Deny - snadná tvorba i tisk faktur

Tagy:  Deny, účetnictví, účetnictví freeware, daně, faktury

Sponzorované odkazy

Deny - snadná tvorba i tisk faktur

Určitě všichni víme, jaký může být problém vystavit obyčejnou fakturu v kvalitním zpracování a rychle. Software Deny by nás právě tohoto problému měl zbavit a snad dokonce i zdarma! Ale pokud tomu tak skutečně je, to si přečteme v několika následujících řádcích.

Profil programu i společnosti

Jak už jsme se v úvodu dočetli, Deny je softwarový projekt, který má za cíl vytvořit program pro jednoduchou tvorbu a tisk faktur. A právě proto vznikl programátorský počin tohoto názvu.
Za vznik a vývoj Denyho stojí česká společnost Arity, která sídlí v Dobrušce a věnuje se vedení účetnictví. Právě k tomu využívá sadu svých vlastních programů, mezi které se i Deny řadí. Ale na rozdíl od ostatních vyčnívá svou cenou, 0 Kč.

Instalace aplikace

Před započetím instalace si samozřejmě musíme obstarat instalační balíček (na konci recenze), který čítá zhruba 5 MB dat. K našemu překvapení nenajdeme žádný spustitelný soubor, ale ZIP archív, který musíme rozbalit. Až po rozbalení na nás vykoukne spustitelný Setup.exe Jeho spuštěním se dostaneme do netradičně zbarveného instalačního prostředí s obvyklým postupem: výběr místa instalace, vytvoření zástupce ve Start menu, spuštění aplikace po nainstalování.

Od spuštění do konce

Ihned při prvním spuštění budeme nuceni vyplnit údaje o své firmě. Nemusím snad upozorňovat na pravdivost všech vámi uvedených údajů. Já pro ukázku použil imaginární firmu Knedlíček S.R.O.

Po zadání a odsouhlasení tlačítkem vpravo dole se dostaneme do hlavní nabídky. Zde si všimneme klasického záložkového rozložení. Hned se můžeme podívat do záložky Nastavení, kde si zkontrolujeme námi zadané údaje, vložíme vlastní logo či nastavíme možnost platby faktury v položce Nastavení fakturace, popř. nastavíme výchozí tiskárnu. V položce Nastavení fakturace je několik podsekcí, které doporučuji projít si, abychom se vyhnuli zbytečným pozdějším problémům a nedostatkům.

Další záložky na hlavní obrazovce jsou například Zálohování, které vytváří zálohu vašich dat buď na pevný disk nebo na přenosnou disketu, Číslování, které nám umožní vytvořit si seznam klientů, odběratelů (pro správnou fakturaci je nutný mít seznam klientů vyplněný!), a pak tu máme zřejmě nejdůležitější záložku celého softwaru, záložku Faktury. Zde je dostupná pouze funkce Přehled + nová faktura, protože se ostatní nacházejí až v placené verzi.

Vlastně vše, co je napsáno červeným písmem, je dostupné až v placené verzi.

Konečná fáze popisu programu je tvorba samotné faktury. Funkci nalezneme pod již uvedeným tlačítkem na záložce Fakturace. Ve zdejším okně si zvolíme druh dokumentu, asi nejběžnější bude Faktura – daňový doklad. Samotné vyplňování již nebývá problém, novou položku přidáváme tlačítkem zobrazující prázdný list v horní nabídce atd. Po vyplnění položek a zadání koncového odběratele z číselníku nám už nic nebrání k poslání dokumentu na tiskárnu či k jeho uložení.

Na konec vše dobré?

Abych tak shrnul funkce a možnosti celého programu, musel jsem si s ním chvíli hrát. Ale ani po chvilce „hraní“ jsem nenarazil na žádný problém ať už při tvorbě faktury, samotném tisku nebo vytváření zálohy. Vše mi fungovalo v pořádku, korektně.
Dle mého názoru není Deny vůbec špatný program a nesmíme se nechat odradit jeho možná i starším DOSovským ztvárněním. Neumí nic jiného než rychlou tvorbu a tisk faktur, ale to, co jsme od něho mohli čekat, splnil. Zda-li ho budete využívat nebo ne, nechám už na vás. Jsou tu samozřejmě i lepší programy s lepším designem, ale když je zadarmo......

Mé hodnocení = 3/5

Download zde: Deny

Článek Deny - snadná tvorba i tisk faktur byl publikován 7. května 2009 v 18.30 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...