Souboj grafických formátů JPEG a PNG: Kdo nakonec zvítězí?

Tagy:  jpeg vs png, jpg vs png, jpeg, jpg, png, grafický formát, formát, komprese, ztrátová komprese, bezztrátová komprese

Sponzorované odkazy

Souboj grafických formátů JPEG a PNG: Kdo nakonec zvítězí?

Máte zájem věnovat se počítačové grafice, ale nevíte, kdy, kde a hlavně jak používat grafické formáty PNG a JPEG? Nevadí, protože jsem si pro Vás připravil dnešní článek, ve kterém se koukneme na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma formáty.

Zabrousíme do historie a následně si ukážeme, v jakých situacích se jednotlivé formáty používají. V první části se podíváme na obrázkový formát JPEG a uvedeme si jeho výhody, nevýhody a pro jaký typ grafické práce se nejvíce hodí. A v té druhé části dnešního článku se podíváme na jeho úhlavního konkurenta, formát PNG.

Formát JPEG

Grafický formát „The Joint Photographics Experts Group“ (ve zkratce JPEG) byl vytvořen a standardizován v roce 1990 a v následném roce 1991 se začal masivně využívat. Tento formát se používá především k zobrazení fotografií a obrázků, které jsou charakteristické vyšším obsahem barev a jejich následných odstínů. Formát JPEG ukládá a je tvořen třemi základními barvami, tzv. RGB (červená, zelená a modrá). Každá barva dosahuje velikosti 8 bitů, tudíž celková velikost formátu JPEG je 24 bitů.

Formát JPEG používá tzv. ztrátovou kompresi, což znamená, že při každém novém uložení se snižuje kvalita obrázku či fotografie. Nepodporuje animace ani transparentní obrázky.

A kde tento formát využít?

 • Fotografie
 • Obrázky

A kde naopak ne?

 • Grafické návrhy tiskovin, reklam apod.

Formát PNG

Formát „The Portable Network Graphics“ (ve zkratce PNG) byl vydán v roce 1996 a dodnes je oficiálně uveden jako hlavní grafický formát určený pro bitmapovou grafiku. Podporuje až 32 bitů barev, kvalitnější transparenci obrázků apod. Při prokládání rychle narůstá velikost případného souboru.

Tento formát, na rozdíl od JPEG, využívá tzv. bezztrátovou kompresi, což ve skutečnosti znamená, že při ukládání nedochází ke snížení kvality obrazu. Bohužel nepodporuje animace.

Jaké je vhodné využití formátu PNG?

 • Tvorba jednoduchých obrázků, fotografií
 • Grafické návrhy tiskovin, reklamních materiálů apod.

A kde jej raději nevyužívat?

 • Ukládání fotografií, obrázků apod.
  Srovnání grafických formátů JPEG a PNGSrovnání grafických formátů JPEG a PNG

Závěrečné zhodnocení formátů JPEG a PNG

Chcete-li vytvářet různé grafické návrhy reklamních materiálů, využijte kvalitnějšího a hlavně bezztrátového grafického formátu PNG. Bohužel jsou tyto soubory robustnější než soubory uložené ve formátu JPEG a to z důvodu bezztrátové komprese.

Naopak, pracujete-li s fotografiemi a nebo obrázky, využijte formátu JPEG, který Vám při větším obnosu fotek nezabere tolik potřebného místa na disku.

Volba je skutečně jenom na vás, ale pokud máte dostatek diskového prostoru, neviděl bych důvod, proč by se právě formát PNG neměl stát právě tím hlavním a nejpoužívanějším.

Sponzorované odkazy:

Článek Souboj grafických formátů JPEG a PNG: Kdo nakonec zvítězí? byl publikován 25. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 3. Rozzlobenimuzi.com
 4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 5. Jak na vklad v online casinu? Zkuste platbu pomocí SMS
 6. Využívejte výhody softwaru pro vážní systémy
 7. Odesíláme SMS z internetu
 8. Bojíte se odposlechů? Tohle byste měli vědět!
 9. Jak si zajistit rychlé internetové připojení v Kralupech nad Vltavou a jejich okolí?
 10. Objevte informační systém, který příznivě ovlivní vaše podnikání

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!