RQ Money - evidence fin. prostředků česky a zdarma!

Tagy:  RQ Money, finance, peníze, účetnictví, programy pro účetnictví, finanční operace

Sponzorované odkazy

RQ Money - evidence fin. prostředků česky a zdarma!

Peníze je potřeba hlídat, evidovat, mít o nich přehled. A právě k tomuto účelu přichází freeware RQ Money, který nám slibuje spoustu funkcí a češtinu k tomu. Úkol to je poměrně obtížný, tak mu musíme držet palce. A jak se mu to tedy daří? To si v následujících několika tisících znacích povíme.

O autorovi a aplikaci

Autorem tohoto „ekonomického“ počinu je obyvatel Slovenské republiky Slavomir Svetlik. V současné době mu je 43 let a bydlí v Banske Bystrici. Jeho náplní práce je finanční ekonomika (jak překvapivé) a mezi jeho záliby patří např. programování, sport, šachy.
Software, resp. freeware, RQ Money se datuje od první poloviny roku 2006, kdy vyšla verze s označením v0.1 a disponovala pouze několika základními funkcemi. V dnešní době už existuje verze v1.3 a funkcí už má natolik, že by se samotný programátorský počin mohl nazvat „komplexním softwarem správy peněz“. Evidence příjmů a výdajů, plánování, evidence účtů, ochrana dat heslem, to jsou jen některé možnosti, které RQ Money skutečně umí.

Instalace bez instalace

Samotná instalace vlastně žádnou instalací není. Je to jen stažení požadované verze aplikace ve formátu ZIP a její extrahování (rozbalení) do zvoleného adresáře.

Po rozbalení už jen stačí program spustit souborem RQMONEY.EXE.

Rozbalení programu RQ MoneyRozbalení programu RQ Money

První spuštění a nastavení

Prvnímu spuštění a následnému nastavení se určitě nikdo nevyhne, takže bychom měli vědět, jak takové spuštění probíhá a co vše bychom měli nastavit před započetím práce s programem.
Ještě před samotným otevřením programu do hlavní nabídky budeme vyzváni k výběru jazyka. Zde si z nabídky dostupných jazyků doporučuji zvolit češtinu (cesky) a potvrdit tlačítkem OK.

Ihned po potvrzení se již dostáváme do hlavní nabídky. Bohužel zde není nic zadaného, neexistuje žádná databáze. Nás to však nijak trápit nemusí a databázi si můžeme okamžitě vytvořit pomocí tlačítka nový. Zde si pojmenujeme náš databázový soubor a dokonce si můžeme zvolit, kde se bude na disku nacházet. Následně se nám objeví tabulka několika desítek světových měn, kde si vybereme právě tu naši, českou korunu (CZK). A potvrdíme tlačítkem vytvořit nový soubor.

Nový soubor RQ MoneyNový soubor RQ Money

Práce s RQ Money

Teprve po tomto „nastavení“ se dostáváme do hlavního okna aplikace. Veškeré dostupné funkce nalezneme v horním nástrojovém menu. Nacházejí se zde položky soubor (tvorba nové databáze), záznam (vytvoření a editace záznamu databáze), číselníky (editace měn, osob, účtů atd.), výkazy (statistika, rozpočet), nástroje (nastavení jazyka, kalendář, kalkulačka) a nápověda.

Nyní si zkusíme společně vytvořit záznam databáze. Pod položkou záznam zvolíme jedinou dostupnou možnost, možnost přidat. V následně objevené tabulce vyplníme požadované a potřebné údaje:

datum – asi jasná položka suma – peněžitá částka pohyb – druh pohybu = příjem, výdaj, převod popis – krátká specifikace pohybu, pod klávesou F9 můžeme zadat seznam pohybů účet – číslo účtu vzhledem k pohybu, klávesou F10 můžeme editovat seznam účtů podkategorie – kategorizování daného fin. pohybu, klávesou F11 editujeme seznam kategorií osoba – osoba související s daným záznamem, editace seznamu osob je pod klávesou F12

Saldo RQ MoneySaldo RQ Money

Po zadání všech požadovaných údajů, informací, a jejich potvrzení se záznam automaticky zapíše do seznamu v hlavním okně a k tomu se nám automaticky graficky i početně vypočte saldo za vybrané období.

Hlavní okno RQ MoneyHlavní okno RQ Money

Zhodnocení aplikace

Aplikace RQ Money velmi a příjemně potěšila nejen svým bezchybným českým překladem a svou zdarma dostupnou distribucí, ale především svými funkcemi, skutečně bezproblémovým provozem. Samotný program zabírá necelý 1 MB dat, nemusí se instalovat, takže netvoří žádné registry ani záznamy v systému, a je přívětivý skutečně každému. Využití jako databázovým a finančně-evidenční systém je velmi dobře provedeno a může sloužit jak domácnostem, tak živnostníkům, podnikatelům, akcionářům atd.
Mně samotnému se líbila nenáročnost, jednoduchost, přehlednost, a třeba i grafické saldo příjmů/výdajů. V porovnání s konkurencí je program lehce přenositelný a použitelný třeba na Flash disku (když je bez potřeby instalace) a to je velice příjemná vlastnost. Jako český, bezproblémový a freeware finanční software si ode mě vysloužil plných 5 bodů.

Mé hodnocení = 5/5

Download programu RQ Money a oficiální stránky programu

Článek RQ Money - evidence fin. prostředků česky a zdarma! byl publikován 28. května 2009 v 22.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Vojtěch Král. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...