Digsby - černý kůň mezi instant messengery

Tagy:  instant messenger, Digsby, ICQ, QIP

Sponzorované odkazy

Digsby - černý kůň mezi instant messengery

Dnešní trend u Instant Messengerů je veskrze stejný a to, snaha o podporu co největšího spektra komunikačních protokolů, ku spokojenosti zákazníka, resp. uživatele. Pokud se zeptáte svých kamarádů jaký používají program, dostanete ve většině případů tyto odpovědi: ICQ (v ČR nejoblíbenější), QIP, Miranda, atd. Každý má to svoje, ale téměř nikdo nepoužívá funkcemi nabitý program Digsby. Cože? Digsby? Co to je?

Digsby se představuje

hlavní okno programuhlavní okno programu

Digsby je multiplatformní a multiprotokolový Instant Messenger, který také umí přijímat e-maily z vaší e-mailové schránky (protokol POP3 a IMAP). Umí přijímat oznámení o nové zprávě na sociálních síti: FaceBook, Twitter nebo MySpace (s kterými se také integruje daleko více). Podporované IM protokoly jsou OSCAR (ICQ), XMPP (Jabber, Google Talk), .NET Messenger (více, ale nesprávněji znám jako protokol MSN), a také Yahoo!.

slučování kontaktůslučování kontaktů

Program má neuvěřitelné množství funkcí. Obzvlášť užitečně se mi jeví funkce, jakou lze nalézt v Pidginu a to spojování kontaktů. Máte-li na někoho více kontaktů, můžete si jej spojit v jediný kontakt a to pouhým tažením myši. Objeví se dialog (viz obrázek) kde lze zvolit společnou přezdívku a preferovaný protokol pro komunikaci. Tuto zajímavou a nutnou funkci jsem dlouho postrádal v doteď používaném QIP Infium.

Další užitečná funkce je, že máte u každého kontaktu po ruce tlačítko na poslání e-mailu a sms-ky.

program je skinovatelnýprogram je skinovatelný

Program Digsby si lze také graficky přizpůsobit podle vašeho vkusu a to díky množstvím skinů, které jsou dostupné na oficiálních stránkách nebo přímo v nastavení programu.

historie komunikacehistorie komunikace

Velmi přehledné je i vyhledávání v historii chatů.

Výhody oproti klasickému ICQ

Zde je shrnutí některých hlavních výhod oproti klasickému klientu ICQ:

Žádná reklama
Nenáročný na systémové nároky
Multiplatformní a multiprotokolový
Spojování kontaktů
Skinovatelný
Posílání e-mailů
Historie přenesených souborů
Vypracovanější záznam chatování (historie)
Komunikace s vývojáři
Graficky propracovanější (velmi subjektivní)
Nenutí vás instalovat nové verze (update stahuje automaticky)

Zápory

Je až k nevíře, že tak dobrý software nemá ještě „svoje jméno“. Programu je sice vyčítána velká paměťová náročnost (25 až prý 150 MB), naštěstí to však dnes již není tak velký problém. Tvůrci programu si ale i přesto vytyčili za cíl tuto paměťovou náročnost snížit. Pro mnoho lidí však bude vždy klíčová rychlost programu, než jeho náročnost. Pro mnoho lidi je totiž důležitější, aby se program nespouštěl nebo neotvíral chatovací okno 5 sekund, ale jen zlomek toho času.

Kvůli uzavřenosti ICQ protokolu, použitím jiného než oficiálního ICQ klienta, ztrácíte možnost posílat TZERS (animace), hrát hry a občas zlobí posílání souborů.

Program je zatím jen anglicky, což některým může činit velké potíže. Někteří lidé také neradi zkoušejí programy označené beta, jako je to v případě Digsbyho. Program ale nese toto označení již dlouho a já vás ujišťuji, že program vám téměř nikdy nespadne.

Při instalaci Digsby je nutné si vytvořit bezplatný účet, ke kterému je potřeba se vždy přihlašovat, což mohu někteří také nést nelibě. Další lidé si zase myslí, že je Digsby jen na pozvání od kamaráda, jako kdysi např. Google Mail, ale tato pozvánka již není nutná.

chybová hláškachybová hláška

Program obsahuje stále řadu chyb, mezi nimi je například: zasílání invisible uživatelům zprávy dvakrát, špatná diakritika v příchozím chatu od QIPu a jiné. Program ale obsahuje funkci na posílání chybových zpráv programátorům (viz obrázek, jinak najdete v: Help → Submit Bug Report), kterou jsem tedy využil a odpověď, v podobě e-mailu, byla do dvou hodin. Ohledně prvního problému přišli ihned kde je chyba a že se prý v další verzi tato chyba již vyskytovat nebude.

Digsby je zajímavý a nadějný IM klient s povedenou grafikou a rychle pracující podporou, ale bez české lokalizace a s přítomností drobných chyb ode mě dostává pouze 80 %.

Hodnocení programu: 80%

Digsby freeware ke stažení zde:
Digsby freeware download

Článek Digsby - černý kůň mezi instant messengery byl publikován 11. srpna 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jarda Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (11).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...