Zoner Photo Studio 11: Úprava fotografií v českém podání

Tagy:  Zoner, Photo Studio, Editor, Správce, Průzkumník, Prohlížeč, Fotky, Foto, Fotografie,

Sponzorované odkazy

Zoner Photo Studio 11: Úprava fotografií v českém podání

Ať už jste náruživý fotograf nebo si jen chcete roztřídit a upravit fotky z dovolené či rodinné oslavy, neměl by vám chybět pořádný editor fotografií. Editorů je dnes na trhu nepřeberné množství. My se dnes podíváme, co si pro nás připravily zlaté české ručičky v podání správce, editoru a prohlížeče fotografií Zoner Photo Studio v jeho jedenácté verzi.

Zoner Photo Studio 11 pod drobnohledem

Jedenáctá verze Zoner Photo Studio (ZPS) nám servíruje kvalitní český editor, prohlížeč a správce fotografií v jedné jediné aplikaci. Odpadá tak jakékoli čekání na spuštění další aplikace. Uživatelské rozhraní bylo proti předchozím verzím lehce upraveno, stále je však relativně jednoduché a přehledné. Novinkou je například panel Akce. Dále také přibyla podpora vícejádrových procesorů, a tak program nabral trochu na svižnosti. Užitečnou funkcí, která vám ušetří mnoho času, je automatické rozřazování fotografií podle vámi zvolených kritérií. Pro nadšence Googlu mám také jednu dobrou zprávu. Prostřednictvím Google Earth můžete přidávat k fotografiím GPS informace.

Průzkumník

Základní uživatelské rozhraní, tedy průzkumník fotografií, se tváří jako Průzkumník Windows s několika nabídkami navíc. Jednou z nich je praktická nabídka Akce, která obsahuje nápovědu společně se základními úpravami, funkcemi pro organizaci a také pro publikaci. Jednotlivé body jsou rozděleny do rozbalovacích záložek. Úpravy se provádí přímo ve správci fotografií. Další velmi užitečnou nabídkou jsou Informace, což je výčet EXIF informací snímku. Dozvíte se například při jaké cloně, závěrce anebo jakým fotoaparátem byla fotografie zaznamenána. Tvůrci nezapomněli ani na histogram umístěný nad obecnými informacemi.U­prostřed se samozřejmě nachází samostatný výběr adresářů a fotografií s miniaturami. Dále máte k dispozici Navigátor. Jedná se o strom adresářů, který naleznete u většiny konkurenčních produktů. Jak jsem se již zmiňoval, celou strukturu Průzkumníku lze libovolně měnit. Záleží jen a jen na vás, kde chcete mít navigaci, nápovědu či informace. Panel nástrojů nabízí několik základních nástrojů a ovládací prvky. Naleznete zde klasické položky jako Nastavení, Nápověda, Upravit, Publikovat atd. Velmi užitečnou funkcí je také vyhledávání fotografií obohacené o hledání podle různých informací. Můžete vyhledávat například podle datumu, clony, závěrky, GPS a nebo podle klíčových slov.

PrůzkumníkPrůzkumník

Prohlížeč

Prohlížeč se drží současných stereotypů. Jednoduchý panel základních příkazů nabízí odkaz do Průzkumníku a Editoru, dále pak funkci Dočasné otočení a režim Celá obrazovka. V posledním jmenovaném režimu je velmi pěkně vyřešená navigace, která je ukotvena k horní straně a zobrazuje se pouze při přejetí kurzorem. V horní části prohlíženého snímku také naleznete jméno a dole základní EXIF informace, datum a čas. Další funkcí je například režim Prezentace, který naleznete téměř u každého prohlížeče fotografií. Zamrzí asi jen pomalejší spouštění prohlížeče, když jej využíváte jako výchozí aplikaci pro otevírání obrázkových souborů. Spolu s ním se totiž spouští celý Zoner Photo Studio.

ProhlížečProhlížeč

Editor

Průzkumník a Prohlížeč jsme si již popsali, a tak se nyní můžeme pustit do toho nejdůležitějšího – do Editoru. Tvůrci na Editoru zapracovali, a tak doznal mnoho úprav a inovací proti předchozím verzím. Například velmi oblíbenému nástroji Redukce červených očí přibyla funkce redukující svítící oči. Další velmi zajímavou inovací je Automatické vylepšení, což je nástroj upravující fotky podle EXIF informací. Automaticky může zvýšit kontrast celého snímku nebo jen lokální kontrast, dále může doostřit fotografii či odstranit šum. Editor má velmi dobře navržené uživatelské rozhraní. Žádná z nástrojových nabídek se neplete do prostoru vyhrazeného pro úpravu fotografií. Stejně jako u Prohlížeče i zde se zobrazují základní EXIF informace, datum a čas. Naleznete je ve spodní informativní liště společně s orientačními údaji. Na levé straně je napevno ukotvená nabídka s nástroji obsahující Laso, Štětec, Měřítko, respektive lupu, Deformační mřížku, Kouzelnou hůlku a mnoho dalších. Horní panely vám nabídnou klasické rozbalovací záložky. V právem horním rohu jsou základní nástroje pro vylepšení barev a několik funkcí Měřítka. Samozřejmostí je hojně užívané tlačítko Zpět a Opakovat. Hned vedle nich naleznete nástroj pro otočení obrázku o 90° po i proti směru hodinových ručiček.

EditorEditor

Závěrečné shrnutí a hodnocení

Zoner Photo Studio 11 nám bezpochyby ukázal, že je funkcemi nabitý, a přesto relativně jednoduchý editor, správce a prohlížeč fotografií. Jedenáctka se může chlubit mnoha inovacemi, které ji o několik krůčků posunuly blíže k dokonalosti. Tradičně se ZPS prodává ve dvou edicích, které se samozřejmě liší výbavou i cenou. Jednou z nich je edice Home, určená především pro méně náročné uživatele. Edice Professional je určená pro náročnější uživatele a profesionální fotografy. ZPS bych definoval příslovím „Hodně muziky za málo peněz“. Nabízí totiž obrovské množství funkcí za relativně malý obnos. Nakonec mi nezbývá nic jiného, než vám program doporučit a udělit mu vysoké hodnocení.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • Přehledné uživ. rozhraní
  • Cena
  • Automatické rozřazování fotografií
  • Spolupráce s Google Earth

Nevýhody:

  • Pomalé spuštění samostatného prohlížeče

Demoverzi Zoner Photo studio 11 si stáhněte zde:
Zoner Photo Studio download

Koupit Zoner Photo Studio 11 Home
Koupit Zoner Photo Studio 11 Professional

Článek Zoner Photo Studio 11: Úprava fotografií v českém podání byl publikován 31. srpna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (7).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...