Internetová komunikace - převálcoval Facebook definitivně ICQ?

Sponzorované odkazy

Internetová komunikace - převálcoval Facebook definitivně ICQ?

Na prahu nového tisíciletí se rychlá komunikace v reálném čase, tzv. Instant Messaging (IM), stala skutečným hitem. Zdaleka nejrozšířenějším programem pro internetovou komunikaci bylo ICQ od izraelské firmy Mirabilis, které mělo v dobách své největší slávy desítky milionů uživatelů. Zkratka ICQ vznikla z anglických slov I Seek You. Jednoduché uživatelské prostředí a relativně časté vydávání novýc a vylepšených verzí udělalo z ICQ hit. Jenže ve druhé polovině prvního desetiletí tohoto století přišla revoluce, modrá lavina v podání sociální sítě Facebook, která se stala novým fenoménem a počet uživatelů této sítě jde do stovek milionů, pokud nepočítáme neaktivní a falešné účty. Vzhledem k tomu, že Facebook umožňuje také chatovat v reálném čase, začal postupně původní komunikační prostředky nahrazovat.

Proč je nyní Facebook populárnější?

Je to jednoduché. Facebook je skutečně oblíbenějším prostředkem k rychlé komunikaci. Mohou za to i některé nedostatky, které ICQ má.

Mezi faktory hrající proti ICQ můžeme zařadit snadnou spamovatelnost. Vzhledem k tomu, že identifikátorem uživatelského účtu je u ICQ číslo, je rozesílání nevyžádaných zpráv na náhodné účty jednoduché. U Facebooku to nejde, protože abyste někomu napsali zprávu, musíte znát jeho jméno a v některých případech ho musíte mít i přidaného mezi přátele. A upřímně řečeno, zabezpečení ICQ působí v porovnání s Facebookem jako amatérský počin.

ICQ bylo ve své době velmi populárníICQ bylo ve své době velmi populární

Dalším faktorem hrajícím ve prospěch Facebooku je větší množství uživatelů a snazší vyhledávání kontaktů a přátel. Zatímco u ICQ musíte znát číslo účtu člověka, kterého chcete kontaktovat, na Facebooku prostě napíšete jeho jméno a zobrazí se jeho profil.

Postupem času prošel chat na Facebooku mnoha vylepšeními, a dnes už jde o komplexní komunikační nástroj, který mimo běžného psaní „mezi čtyřma očima“ nabízí také hromadné chaty více lidí, možnost posílat přes chat soubory, a dokonce umí už i videohovory. Snadno navíc díky aplikaci Messenger funguje i na chytrých telefonech, což je v době cenově výhodnějších datových tarifů neocenitelné.

Jakýmsi bonusem je pak pro hravé lidi to, že si můžete kromě základní sady emotikonů stáhnout ještě různé další a ohromit s nimi svoje přátelé. O praktické využitelnosti nebo vlivu této možnosti na větší popularitu Facebooku lze nejspíš úspěšně pochybovat, ale znám i takové lidi, kteří toho využívají a chválí si to.

Messenger už je dostupný i jako desktopová aplikaceMessenger už je dostupný i jako desktopová aplikace

Když tedy máme tento dobře využitelný chat na Facebooku, proč nadále používat technologicky zastaralejší ICQ? Jistě, někteří lidé se zřízení facebookového účtu stále sveřepě brání a drží se u starého dobrého ICQ, pravdou ovšem je, že většina lidí se přesunula na Facebook.

A co bude dál?

Když přišla první vlna masového rozšíření instant messagingu a ICQ, těžko si někdo dovedl představit, že za pár let bude tento fenomén překonán a dnes si na něj již téměř nikdo nevzpomene. Stejně tak není nikde napsáno, že si svou vlnu popularity nadále udrží i Facebook, který v několika posledních měsících, potažmo letech, začal natolik své služby vylepšovat, až to v mnohých případech možná přehnal a uživatelé se proti novinkám bouřili. Mnohokrát se již spekulovalo o tom, že Facebook chce chat zrušit a přijít s jinou formou komunikace. To ale nikdy nebylo potvrzeno, a ruku na srdce, Mark Zuckerberg a jeho kolegové by tím byli spíše sami proti sobě.

Přesto je možné, že se v příštích měsících nebo letech objeví nový komunikační fenomén, který sesadí Facebook z pozice krále sociálních sítí a internetové komunikace. Jedno je ale jisté – lehké to mít nebude, protože Facebook nedá svou kůži lacino.

Sponzorované odkazy:

Článek Internetová komunikace - převálcoval Facebook definitivně ICQ? byl publikován 26. května 2014 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Šašek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Jak na software pro obsahový marketing
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Rozzlobenimuzi.com
  5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  6. Odesíláme SMS z internetu
  7. BlueBoard.cz - prvky zdarma
  8. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
  9. MP3s.Nadruhou.net
  10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!