Game Maker – tvorba počítačových her pro začátečníky

Tagy:  gamemaker, games maker, tvorba her, počítačové hry, tvorba PC her, programování her

Sponzorované odkazy

Game Maker – tvorba počítačových her pro začátečníky

Snad každý kdo začínal s počítačem, začínal taky hraním her. Dříve nebo později si většina položila otázku: jaké by to bylo, kdybych si udělal vlastní hru, vlastní úrovně, vlastní scénář, možná i svoji hudbu… Po chvilce hledání na internetu však zjistíte, že je nutné pár let programovat v nějakém obvykle nižším programovacím jazyce, např. C/C++ a znát na pokročilé úrovni nějakou z grafických knihoven, což mnoho lidí jasně odradí. Jedinou možností jak realizovat svého kreativního ducha je přes „herní klikátka“. O jednom takovém „klikátku“ pojednává právě tento článek a to o Game Makeru.

Co je Game Maker?

Game Maker, jak už název napovídá, je program s jehož pomocí zvládnete vytvořit počítačové hry během krátké chvíle a bez velkých znalostí. Svou hry si tam totiž stačí „naklikat“, výstupem je pak plnohodnotný hra, ve formě exe souboru. Ve hře může být např. animace, průhledné obrázky, zvuky apod. Záhy se seznámíte s několika málo nástroji, které po chvilce používání dokáží pro vás vytvořit hru vašich snů.

Game Maker není žádná novinka

Game Maker není žádná novinka, první verze vyšla v listopadu 1999, současná verze nese označení 7.0. Game Maker od začátku vyvíjí německy mluvící profesor Mark Overmars a s každou novou verzí jsou patrné významné změny. Nejnovější verze dokázala přejít také na 3D prostor, podporuje práci s dll knihovnami a začala používat zajímavé funkce z DirectX 8. Od verze 5.3 je však program placený.

Game Maker bohužel není v češtině, nýbrž v angličtině. Lze však stáhnout češtinu, která počeští některé dialogy.

Tvoříme

Základním kamenem každé hry pro vás budou: sprites (sprtity neboli obrázky a animace), sounds (zvuky), backgrounds (pozadí, opět obrázky), objects (objekty herního světa), rooms (místnosti nebo také úrovně). Postup je velmi jednoduchý, stačí přidat do programu obrázek, který chcete aby měla např. hlavní postavička. Přidat zvuky není bezpodmínečně nutné, pouze to zkvalitní prožitek ze hry. Vytvoříte objekt hrdina, přiřadíte mu již přidaný obrázek a definujete vlastnosti tohoto objektu. Umístíme objekty do místnosti (úrovně) a můžeme spustit hru.

Vlastnosti objektů

Každý objekt herního světa může mít, a většinou také má, různé vlastnosti jako jsou např.: rychlost, pohyb jen do určitých směrů apod. Jeden příklad za všechny: zeď se nikdy nebude pohybovat, nemá tedy smysl ji přidávat akce po stisknutí šipek na pohyb, zatímco u hlavního hrdiny se pohyb očekává. Dále můžete nastavit kolizi různých objektů navzájem mezi sebou, např. narazí-li hrdina do zdi, jen se zastaví, narazí-li však do auta, ubere mu to určitou část života. Brzy zjistíte, že fantazii se meze nekladou a pustíte se do tvorby nejedné své hry.

Nejen hra ke stažení

Jak již bylo řečeno výsledná hra využívá technologii DirectX, takže vám půjde jen na počítačích s operačním systémem Windows. Kromě ale publikovaní spustitelného exe, je možnost vystavit svou hru na stránkách YoYo Games (web patřící autorovi – Marku Overmarsovi) a díky pluginu pro prohlížeč Firefox, si můžete hry zahrát přímo v tomto prohlížeči.

Hodnocení

I když hra vytvořená v tomto programu nebude nikdy profesionální špička, také především díky své rychlosti, musíme si uvědomit pro koho je tento program určen – pro začínající herní vývojáře a to musíme hodnotit. Takže právě za velikou pomoc začínajícím herním vývojářům, za příznivou cenu (20 €) a za zajímavý koncept uděluji velmi dobrých 90 %.

Game Maker ke stažení zde:
Game Maker download

Článek Game Maker – tvorba počítačových her pro začátečníky byl publikován 1. října 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...