Výběr nejlepších programů pro práci s formuláři

Tagy:  Formstudio 2011, FORM Studio 2011, Gadwin GeForce, WordFusion, Formix SE, formulář, editace, tvorba, vizitky, pozvánky, pás karet, účetnictví, faktury, formular, forms, form

Sponzorované odkazy

Výběr nejlepších programů pro práci s formuláři

V klasických editorech sice můžeme tvořit a upravovat různé formuláře, často však musíme sáhnout po různých ústupcích a obcházet zaběhnuté zvyky a pravidla. Na scénu tedy přicházejí specializované aplikace, které vám nejen usnadní práci, ale také ušetří čas a umožní vám vyhnout se oněm ústupkům při tvorbě.

Úvodem

Na úvod bych vás nejprve chtěl seznámit s důležitými kritérii pro výběr aplikací určených k tvorbě a editaci formulářů. Nejdůležitějším parametrem je bezesporu uživatelské rozhraní. Není-li totiž uživatelské rozhraní povedené, nedá se mnoho mluvit o usnadňování práce a šetření času. Spíše naopak vás to odradí od používání aplikace. Dalším důležitým aspektem je určitě také česká lokalizace a nebo třeba výrobcem přednastavená databáze formulářů všeho druhu. Pokud potřebujete vytvořit úplně vlastní formulář, můžete se setkat s kolizemi. Jedna aplikace sice může mít obrovskou databázi formulářů, ale neumí je sama o sobě vytvářet. Zatímco jiná aplikace neobsahuje databázi, na druhou stranu ale umí velmi efektivně vytvářet formuláře, dotazníky a nebo třeba vizitky. Záleží tedy zcela na skutečnosti, jak budete aplikaci využívat. Aplikaci vždy krátce popíši a pod popisem naleznete odkaz ke stažení ze serveru eDownload.cz. Pojďme se tedy podívat na zoubek čtyřem vybraným aplikacím.

FORM studio 2011

První aplikací v našem výběru je FORM Studio 2011 od českých tvůrců Kastner Software, což hned napovídá kompletní české lokalizaci a to včetně rozsáhlé nápovědy. Vedle opravdu kvalitně zpracované nápovědy můžete nalézt výčet zákonů, ke kterým se jednotlivé formuláře vztahují, a to včetně jejich znění. FORM Studio neumožňuje tvorbu vlastních formulářů, ale obsahuje obrovskou databázi normovaných formulářů všeho druhu, které jsou neustále aktualizovány. Nemusíte se ale obávat, aktualizace aplikace a databáze formulářů je prováděna automaticky, respektive vám stačí pár kliknutí myší v rozhraní aplikace a je hotovo. Vedle toho si v aplikaci můžete vytvořit seznam klientů a přiřazovat k nim jednotlivé vyřízené formuláře. Tato evidence lze samozřejmě zálohovat. Při editaci formulářů jistě oceníte také automatické vyplňování některých informací. Uživatelské rozhraní je přívětivé a intuitivní. Zkušební verze spočívá pouze v omezeních tisku formulářů.

FORM Studio 2011FORM Studio 2011

Formix SE

Druhou aplikací v našem výběru je Formix SE produkovaný českým týmem Roubec Software. Oproti FORM Studiu, ze kterého jasně čišelo primární zaměření na účetnictví a firemní sféru, je Formix SE nástrojem s širším působištěm. Umožňuje totiž nejenom vyplňovat přednastavené formuláře, ale také vytvářet vlastní. Databáze formulářů sice není tak obsáhlá jako v případě FORM Studia 2011, obsahuje ale také předlohy pro pozvánky, vizitky a další podobné tiskoviny. Uživatelské rozhraní je opravdu na vysoké úrovni. Všechny nástroje jsou seřazené do pásu karet, který jistě znáte z mnoha jiných aplikací. Zkušební verze je omezena jen na padesát spuštění a při tisku se na výsledném dokumentu zobrazí popis DEMOVERZE. Ve zkušební verzi se vespod uživatelského rozhraní zobrazuje reklama, která však po registraci produktu zmizí. Program je samozřejmě kompletně v češtině včetně nápovědy.

Formix SEFormix SE

WordFusion

Aplikace WordFusion umožňuje vlastní tvorbu formulářů a podobných tiskovin. Nepotěšila mě jednak absence české lokalizace, jednak přítomnost opravdu chudé databáze. Pokud chcete vytvořit vlastní formulář nebo chcete editovat jednu z přednastavených šablon, otevře se vám editor v novém okně, což je naprosto zbytečný krok. Bohatě by stačilo otevření editoru ve stejném okně. Na druhou stranu nabízí WordFusion opravdu přehledné uživatelské rozhraní. Stejně jako Formix SE využívá pásu karet. Vyzdvihnout musím výbornou správu zpracovaných formulářů, ve které lze velmi jednoduše vyhledávat podle různých kritérií. Na oficiálním webu tvůrců můžete nalézt video tutoriály. Bohužel jsou v angličtině. Tak i tak mohou být velmi nápomocné. Ani WordFusion bohužel není zdarma. Jeho zkušební verze je bez jakéhokoliv omezení po dobu 45 dní. Poté si musíte zakoupit licenci.

WordFusionWordFusion

Gadwin GeForms

Gadwin GeForms tvůrci poskytují zdarma k vyzkoušení. Zkušební verze však má jediné omezení – omezený počet objektů v dokumentu. Program vsází na starší, ale přehledné a ověřené, uživatelské rozhraní známe například z OpenOffice.org nebo ze starších verzí Microsoft Office. Českou lokalizaci zde bohužel nehledejte. Očekávejte velmi malou databázi přednastavených šablon, to je však vykoupeno jejich jednoduchou tvorbou. Aplikaci nečiní vůbec žádný problém ani tvorba vizitek a různých pozvánek. Export je zajištěn jak do formátu PDF, tak i do mnoha dalších bitmapových formátů. Pokud máte nějaký formulář v tištěné podobě, nemusíte ho znovu vytvářet v elektronické podobě. Stačí jej naskenovat a naimportovat do aplikace. Potom není problém s ním pracovat, jako kdyby byl vytvořen v elektronické podobě.

Gadwin GeForceGadwin GeForce

Závěr

Na trhu je samozřejmě mnohem více aplikací určených k tvorbě či editaci formulářů. Pokud by vám nevyhovovala žádná taková aplikace, můžete hledat přímo samotné formuláře. Bohužel tato cesta přináší spíše běh na dlouhou trať. Tak i tak doufám, že naleznete ideální program pro práci s formuláři ať už z tohoto výběru nebo jinde.

Článek Výběr nejlepších programů pro práci s formuláři byl publikován 5. března 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...