Pohoda 2010 – Účetnictví kvalitně a jednoduše

Tagy:  Pohoda 2010, Stormware, účetnictví, peníze, banka, daně, faktury, účet, Windows, obchodování, vedení účetnictví, účetní programy, plánování účetnictví

Sponzorované odkazy

Pohoda 2010 – Účetnictví kvalitně a jednoduše

Účetnictví obnáší nepřeberné množství papírů plných čísel, různých faktur, paragonů a mnoho dalšího. Chcete-li si pečlivě udržovat pořádek v účetnictví, budete nejspíše potřebovat kvalitní účetní program. Dnes se tedy podíváme na účetnický software Pohoda 2010 od českých tvůrců ze společnosti Stromware.

Pohoda 2010 pod drobnohledem

Pohoda 2010 je český účetnický software s universálním oborovým využitím. Ať už máte malou živnost nebo velkou firmu, bez pořádného účetnického softwaru to nejde. Pohoda 2010 má velmi dlouhou historii sahající dokonce do minulého milénia. Od prvotní verze je Pohoda vyvíjena pro 32-bitové Windows, dnes je samozřejmě zajištěna podpora jak pro 32-bitové, tak i pro 64-bitové Windows 7 a Vista. S předchozími verzemi Windows je program samozřejmě také kompatibilní. Chybí bohužel kompatibilita s operačními systémy Linux a MacOS X. Pohoda 2010 je samozřejmě plně v češtině včetně velmi rozsáhlé nápovědy. Program je také k dispozici i v jiných jazycích. V programu lze mimo korun českých pracovat i s eury. Používáte-li starší verzi a bojíte se, že přijdete o data uložená v databázi, můžete tuto starost klidně hodit za hlavu. Program lze totiž jednoduše aktualizovat bez ztráty jakýchkoliv dat. Kompatibilita jednotlivých verzí databází je zajištěna. Po určitých intervalech můžete databázi samozřejmě zálohovat a při nějakém pozdějším problému či nepříjemném pádu můžete vyvolat dříve vytvořenou zálohu. V programu bohužel chybí automatické zálohy databáze, při každé změně v databázi se vás program dotáže, zda-li chcete zálohu provést.

ZálohováníZálohování

První spuštění

Instalace probíhá standardně prostřednictvím instalačního průvodce. Při prvním spuštění na vás čeká příjemné a přehledné uživatelské rozhraní s velmi decentním designem, ten ostatně lze měnit do tří různých stylů založených na vzhledu Windows 2000, XP a 2003. Ještě před tím však musíte založit prostřednictvím stručného průvodce databázi. Jakmile máte vytvořenou jednu databázi, bez problémů můžete vytvořit mnoho dalších a spravovat je zvlášť.

Úvodní výpis ze zvolené databázeÚvodní výpis ze zvolené databáze

Na úvodní obrazovce, která se zobrazuje vždy po spuštění a případném vybrání databáze, pokud jich tedy máte více, vidíte krátký souhrn ekonomických informací, název a adresu firmy plus mnoho dalších informací o firmě a v neposlední řadě datum a nějaký tip na používání Pohody 2010. Jak jsem se již zmiňoval, celé uživatelské rozhraní je velmi dobře poskládané a každá funkce je stručně popsána, což ocení především noví uživatelé Pohody 2010, kteří na prostředí programu nejsou zvyklí.

Evidence bankovnictvíEvidence bankovnictví

Co může nabídnout?

Program nabízí velké množství různých funkcí a nástrojů, pojďme si tedy rozebrat ty nejzajímavější. Jako první se musím zmínit o správě přístupových práv k databázi. Můžete tedy určitým uživatelům přidělovat práva na vstup a editování databáze. Zajímavou funkcí je i spravování provozu automobilů. Můžete evidovat všechny jízdy spolu s podrobnými informacemi o jednotlivých jízdách, kde naleznete například vzdálenost trasy, účel jízdy či řidiče, který v tu chvíli řídil. Všechny tyto informace si můžete libovolně nechat seřadit podle různých kritérií. Další zajímavou funkcí je jakási propojitelnost s internetovými obchody, se kterými můžete přímo prostřednictvím Pohody 2010 komunikovat a nakupovat. Menší internetový obchod si můžete díky Pohodě 2010 zřídit velmi jednoduše i vy a přímo v rozhraní programu komunikovat se zákazníky a vyřizovat objednávky. Co se týká standardních úkonů, můžete spravovat bankovní a daňové operace a můžete také do databáze vkládat různé účetní doklady.

Správa internetových obchodůSpráva internetových obchodů

Licence

Program Pohoda 2010 je vydávaný v 9 odlišných edicích. Každá verze je určena pro určitý segment účetnictví. Verze Mini určitě nebude dostačovat velké firmě, pro kterou je předurčena nejvybavenější edice Komplet . Na vyzkoušení je k dispozici verze Starter, která sice obsahuje veškeré funkce, tedy stejné funkce jako nejvybavenější edice Komplet, ale s určitými omezeními. Můžete mít maximálně 500 záznamů v účetním deníku, 200 záznamů v peněžním deníku daňové evidence a několik dalších omezení. Jestliže se vám program zalíbí, můžete jej aktualizovat na jakoukoliv jinou licenci bez ztráty dat. Základní edice Mini je k dispozici za 1980 Kč, umožňuje spravovat jen jednu firmu (jednu databázi) a je určena především začínajícím živnostníkům. Nyní z opačného konce, kde se nachází výše zmíněná edice Komplet, která obsahuje kompletně všechny funkce a možnosti. Pořídíte ji za 13980 Kč. Mezi těmito dvěma „mezníky“ je však mnoho dalších edicí. Výrobce samozřejmě dodává i speciální síťové edice, které umožňují více počítačům souběžně přistupovat a spravovat databázi. Aktuální ceník a výpis všech edicí naleznete na oficiálním webu výrobce.

Evidence skladových zásobEvidence skladových zásob

Závěr

Pohoda 2010 je určitě výborný účetnický software s dlouholetou tradicí, který nadchne i náročnější uživatele, respektive firmy. Zajímavě jsou řešeny jednotlivé licence. Jsou chytře rozdělené podle určení a vlastně i podle velikosti dotyčné živnosti či společnosti. Vybere si opravdu každý. Pohoda 2010 je ideálním řešením pro celou firmu, protože v něm lze spravovat opravdu mnoho záležitostí spojených s funkcí firmy. Účetnictví je sice hlavním úkolem, ale Pohoda 2010 nabídne i několik doplňkových možností, jako například správa majetku či třeba správa jízd vozidel ve firmě. Dobrou zprávou je, že je program kompletně v češtině, včetně rozsáhlé nápovědy a samozřejmě i technické podpory přímo od tvůrců ze Stormware.

Moje hodnocení:  96 %

Výhody:

  • Rozsáhlé možnosti v oblasti účetnictví
  • Kompletně v češtině
  • Mnoho edicí
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Chybí automatické zálohy

Výborný program

Stormware.cz

Verze Pohoda 2009 stáhnout z Edownload.cz

Koupit Pohoda 2010

Článek Pohoda 2010 – Účetnictví kvalitně a jednoduše byl publikován 19. července 2010 v 22.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...