Souboj grafických formátů JPEG a PNG: Kdo nakonec zvítězí?
Sponzorované odkazy
Máte zájem věnovat se počítačové grafice, ale nevíte, kdy, kde a hlavně jak používat grafické formáty PNG a JPEG? Nevadí, protože jsem si pro Vás připravil dnešní článek, ve kterém se koukneme na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma formáty.
Zabrousíme do historie a následně si ukážeme, v jakých situacích se jednotlivé formáty používají. V první části se podíváme na obrázkový formát JPEG a uvedeme si jeho výhody, nevýhody a pro jaký typ grafické práce se nejvíce hodí. A v té druhé části dnešního článku se podíváme na jeho úhlavního konkurenta, formát PNG.
Formát JPEG
Grafický formát „The Joint Photographics Experts Group“ (ve zkratce JPEG) byl vytvořen a standardizován v roce 1990 a v následném roce 1991 se začal masivně využívat. Tento formát se používá především k zobrazení fotografií a obrázků, které jsou charakteristické vyšším obsahem barev a jejich následných odstínů. Formát JPEG ukládá a je tvořen třemi základními barvami, tzv. RGB (červená, zelená a modrá). Každá barva dosahuje velikosti 8 bitů, tudíž celková velikost formátu JPEG je 24 bitů.
Formát JPEG používá tzv. ztrátovou kompresi, což znamená, že při každém novém uložení se snižuje kvalita obrázku či fotografie. Nepodporuje animace ani transparentní obrázky.
A kde tento formát využít?
- Fotografie
- Obrázky
A kde naopak ne?
- Grafické návrhy tiskovin, reklam apod.
Formát PNG
Formát „The Portable Network Graphics“ (ve zkratce PNG) byl vydán v roce 1996 a dodnes je oficiálně uveden jako hlavní grafický formát určený pro bitmapovou grafiku. Podporuje až 32 bitů barev, kvalitnější transparenci obrázků apod. Při prokládání rychle narůstá velikost případného souboru.
Tento formát, na rozdíl od JPEG, využívá tzv. bezztrátovou kompresi, což ve skutečnosti znamená, že při ukládání nedochází ke snížení kvality obrazu. Bohužel nepodporuje animace.
Jaké je vhodné využití formátu PNG?
- Tvorba jednoduchých obrázků, fotografií
- Grafické návrhy tiskovin, reklamních materiálů apod.
A kde jej raději nevyužívat?
- Ukládání fotografií, obrázků apod.
Závěrečné zhodnocení formátů JPEG a PNG
Chcete-li vytvářet různé grafické návrhy reklamních materiálů, využijte kvalitnějšího a hlavně bezztrátového grafického formátu PNG. Bohužel jsou tyto soubory robustnější než soubory uložené ve formátu JPEG a to z důvodu bezztrátové komprese.
Naopak, pracujete-li s fotografiemi a nebo obrázky, využijte formátu JPEG, který Vám při větším obnosu fotek nezabere tolik potřebného místa na disku.
Volba je skutečně jenom na vás, ale pokud máte dostatek diskového prostoru, neviděl bych důvod, proč by se právě formát PNG neměl stát právě tím hlavním a nejpoužívanějším.
Článek Souboj grafických formátů JPEG a PNG: Kdo nakonec zvítězí? byl publikován 25. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- JPEG Resampler 20.07.2008 05.45
- TeamSpeak vs. Ventrilo 01.12.2007 12.00
- Bitmapová vs. vektorová grafika – technologické rozdíly a praktické užití 25.01.2012 00.00
- Firefox 2 vs Internet Explorer 7 04.12.2007 06.00
- Free Translator vs. Free Language Translator - souboj free překladačů 11.05.2009 08.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- 8 výhod cloudového úložiště
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.