QIP 2012 – Kecálek bez kompromisů?

Tagy:  QIP, ICQ, chat, Facebook, IM, kecálek

Sponzorované odkazy

QIP 2012 – Kecálek bez kompromisů?

QIP vždy býval nenáročnou alternativou k oficiálnímu klientovi ICQ, čímž si získal širokou základnu uživatelů. S rozmachem sociálních sítí však ICQ ustupuje do ústraní, a tak je u těchto klientů kladen stále větší důraz na propojení právě se sociálními sítěmi. Stejnou cestou jde i QIP 2012, o kterém dnes budeme mluvit. Stále je dílo ruských vývojářů hodno takového věhlasu? Uvidíme…

Pohodlná komunikace

Sociální sítě získávají stále více uživatelů na úkor klasických instant messagerů. Chatování a komunikace prostřednictvím webového prohlížeče neumožňuje tak snadnou interakci, jak je tomu právě u oněch instant messagerů. Vývojáři tedy hledají zlatou střední cestu, kterou uživatelům zprostředkují nejenom běžné IM protokoly, ale také sociální sítě. Přesně touto cestou jde i QIP 2012, a tak můžete s přáteli komunikovat nejenom prostřednictvím klasických protokolů, kterými jsou ICQ, Google Talk či Jabber (XMPP), ale také pomocí sociálních sítí, respektive Facebooku a Twitteru. V obou případech můžete v okně aplikace posílat informace na zeď či tweetovat.

Seznam kontaktůSeznam kontaktů

Kladně hodnotím také češtinu, nicméně i QIP má své slabé chvilky. Občas na vás vyskočí okénko s azbukou, což není příliš příjemné. QIP 2012 umožňuje také VOIP volání, které je zdarma. Chcete-li ale volat na pevnou linku či mobilní telefon, musíte si zaplatit kredit na oficiálních stránkách QIP.ru. Vedle VOIP volání podporuje QIP 2012 také videohovory. Pro používání VOIP volání a videohovorů je třeba splnit podmínku. Na obou stranách totiž musí být nainstalován QIP 2012, což značně omezuje použití. Zajímavou funkcí je také možnost hromadného zasílání zpráv a také hromadné konverzace. U druhé zmíněné funkce opět platí nutnost QIP 2012 na obou stranách.

Okno konverzaceOkno konverzace

Instalace

Prvním krokem instalace je samozřejmě stažení instalačního balíčku například z oficiálního webu tvůrců či třeba ze serveru eDownload.cz. Zvolíte-li cestu oficiálního webu, musím vás upozornit, že oficiální web je kompletně v ruštině. Hledání odkazu ke stažení proto dá práci, nedisponujete-li znalostí azbuky. Instalační balíček čítá necelých 10 MB.

Volba typu instalaceVolba typu instalace

Samotnou instalací vás provádí standardní instalační průvodce, který je v češtině. Při instalaci je třeba dát pozor jen na druhý krok, v němž přichází na řadu volba typu instalace. Můžete zvolit buďto Typickou instalaci, která obsahuje výrobcem přednastavené volby a nebo Vlastní instalaci. V té si můžete nastavit jak cílovou složku instalace, tak i nastavení domovské stránky, hlavního vyhledávače a plug-inu do Firefoxu. U posledních tří voleb se vám nastaví jako výchozí vyhledávač a domovská stránka v prohlížeči QIP.ru, který je v ruštině. Tyto volby tedy pro tuzemské používání nemají vůbec smysl.

Posledním nezbytným krokem je registrace účtu na QIP.ru a nebo připojení Facebook či Twitter účtu. Registrace na QIP.ru obsahuje pouze vyplnění e-mailu a hesla.

Registrace na QIP.ruRegistrace na QIP.ru

Stálý konkurenční boj

Konkurence je tvrdá, o tom není pochyb. Samotný souboj s oficiálním klientem ICQ již není tak silný, nicméně QIP již neútočí svojí jednoduchostí a nenáročností. Jediným plusem je kompaktnost uživatelského rozhraní. Stále to opakuji, největším nedostatkem je oficiální web a celková podpora ze strany tvůrců. Častokrát se setkáte s azbukou a ruským jazykem. Jestliže jste již někdy používali QIP, jistě si vzpomenete na časté problémy s posíláním souborů na ICQ. Ty bohužel setrvávají dodnes. QIP 2012 nabízí mnoho zajímavých funkcí. Jednou z nich je i spam-filtr, který nepotřebuje žádné složité nastavování. Jeho účinnost však není stoprocentní. Mnozí z vás jistě ocení také možnost přidání zásuvných modulů, nebo chcete-li plug-inů. Všechny plug-iny naleznete na oficiálním fóru v ruštině a ve srovnání například s Mirandou je paleta plug-inů stále chabá.

Hromadné posílání zprávHromadné posílání zpráv

Jednotlivé protokoly jsou hezky rozřazené do rozbalovacích skupin. Není problém toto řazení změnit na jediný seznam. Používáte-li QIP 2005, nejnovější QIP 2012 vám umožní import všech nastavení. O sociálních sítích se musím zmínit ještě jednou. V okně chatu si totiž můžete přečíst dění na vaší zdi na Facebooku a vše komentovat. Díky QIP 2012 tedy můžete značně omezit navštěvování Facebooku pomocí webového prohlížeče.

Správa účtůSpráva účtů

Zcela bez kompromisu?

Dříve velmi oblíbený IM klient nám za ta léta relativně „nabobtnal“ a bohužel se stal i mnohem více komerčním. To mu příliš neprospívá. Jediným přínosem větší komerčnosti by měla být anglická lokalizace, jenomže tomu tak není. Ruština je na každém rohu. Jistým neduhem je také přítomnost ruského spamu, který vám začne chodit po registraci na QIP.ru. Ale abych jen nehaněl, pochválit musím podporu více protokolů, slušnou implementaci sociálních sítí a několik zajímavých funkcí.

Moje hodnocení:  70 %

Výhody:

  • Slušná podpora soc. sítí
  • Podpora více protokolů
  • VOIP a videohovory
  • Podpora plug-inů
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Ruština na každém rohu
  • Problémy s posíláním souborů na ICQ
  • Již není „lehkým“ IM kliententem
  • Mnoho funkcí potřebuje QIP na obou stranách

Článek QIP 2012 – Kecálek bez kompromisů? byl publikován 10. února 2012 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...