Necyklopedie - jde to i jinak

Sponzorované odkazy

Necyklopedie - jde to i jinak

Asi každý uživatel Internetu, který jej používá i k jiným účelům než hraní her, zcela jistě slyšel o internetové encyklopedii Wikipedia. Tato encyklopedie nese status otevřená encyklopedie běžící na systému Wiki, z čehož vyplývá, že do ní může přispívat v podstatě každý uživatel. Může tedy informace aktualizovat, mazat, přidávat, … Známe mnoho portálů běžící na principu Wiki, avšak málokterý může být konkurentem pro Wikipedii. Nebo snad ano?

Na Internetu funguje již nějaký ten rok (přesněji řečeno funguje od 3.1.06) velice zajímavá encyklopedie na systému Wiki. Nese název Necklopedie. Ano, čtete správně. Kvantitou obsahu se v žádném případě nemůže rovnat Wikipedii, přesto však stojí za povšimnutí a bližší prozkoumání. Vzhůru do toho.

Na první, druhý, třetí, … pohled by se mohlo nejednomu uživateli zdát, že se jedná o jakýsi remake všemi uctívané Wikipedia. Toto tvrzení je však sporné.

Necyklopedie je samozřejmě encyklopedií, stejně jako Wikipedia, běží však na stejném systému. Pro dvě stejné encyklopedie však na internetu není příliš velké místo a tak jsou obě encyklopedie velmi odlišné. Stačí když se začteme do jakéhokoli článku.

NáhledNáhled

Zatímco na Wikipedii jsou články většinou na úrovni, obsahují důležitá, důkazy podložená a ověřená fakta,na Necyklopedii zpravidla nalézáme něco zcela jiného. Nebudu lhát, když prohlásím, že zatímco na Wikipedii bychom hledali informace především např. Pro studijní účeli, pro informace do referátu, eseje; tak na Necyklopedii bychom hledali informace zejména pro pobavení… Jinak řečeno, informace a fakta získané s Necyklopedie bych do své školní práce rozhodně nepoužil.

Necyklopedie, jejíž rozrůstající se databáze článků, ať už těch kvalitnějších či nikoli, čítá přes více jak 1000 hesel, což oproti své konkurenci není příliš, ale rozhodně to ani není málo.

Necyklopedie je však sourozencem několika dalších takovýchto encyklopedií, jejichž mateřským projektem je (překvapivě :) anglická projekt Uncyclomedia, který se větví na několik subprojektů, mezi než patří Uncyclopedia a další. Hlavním hrdinou je zde Chuck Norris, Morava bojuje o osamostatnění, Brněnské hlavní nádraží je jakousi centrálou kde jakých pochybných činností a organizací, …

Necklopedie rozhodně stojí za to, aby si jí lidé všimli a něco si na ní přečetli. Opravdu to stojí za to. A nezapomeňte na humor ;-)

Článek Necyklopedie - jde to i jinak byl publikován 29. dubna 2008 v 07.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (7).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...