Firefox 2 vs Internet Explorer 7

Tagy:  Firefox, Internet explorer 7, IE7

Sponzorované odkazy

Firefox 2 vs Internet Explorer 7

Souboj rudého s modrým nebo boj Davida s Goliášem. Tak nejen takováto přirovnání se hodí k dnešnímu článku. Strkanice na poli internetových prohlížečů probíhá neustále a zatím jsou role jasně dané. Jak se od sebe liší dva lídři na trhu browserů – Internet Explorer 7 a Mozilla Firefox?

Větší a silnější

Začněme popisem nejznámějšího webového prohlížeče ze stáje Microsoftu, který bude okupovat drtivou většinu trhu do té doby, dokud tu s námi budou operační systémy Windows a žádné lobby se nepodaří vystrnadit Explorer ze systému. To že je největší ještě nemusí značit, že je nepoužitelný a je nutné ho okamžitě nahradit alternativou.

Donedávna byl Internet Explorer 7 souzen jen majitelům legálních kopií operačního systému Windows nebo těm, co si uměli udělat z pirátské verze verzi „originální“. Nyní již je prohlížeč dostupný všem bez rozdílu a je to tak rozhodně dobře, protože předchozí šestková verze nebyla vrcholem vkusu ani bezpečnosti.

hlavní okno IE7hlavní okno IE7

Internet Explorer 7 se do systému instaluje skrz službu Windows Update a zabere cca 20 MB. Prohlížeč je kompletně počeštěn, takže nehrozí jazyková bariéra. Problém může nastat po prvním spuštění… Tím problémem je míněno kompletní přepracování uživatelského prostředí, kdy je uživatelům konečně dopřán komfort prohlížení stránek v záložkách. Tímto se dostává IE7 z hlediska ergonomie na skoro stejnou úroveň, kde již nějakou dobu sídlí Mozilla Firefox nebo Opera. Ovšem chválit něco, co má konkurence již nějaký ten pátek… To prostě nejde. Co je naopak vyřešeno z mého pohledu nešťastně, tak je umístění základních ikonek až pod adresním řádkem a políčkem s vyhledáváním. Opačné uspořádání je dle mého intuitivnější.

Už jsem nakousl, že nově se v IE7 (u konkurence ovšem opět žádná novinka) objevuje samostatné políčko sloužící k vyhledávání. Defaultně je nastaveno na microsoftí vyhledáváč http://search.live.com, ovšem není problém během pár kliknutí zaměnit vyhledávač za Google.com, Seznam.cz, atd.

nastavení IE7nastavení IE7

Pro všechny, kdo jsou rádi informováni o novinkách na oblíbeném webu mám dobrou zprávu. IE7 konečně přináší nativní podporu pro RSS a atom čtečky. Není sice nijak zvlášť sofistikovaná, takže mnoho uživatelů zvolí komplexnější řešení, ovšem na základní úkony bohatě stačí a její použití je naprosto bezproblémové.

Internet Explorer byl vždy kritizován za to, že byl málo odolný vůči průnikům virů a malware obecně. Nechci nijak IE obhajovat, ale pozice nejrozšířenějšího prohlížeče ho předurčuje k tomu, být cílem největšího % útoků. Naštěstí si Microsoft vzal výtky k srdci a v sedmičkové verzi, tak již máme integrovanou ochranu proti phishingu (podvodné stránky), zlepšení samotného jádra prohlížeče a blokování otravných pop-up oken.

Pokud by vám Internet Explorer 7 svým stylem nesednul, není třeba ho hned měnit za jiný prohlížeč, ale nejprve bych doporučil využít služeb některých rozšíření nebo nádstaveb, které nejen že změní design, ale také přidají velké množství funkcí a zvýší bezpečnost. Z nejznámějších doporučuji IEPlus, IE7pro nebo prohlížeč běžící na jádru IE7 s názvem Maxthon.

Resumé nejnovějšího prohlížeče z dílen Microsoftu si nechám až na konec textu a rovnou se vrhneme na zhodnocení ohnivé lišky (teda pandy červené), prostě Mozilly Firefox 2.0.0.10.

Menší, ale rozhodně ne horší

Firefox je open source internetový prohlížeč, který stále získává na oblibě a druhé místo v celosvětovém užívání nezískal jen tak náhodou.

Instalace je naprosto triviální a skládá se jen ze stáhnutí instalačního balíčku a potvrzením pár nabídek během instalace. Díky kompletní češtině opět nebude mít nikdo problém a za minutku bude hotovo. Na konci budete zdvořile požádáni jestli chcete exportovat nastavení z IE do Firefoxu, což ocení mnoho uživatelů.

hlavní okno Firefoxuhlavní okno Firefoxu

Design Firefoxu je naštěstí řešen přesně tak jak bych čekal a na rozdíl od Internet Explorer 7 jsou všechny nabídky a menu přesně tam, kde bych je čekal. Rolovací menu nahoře, pod nimi ikonky se základními funkcemi a vpravo řádek pro vložení adresy a políčko s vyhledáváním, které je v základu nastavené na službu Google.com. Jednoduché a pochopitelné.

nastavení Firefoxunastavení Firefoxu

Narozdíl od IE7 jsou záložky (chcete-li panely) v ohnivé lišce přítomny od samého počátku vývoje tohoto prohlížeče a tak s nimi není vůbec žádný problém a vše funguje naprosto bez problémů.

V čem má IE7 navrch, tak to je defaultní podpora RSS. Firefox čtečku jako takovou neobsahuje a umí pouze zobrazovat RSS kanály. Naštěstí i tento nešvar lze pohodlně eliminovat pomocí nějakého volně šířitelného rozšíření, ale o tom dále.

rozšíření pro Firefoxrozšíření pro Firefox

Kde má naopak Firefox navrch, to je bezpečnost při surfování. Obsahuje také phishingový filtr ve spolupráci s Google.com, blokování pop-up oken a celkově je stabilnější a o něco robustnější. Hodně je to také dáno menším rozšířením, takže není objeveno takové množství bezpečnostních děr jako u konkurence. Vše je ovšem otázkou času…

A nakonec to hlavní, co vábí k Firefoxu tisíce uživatelů. Jsou to kvanta nejrůznějších rozšíření o kterých jsme tu již měli samostatný članek, takže jen ve zkratce. Rozšíření jsou malé programky integrující do prohlížeče nové funkce, zvyšující bezpečnost, mění ovládání, vzhled, atd.

Rozuzlení

Microsoft konečně pomalu dohnal náskok, který měly alternativní prohlížeče a stává se již použitelným a konkurenceschopným. V jeho prospěch hovoří to, že zobrazí jakoukoliv webovou stránku ať už je tvořena pomocí standardů či nikoliv.Firefox stále některé weby nezobrazuje korektně, za to ale nabízí vyšší komfort i míru bezpečí. S třetí verzí Firefoxu by mělo vymizet i špatné zacházení s pamětí RAM, kdy Firefox občas „vycucne“ všechnu paměť a je třeba nakonec aplikaci zavřít a spustit znovu. I přes pár chybiček prohlašuji vítězem dnešního duelu Mozillu Firefox. I když už to není duel rozhodně jednoznačný…

Firefox ke stažení zde:
Firefox download

Internet Explorer 7 ke stažení zde:
Internet Explorer 7 download

Článek Firefox 2 vs Internet Explorer 7 byl publikován 4. prosince 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...