QIP 2012 – Kecálek bez kompromisů?

Tagy:  QIP, ICQ, chat, Facebook, IM, kecálek

Sponzorované odkazy

QIP 2012 – Kecálek bez kompromisů?

QIP vÃ…¾dy býval nenáročnou alternativou k oficiálnímu klientovi ICQ, čímÃ…¾ si získal Ã…¡irokou základnu uÃ…¾ivatelÃ…¯. S rozmachem sociálních sítí vÃ…¡ak ICQ ustupuje do ústraní, a tak je u tÄ›chto klientÃ…¯ kladen stále vÄ›tÃ…¡ÃƒÃ‚­ dÃ…¯raz na propojení právÄ› se sociálními sítÄ›mi. Stejnou cestou jde i QIP 2012, o kterém dnes budeme mluvit. Stále je dílo ruských vývojářÃ…¯ hodno takového vÄ›hlasu? Uvidímeâ€Ã‚¦

Pohodlná komunikace

Sociální sítÄ› získávají stále více uÃ…¾ivatelÃ…¯ na úkor klasických instant messagerÃ…¯. Chatování a komunikace prostÃ…™ednictvím webového prohlížeče neumoÃ…¾Ã…ˆuje tak snadnou interakci, jak je tomu právÄ› u onÄ›ch instant messagerÃ…¯. Vývojáři tedy hledají zlatou stÃ…™ední cestu, kterou uÃ…¾ivatelÃ…¯m zprostÃ…™edkují nejenom běÃ…¾né IM protokoly, ale také sociální sítÄ›. PÃ…™esnÄ› touto cestou jde i QIP 2012, a tak mÃ…¯Ã…¾ete s pÃ…™ÃƒƒÃ‚¡teli komunikovat nejenom prostÃ…™ednictvím klasických protokolÃ…¯, kterými jsou ICQ, Google Talk či Jabber (XMPP), ale také pomocí sociálních sítí, respektive Facebooku a Twitteru. V obou pÃ…™ÃƒƒÃ‚­padech mÃ…¯Ã…¾ete v oknÄ› aplikace posílat informace na zeď či tweetovat.

Seznam kontaktÃ…¯

Seznam kontaktÃ…¯

KladnÄ› hodnotím také čeÃ…¡tinu, nicménÄ› i QIP má své slabé chvilky. Občas na vás vyskočí okénko s azbukou, coÃ…¾ není pÃ…™ÃƒƒÃ‚­liÃ…¡ pÃ…™ÃƒƒÃ‚­jemné. QIP 2012 umoÃ…¾Ã…ˆuje také VOIP volání, které je zdarma. Chcete-li ale volat na pevnou linku či mobilní telefon, musíte si zaplatit kredit na oficiálních stránkách QIP.ru. Vedle VOIP volání podporuje QIP 2012 také videohovory. Pro pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vání VOIP volání a videohovorÃ…¯ je tÃ…™eba splnit podmínku. Na obou stranách totiÃ…¾ musí být nainstalován QIP 2012, coÃ…¾ značnÄ› omezuje pouÃ…¾ití. Zajímavou funkcí je také moÃ…¾nost hromadného zasílání zpráv a také hromadné konverzace. U druhé zmínÄ›né funkce opÄ›t platí nutnost QIP 2012 na obou stranách.

Okno konverzace

Okno konverzace

Instalace

Prvním krokem instalace je samozÃ…™ejmÄ› staÃ…¾ení instalačního balíčku napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad z oficiálního webu tvÃ…¯rcÃ…¯ či tÃ…™eba ze serveru eDownload.cz. Zvolíte-li cestu oficiálního webu, musím vás upozornit, Ã…¾e oficiální web je kompletnÄ› v ruÃ…¡tinÄ›. Hledání odkazu ke staÃ…¾ení proto dá práci, nedisponujete-li znalostí azbuky. Instalační balíček čítá necelých 10 MB.

Volba typu instalace

Volba typu instalace

Samotnou instalací vás provádí standardní instalační prÃ…¯vodce, který je v ÄeÃ…¡tinÄ›. PÃ…™i instalaci je tÃ…™eba dát pozor jen na druhý krok, v nÄ›mÃ…¾ pÃ…™ichází na Ã…™adu volba typu instalace. MÃ…¯Ã…¾ete zvolit buďto Typickou instalaci, která obsahuje výrobcem pÃ…™ednastavené volby a nebo Vlastní instalaci. V té si mÃ…¯Ã…¾ete nastavit jak cílovou sloÃ…¾ku instalace, tak i nastavení domovské stránky, hlavního vyhledávače a plug-inu do Firefoxu. U posledních tÃ…™ÃƒƒÃ‚­ voleb se vám nastaví jako výchozí vyhledávač a domovská stránka v prohlížeči QIP.ru, který je v ruÃ…¡tinÄ›. Tyto volby tedy pro tuzemské pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vání nemají vÃ…¯bec smysl.

Posledním nezbytným krokem je registrace účtu na QIP.ru a nebo pÃ…™ipojení Facebook či Twitter účtu. Registrace na QIP.ru obsahuje pouze vyplnÄ›ní e-mailu a hesla.

Registrace na QIP.ru

Registrace na QIP.ru

Stálý konkurenční boj

Konkurence je tvrdá, o tom není pochyb. Samotný souboj s oficiálním klientem ICQ jiÃ…¾ není tak silný, nicménÄ› QIP jiÃ…¾ neútočí svojí jednoduchostí a nenáročností. Jediným plusem je kompaktnost uÃ…¾ivatelského rozhraní. Stále to opakuji, nejvÄ›tÃ…¡ÃƒÃ‚­m nedostatkem je oficiální web a celková podpora ze strany tvÃ…¯rcÃ…¯. ÄŒastokrát se setkáte s azbukou a ruským jazykem. JestliÃ…¾e jste jiÃ…¾ nÄ›kdy pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vali QIP, jistÄ› si vzpomenete na časté problémy s posíláním souborÃ…¯ na ICQ. Ty bohuÃ…¾el setrvávají dodnes. QIP 2012 nabízí mnoho zajímavých funkcí. Jednou z nich je i spam-filtr, který nepotÃ…™ebuje Ã…¾ÃƒÃ‚¡dné sloÃ…¾ité nastavování. Jeho účinnost vÃ…¡ak není stoprocentní. Mnozí z vás jistÄ› ocení také moÃ…¾nost pÃ…™idání zásuvných modulÃ…¯, nebo chcete-li plug-inÃ…¯. VÃ…¡echny plug-iny naleznete na oficiálním fóru v ruÃ…¡tinÄ› a ve srovnání napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad s Mirandou je paleta plug-inÃ…¯ stále chabá.

Hromadné posílání zpráv

Hromadné posílání zpráv

Jednotlivé protokoly jsou hezky rozÃ…™azené do rozbalovacích skupin. Není problém toto Ã…™azení zmÄ›nit na jediný seznam. PouÃ…¾ÃƒÃ‚­váte-li QIP 2005, nejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ QIP 2012 vám umoÃ…¾ní import vÃ…¡ech nastavení. O sociálních sítích se musím zmínit jeÃ…¡tÄ› jednou. V oknÄ› chatu si totiÃ…¾ mÃ…¯Ã…¾ete pÃ…™ečíst dÄ›ní na vaÃ…¡ÃƒÃ‚­ zdi na Facebooku a vÃ…¡e komentovat. Díky QIP 2012 tedy mÃ…¯Ã…¾ete značnÄ› omezit navÃ…¡tÄ›vování Facebooku pomocí webového prohlížeče.

Správa účtÃ…¯

Správa účtÃ…¯

Zcela bez kompromisu?

DÃ…™ÃƒƒÃ‚­ve velmi oblíbený IM klient nám za ta léta relativnÄ› „nabobtnal“ a bohuÃ…¾el se stal i mnohem více komerčním. To mu pÃ…™ÃƒƒÃ‚­liÃ…¡ neprospívá. Jediným pÃ…™ÃƒƒÃ‚­nosem vÄ›tÃ…¡ÃƒÃ‚­ komerčnosti by mÄ›la být anglická lokalizace, jenomÃ…¾e tomu tak není. RuÃ…¡tina je na kaÃ…¾dém rohu. Jistým neduhem je také pÃ…™ÃƒƒÃ‚­tomnost ruského spamu, který vám začne chodit po registraci na QIP.ru. Ale abych jen nehanÄ›l, pochválit musím podporu více protokolÃ…¯, sluÃ…¡nou implementaci sociálních sítí a nÄ›kolik zajímavých funkcí.

Moje hodnocení:  70 %

Výhody:

 • Slušná podpora soc. sítí
 • Podpora více protokolů
 • VOIP a videohovory
 • Podpora plug-inů
 • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

 • Ruština na každém rohu
 • Problémy s posíláním souborů na ICQ
 • Již není „lehkým“ IM kliententem
 • Mnoho funkcí potřebuje QIP na obou stranách

Sponzorované odkazy:

Článek QIP 2012 – Kecálek bez kompromisů? byl publikován 10. února 2012 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
 6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 8. Rozzlobenimuzi.com
 9. Odesíláme SMS z internetu
 10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!