Winzip – již 14. Verze oblíbeného komprimačního programu

Tagy:  winzip 14, winzip, corel, corel corporation, corel draw, komprimace, zip, .zip, .rar,

Sponzorované odkazy

Winzip – již 14. Verze oblíbeného komprimačního programu

Winzip je jedním z nejstarších komprimačních programů pro světově nejoblíbenější operační systém Windows. Vývoj Winzipu začal už v roce 1991 ve společnosti Winzip Computing. Ta se následně stala součástí společnosti Corel Corporation, která se hlavně proslavila vytvořením vektorového grafického editoru Corel Draw, díky němuž se stala největší softwarovou společností v Kanadě.

WinzipWinzip

Trocha historie

Formát .zip byl původně vyvinut Philem Katzem pro MS-DOS v roce 1989. Bohužel se jeho společnost PKWare nechránila ochrannou známkou a na algoritmus používaný ve Winzipu si nepořídila patent. Toho, že si neuvědomili potenciál, skrytý v systému Windows, a to, že Windows budou v budoucnu jedničkou na trhu, využil Nico Mak, který vydal Winzip pro Windows.

Od té doby se Winzip vyvíjí pod společností Corel Corporation a od roku 1991 vyšlo již 14 verzí. V případě, že jste byli držitelem licence na používání Winzipu, mohli jste si od verze 6.0 stáhnout nově vydané verze Winzipu a použít u nich stejný registrační klíč, aniž byste za novou verzi zaplatili. Tato, pro věrné uživatele velmi výhodná možnost však byla bohužel opět zrušena s příchodem verze 9.0 a nyní si musíte Winzip na každou novou verzi upgradovat, přičemž zaplatíte 50% ceny nového produktu, což také není k zahození. Samozřejmostí je 30-ti denní zkušební lhůta, po které vám Winzip bude stále fungovat, ale s omezenými funkcemi.

Winzip ve Windows VistaWinzip ve Windows Vista

Winzip 14 – novinky

Co je tedy ve „čtrnáctce“ nového? Tak především je to plná podpora nejnovějšího operačního systému od Microsoftu, Windows 7. Tento systém se od předchozích liší, co se týče uživatelského rozhraní, hned v několika aspektech. Na „liště“ jsou nyní jen ikony programů, a když přes ně přejedete myší, objeví se náhled okna programu, a když na ni kliknete pravým tlačítkem myši, objeví se nabídka základních nebo nejčastěji používaných funkcí programu, v našem případě Winzipu.

Další změnou v „sedmičkách“ je používání knihoven, které fungují podobně jako zástupce spouštěcího programu. Pokud máte v počítači několik složek s obrázky či hudbou, stačí je přidat do knihovny a budete je mít všechny dostupné z jednoho místa, nehledě na jejich reálné umístění. Winzip tuto novou funkci využil a pokud budete chtít zkomprimovat všechny obrázky v počítači, stačí vám dát zkomprimovat knihovnu, takže nebudete muset všechny soubory ručně hledat a kopírovat je do jednoho umístění.

Podívejme se „pod sukni“

Chcete vědět, co se ukrývá v .zip souboru, aniž byste ho museli otevírat? Díky průzkumníku Windows 7 je to lehce možné. Stačí kliknout na podporovaný soubor a v pravé části okna průzkumníku se objeví náhled (možná budete muset tuto funkci zapnout v nabídce Uspořádat → Rozvržení → Podokno náhledu). Právě čtrnáctá verze Winzipu přidává nejen soubory .zip mezi podporované a pokud chcete z adresáře otevřít jediný soubor, stačí na něj v náhledu dvakrát kliknout a „vybalí“ se vám z archivu. Samozřejmostí je podpora dotykového ovládání.

Winzip ve Windows 7Winzip ve Windows 7

Závěrem

Winzip je stále programem, který nezabere mnoho místa na disku, snadno se ovládá a podporuje velké množství souborů (.zip, .zipx, .rar, .7z, .bz, .bz2, .tbz, .tbz2, .lha, .lzh, .cab, .img, .iso, .tar, .gz, .taz, .tgz, .tz, .z, .uu, .uue, .xxe, .b64, .mim, .bhx a .hqx). Nové funkce ve Windows 7 jistě potěší , ale nejsou žádným převratem v komprimaci souborů, tedy kromě komprimace všech souborů obsažených v knihovnách, takže asi největším přínosem je nový typ souboru .zipx , díky kterému by komprimované .jpeg obrázky měly mít menší velikost. Dle mého názoru existují i freeware programy, se kterými si bohatě vystačíte a nebudete muset zbytečně platit 30$ za pořízení Winzipu.

Výhody:

  • podporuje hodně typů souborů
  • náhledy v průzkumníku Windows 7
  • komprimace celých knihoven
  • nový .zipx
  • 50% sleva při přechodu ze starší verze

Nevýhody:

  • cena
  • žádná velká inovace

Moje hodnocení:  70 %

Winzip stahujte z Edownload.cz

Článek Winzip – již 14. Verze oblíbeného komprimačního programu byl publikován 19. listopadu 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Pavel Bobek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...