 1. července 2008 v 23.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (9).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Chcete si změřit rychlost internetu? Poradíme vám, jak na to
  5. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  7. Rozzlobenimuzi.com
  8. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  9. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  10. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!