Google+! Ztrácí Facebook svou dominanci?

Tagy:  Google+, Google Plus, Google, G+, Facebook, sociální síť, sdílení, Google Buzz, Picasa, +1, VOIP, videokonference, Twitter, kruh, Témata, Stream

Google+! Ztrácí Facebook svou dominanci?

Éru sociálních sítí snad nemusím nijak zvlášť představovat. Příchod Facebooku znamenal pro internet obrovský boom právě v této oblasti. Přišla zcela nová značka, zcela nové funkce, zcela nové pojetí socializace na internetu. Do nedávné doby nebyla na internetu k nalezení žádná obstojná konkurence. Situace se ale mění. Přichází Google+!

Kopie facebooku? V žádném případě!

Jistě jste si v poslední době všimli nové vizáže všech služeb Googlu, která se mění s příchodem zbrusu nové sociální služby Google+. Říkáte-li si, že je Google+ jen další sociální službou do počtu, mýlíte se. Až čas ale ukáže, jestli si Google+ najde své místo na trhu. Zatím však lze říci, že je Google+ na dobré cestě. Při pohledu na Google+ s lehkým odstupem času, zjistíme jednu zajímavost. Google+ totiž vlastně ani není úplně tak nový. Všechny použité služby, jako například chat, Stream nebo třeba fotografie, existovaly již před tím. V tu chvíli se tvářily jako nezávislé a snad dokonce trochu nelogicky rozdělené služby. Jestli byl Google+ na konferencích připravovaný již dlouhá léta, je otázkou. Nyní je tu, a tak nás zajímá spíše to, co nabízí a co od něj můžeme čekat. Předem vás mohu ujistit, že se tato syntéza stoprocentně povedla a funguje na jedničku. O chat se například stará Google Talk, o fotografie úspěšná služba Picasa a o Stream nedávno spuštěný Google Buzz, který se osamostatněný nijak zvlášť nechytil. Díky Google Talku také můžete od Google+ očekávat VOIP komunikaci a video konference.

ProfilProfil

Uživatele služeb provozovaných Googlem jistě nijak nepřekvapím zmínkou o spolupráci Google+ s Google účtem. Nemusíte se tedy nikam zdlouhavě registrovat a pamatovat si další heslo, stačí pouhá aktivace služby Google+. Nepoužíváte-li sociální sítě z důvodu zvýšené aktivity pubertálních uživatelů, možná vás v tomto ohledu Google+ přesvědčí. Služba je totiž dostupná jen osobám starším 18 let. Obrovským rozdílem oproti současným sociálním sítím je zcela jinak pojaté virtuální přátelství, o tom však budu podrobně mluvit až v další části článku. Zajímavou službou jsou také Témata. Fungují v podstatě jako RSS čtečka. Neustále tedy budete informování o žhavých novinkách týkajících se vámi vybraných zájmů, respektive témat. Témata jsou tedy jakýmsi zástupcem Google Reader v Google+. Mnoho uživatelů jistě potěším přítomností české lokalizace.

UvítáníUvítání

Hoď si mě do kruhu

Největší rozdíl oproti současným sociálním sítím spočívá v jiném chápání virtuálního přátelství. V Google+ totiž nemáte jednu jedinou rubriku Přátele, ale speciální kruhy. Přátelství tedy není automaticky vzájemné. Oba uživatelé se musí mít vzájemně v jednom z kruhů. Tím se dostáváme také k důležitému faktu, že ostatní uživatelé nevidí v jakém kruhu je máte. Můžete například mít kruh „Lidi které nemám rád“ a lidé v tomto kruhu o tom nebudou vědět. Stejně to samozřejmě funguje i obráceně. Veškerá vaše aktivita a sdílení je také závislé na kruzích.

KruhyKruhy

Chcete-li například aby nahrané fotografie z alba „Dovolená“ viděli jen vaši příbuzní, nasdílíte toto album jen kruhu „Příbuzní“. Nikdo jiný tedy fotky neuvidí. Stejně tak to funguje i v případě Streamu a dalších služeb. Jednotlivé uživatele můžete samozřejmě mít ve více kruzích zároveň. Pro příklad uvedu, že uživatel Petr je v kruhu „Přátelé“ a „Spolužáci“, z čehož vyplývá, že vidí vaši aktivitu v obou skupinách. Chcete-li si přidat další uživatele, kteří nemají účet na Google+, můžete využít vyhledávače přátel ve službách Yahoo! Mail či Windows Live Hotmail.

Rychlé informace o stavu služby v horní liště.Rychlé informace o stavu služby v horní liště.

V Google+ funguje také označování lidí a věcí na fotografiích. K tomu aby vás mohl kdokoli označit na fotografii, potřebuje vaše svolení. Můžete povolit označování jednak vybraným lidem, jednak celým kruhům. Stream, což je obdoba Zdi známé z Facebooku, umožňuje filtrovat komentáře podle kruhů. Můžete si nechat zobrazit buď všechny komentáře dohromady a nebo třeba jen komentáře z vybraného kruhu.

Označení na fotografiiOznačení na fotografii

Současný stav

V současnosti běží Google+ v uzavřené betě, kdy jej testuje jen pár tisícovek vyvolených. Nicméně vrátka se neustále otevírají, a tak se nedávno zpřístupnil nový systém pozvánek. Pokud se do služby nelze na pozvánku dostat ihned, stále to zkoušejte. Uživatelské rozhraní je velmi „vzdušné“. Všechny prvky jsou logicky poskládané, hezky přístupné a hlavně nepřeplácané. Hledáte-li různé sociální flashové hry, ankety či další podobné záležitosti známé například z Facebooku, zatím s nimi u Google+ nepochodíte. Je jen otázkou, jestli se podobné věci vůbec objeví. V případě flashových her však můžeme očekávat především hry z produkce Zyngy. Google je totiž jejím vlastníkem. Za zmínku jistě stojí i pěkně zpracované nastavení zabezpečení profilu, které je vlastně závislé na dříve zmiňovaných kruzích. Nastavování zabezpečení je provedeno velmi elegantním způsobem. Při úpravě profilu koukáte jakoby z pohledu jiného uživatele.

Stream – obdoba Zdi z FacebookuStream – obdoba Zdi z Facebooku

Co se týče chatu, očekávejte starý známý Google Talk a to včetně podpory VOIP volání a videokonferencí nejen mezi dvěma uživateli. V Google Talku nemusíte mít všechny kontakty, se kterými jste ve spojení v Google+. Výhodou chatu v Google+ je bezesporu možnost posílání souborů. Změny nastaly také v případě fotografií, respektive Webových alb Picasa. V případě používání služeb Google+ se ruší váš limit 1GB ve službě Picasa. Maximální rozlišení nahrávaných fotografií však musí být 2048×2048. Při nahrání větší fotografie, se jejich rozlišení samozřejmě zmenší na požadovanou hodnotu. Jestliže ale chcete nahrát fotky v původní velikosti, zůstává stále limit pro bezplatné uložení o velikosti 1 GB. Alba, které nahrajete prostřednictvím Google+, jsou normálně zobrazeny i v Picasu. To samé platí i v případě vkládání komentářů. Díky dlouhodobým zkušenostem Googlu s on-line sdílením fotografií je práce s fotoalby a fotografiemi v Google+ velmi dobrá a podstatně rychlejší než v případě Facebooku. Třešničkou na dortu jsou například animace při přejetí kurzorem přes některé z nahraných alb.

FotoalbaFotoalba

Facebook by se bez Like Button, respektive tlačítka Líbí se mi, asi těžko obešel. Google zavedl jeho obdobu nazvanou +1. V krátkosti lze říci, že hlavním úkolem tohoto tlačítka je poukázat na kvalitu vybraného odkazu. Můžete například náš softwarový magazín označit tlačítkem +1 a každý ve vašem profilu uvidí zmínku o SWMag.cz. Především při vyhledávání Google vyhledávačem můžete vy a vaši přátelé tlačítko +1 ocenit.

+1 v Google vyhledávači+1 v Google vyhledávači

Konkurence v dohlednu

Google+ ukázal slušný potenciál. Pokud se vytvoří dostatečná základna uživatelů, Facebook bude mít práci udržet si svůj dominantní post. Podobně je ohrožen i oblíbený Twitter, protože Stream nestaví na informacích „Co se mi honí hlavou“ a tak podobně. Čas teprve ukáže, jakým směrem se Google+ bude vyvíjet. O tom, že si Facebook a především Mark Zuckerberg uvědomuje budoucí velkou hrozbu, jste se mohli na internetu dočíst nedávno. Jako odpoveď na Google+ totiž Facebook zprovoznil VOIP hovory, videokonference a předělal podobu chatu a kontakt listu. Pro Facebook tyto služby zprostředkoval Microsoft se svým Skypem. Nezbývá tedy nic jiného, než Googlu popřát hodně štěstí s novou službou Google+. Čím více konkurence, tím mohou být lepší podmínky pro nás uživatele. Na závěrečné hodnocení je prozatím čas, proto jej vynechám. Jestliže se chcete podělit o váš názor k této problematice, můžete využít diskuse nebo ankety pod tímto článkem.

Výhody:

  • Spojení známých služeb do jedné
  • Kruhy
  • Uživatelské rozhraní
  • Možnost posílání souborů přes chat
  • Využití Webových alb Picasa
  • Vaše kruhy nevidí ostatní uživatelé

Nevýhody:

  • K přihlášení je zatím třeba pozvánky
  • Absence sociální aplikací a her (možná spíše výhoda)

Článek Google+! Ztrácí Facebook svou dominanci? byl publikován 18. července 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...