Mapy.cz

Tagy:  Mapy, Mapy.cz, Mapy cz

Sponzorované odkazy

Mapy.cz

Už 12 let se www.mapy.cz pod záštitou jednoho z největších českých informačních portálů snaží doslova zmapovat, co se dá. Na rozdíl od dřívějších let jsou dnes k dispozici nejen podrobné mapy České republiky, ale ve středním měřítku (1:750 000) i mapy celé Evropy. Jak si stojí tento nejnavštěvovanější internetový mapový průvodce dnes?

Vyhledávání

V říjnu loňského roku se Mapy.cz oblékly do nového slušivějšího kabátku a do kapes přibraly pár nových funkcí. Export tras do GPS, rozšířila se nabídka mapových podkladů a také se objevila atraktivní možnost pro uživatele a to přidávat zajímavá místa do map a jejich fotografie.

Historická mapa

V případě mapových podkladů a vrstev tak mají uživatelé možnost si porovnávat mezi sebou starší letecké snímky s novými a sledovat změnu krajiny. Lze si zapnout popisovou (hybridní) vrstvu nad historickou mapou a nebo si mapové podklady nechat vystínovat a podívat se tak na mapu v plastickém zobrazení. Tedy možnost, která ve starém rozhraní nebyla zahrnuta. Z dnes už klasických funkcí jsou těmi nejdůležitějšími zoomování kolečkem myši nebo třeba zobrazení přehledné vizitky u firemních zápisů (která je nově doplněna i o fotografie a kontaktní informace).

Vizitka

Plánovač tras

Jako docela praktická funkce se ukázala možnost kombinace výsledku hledání a plánovače tras. Je tedy možné si vyhledat trasu, kliknout na cíl trasy, v zobrazené vizitce zvolit volbu najdi v okolí a nalézt například nejbližší hotel a to aniž by byla původní trasa ztracena novým hledáním. Dnes si můžete naplánovat trasu třeba do těchto evropských států: Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko a další. Upozorňujeme, že plánovač tras by se měl používat pouze jako orientační průvodce, protože mnohdy vás navede na zbytečnou okliku, tudíž pro přesnější navigaci používejte sofistikovanější software.

Plánovač tras

Body zájmu Mapy.cz

Do hledání map na www.mapy.cz bylo taktéž zařazeno 72 vzácných stromů v souvislosti s loňskou anketou o strom roku, které jsou povětšinou napojeny na rozsáhlou síť turistických cest, které obsahují body zájmu jako jsou hrady, zámky a jiné kulturní nebo historické památky nebo třeba nejbližší poštu a čerpací stanici. Na Mapy.cz také můžete najít více než 7000 míst, přes vizitku výsledku přejít přímo do článku encyklopedie Wikipedie a přečíst si jeho plný obsah. Do těchto míst jsou jen pro zajímavost zařazeny i místa jako Betlém nebo Káhira.

Místa zájmu

Další funkce Mapy.cz

Tzv. operátory (Loc; id:premise; near; wikipedie; route) umožňují lepší využití vyhledávacího systému, o jejich použití se lze více dočíst v nápovědě na Mapy.cz. Jejich použití se může zdát zbytečné, opak je však pravdou. Kupříkladu při hledání obce Lhota, lze nalézt bez použití operátoů až 380 míst, které mají ve svém názvu Lhota. Stačí pak místo hledání díky nim blíže specifikovat a voilá, máme tady naši obec Dolní Lhota v okrese Ostrava.

Operátor Loc

Původně docela zajímavá funkce Dopravní informace ztroskotala na neochotnosti denně aktualizovat informace z dopravního dění (ať už z hlavního města nebo velkých uzavírek na silnicích) a alespoň pro mne se stala určitým zklamáním. Případné propojení se specializovaným systémem by určitě nebylo na škodu.

Dopravní informace

Shrnutí

www.Mapy.cz mají určitě stále co nabídnout a i dnes se drží v popředí, ale mohlo by se také stát, že tento web usne na vavřínech a co se týče aktuálnosti map („nejnovější“ mapy ČR jsou už přes 2 roky staré), uživatelského prostředí atd. by klidně během jednoho půlroku mohl být předehnán nějakým novým ambiciózním projektem.

Sponzorované odkazy:

Článek Mapy.cz byl publikován 8. června 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  6. MP3s.Nadruhou.net
  7. Rozzlobenimuzi.com
  8. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  9. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  10. Výběr nejlepších programů pro synchronizaci dat zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!