DirectX - nepostradatelný ovladač

Tagy:  DirectX 10.0 ke stažení, DirectX 9.0c ke stažení, DirectX download, DirectX, ovladače

Sponzorované odkazy

DirectX - nepostradatelný ovladač

Dnes se podíváme na jeden z nejdůležitějších ovladačů na všech systémech Windows. Řeč je samozřejmě o DirectX. K čemu že všichni potřebují a k čemu ho výrobce Microsoft Corporation stvořil? To vše se dozvíte v následující recenzi…

K čemu DirectX slouží?

Ke správnému fungování mnoho nových, ale i některých starších aplikací je nutná přítomnost DirectX na vašem počítači. Vývojáři to dobře vědí a proto vyvíjí stále novější a kvalitnější verze. Vše je samozřejmě zdarma a freeware. Nechybí ani čeština při instalaci. Po nainstalování již není co řešit a vše automaticky funguje.

DirectX2DirectX2

Složení DirectuX

Samotný DirectX se skládá s několika částí:

  • DirectPlay – zajišťuje, aby vám šly hry v multiplayeru (více hráčů v síti).
  • DirectSound – podporuje přehrávání i zaznamenává­ní zvuků.
  • DirectMusic – jak již název napovídá, jde o přehrání hudby.
  • DirectX Graphics – jeden z nejdůležitějších prvků, podporuje grafiku, 3d zobrazení a vykreslování.
  • DirectInput – díky této části vám fungují vstupní zařízení jakou jsou gamepady nebo joysticky.
  • DirectShow – naproti tomu dovoluje správně spustit videa a zvuky.

Historie

Teď se podíváme trochu do historie… První DirectX aneb DirectX 1.0 vyšel již v roce 1995. O rok později ho následovala 2.0, která již byla upravena na Windows 95 OSR2 a Windows NT 4.0. V tom samém roce se objevila verze 3.0 na verzi Windows NT 4.0 SP3. DirectX 4.0 nebyla nikdy vypuštěna a vyšla rovnou 5.0 roku 1998 na Windows 98. Další důležitá verze na Windows 2000 a Windows ME spařila světlo světa r. 1999. Na přelomu tisíciletí se objevila verze 8.0 pro Xbox a Windows XP. Následovně 9.0 již nebyla určena pro svůj operační systém a až 10.0 je stvořena pro Windows Vista.

Direct XDirect X

Aktuální Verze

Nejnovější verze je aktuálně DirectX 10.1, která stejně jako DirectX 10.0 fungují pouze na Windows Vista a Windows Seven. Na to by si mnozí uživatelé tedy měli dát pozor. Bez něj to zkrátka nejde. Potřebujete-li hrát hru? Potřebujete DirectX, potřebujete pracovat s grafikou nebo si pustit náročný film? Opět potřebujete DirectX. Jestli máte Windows (uživatelé Linux a jiných operačních systému DirectX nepotřebují) a nemáte tento ovladač, pak vám nezbývá jiná možnost než si ho stáhnout a vychutnat si možnosti, které s ním máte k dispozici.

Stáhnout DirextX

Mé hodnocení =  100 %

Článek DirectX - nepostradatelný ovladač byl publikován 6. června 2009 v 07.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...