Free Translator vs. Free Language Translator - souboj free překladačů

Tagy:  překladače, překlady, slovníky, Free Translator, Free Language translator, online slovníky, online překladače

Sponzorované odkazy

Free Translator vs. Free Language Translator - souboj free překladačů

V dnešním článku jsme zabrousili na pole překládajícího software, konkrétně na volně a zdarma dostupné překladače. A podíváme se na dva zřejmě nejstahovanější takovéto produkty na českém trhu, Free Translator a Free Language Translator. Nejdříve si povíme o každém zvlášť a nenechme se zmást jejich podobným názvem.

Free Translator

O software

Free Translator (FT) je freewarový počin programátora Nicola Ottomano. Celý projekt pochází z Itálie a proto je ve slovníku obsažen jediný dvoj-jazyk, Italština a Angličtina. To nás však nemusí nijak trápit, protože si můžeme dotáhnout další jazykové slovníky přímo zde.
Slovníky: Zde

Instalace

Instalace FT spočívá v pouhým rozbalení archívu ZIP na námi vybrané místo a následné spuštění dvojklikem na FreeTranslator­.exe
Důležitým krokem je také přidání slovníku, což znamená jeho stažení a nakopírování do adresáře FT – dictionaries.

Práce s programem

Po jednoduchém spuštění se ihned dostaneme do hlavního okna celé aplikace. Práce s ní je velice jednoduchá, stačí napsat slovo do volného bílého řádku a potvrdit tlačítkem Translate. Ihned po potvrzení získáme požadovaný překlad a překlad slov příbuzných.
Pokud si jsme jistí naším překladem, můžeme použít možnost Select Dictionary odznačením vedlejšího políčka a následným výběrem jazyka. Nic víc FT nenabízí. 

Download zde: Free Translator

Free Language Translator

O software

Free Language Translator (FLT) je freewarový produkt obří monopolistické společnosti, Microsoftu. Pro změnu je však FLT vyvíjen jako počin CodexPlex komunity, totiž open source komunity (otevřený zdroj).

Instalace

Instalace má velmi jednoduchý proces, který spočívá ve stažení 1 MB dlouhého instalačního souboru s koncovkou MSI, se kterou si každý OS Windows hladce poradí. A samotný postup je velmi jednoduchý, pouze v instalační obrazovce zvolíme místo a možnost instalování pro uživatele (Everyone znamená pro všechny uživatele na dotyčném PC).

Práce s programem

Program můžeme spustit ze zástupce na ploše. Ihned po spuštění se objeví jediné a hlavní okno aplikace čítající tři sloupce.
Při prvním spuštění budeme v levém sloupci mít tzv. stručnou příručku v anglickém jazyce. Hned na ní si můžeme vyzkoušet, jak překladač funguje a zrovna si popíšeme veškeré dostupné funkce.

Veškeré funkce nalezneme v horní nástrojové liště. Mezi prvními (z leva) jsou otevření textového souboru (TXT) a uložení do takového to souboru. Dále je zde položka From, která určuje, z jakého jazyka chceme překládat. Pokud si nejsme jistí, použijeme tlačítko Detect, které nám automaticky detekuje jazyk zdroje. Po zvolení jazyka překládaného musíme zvolit jazyk výsledku, položka To. Já zvolil Češtinu a pokračoval stisknutím tlačítka Translate, kde si vybereme buď první možnost, pokud jsme připojení k internetu, nebo druhou možnost, pokud nejsme připojeni k internetu. Překlad se objeví v prostředním sloupci.

Download zde: Free Language Translator

Jejich vzájemné porovnání a usnesení

Po důkladném vyzkoušení obou těchto zdarma vyvíjených jazykových překladačů bylo mé rozhodnutí jednoduché. Dokonce velmi jednoduché. Free Translator mi ukázal jak složitější instalaci (především v nahrávání slovníků), tak i nedostatek funkcí. Free Language Translator je pravým opakem, funkcí je dost, vše krásně přehledné, instalace jednoduchá, má možnost aktualizací, detekci vloženého jazyka a další. Pro mě je FLT vítězem na celé čáře!

Download zde: Free Translator

Download zde: Free Language Translator

Článek Free Translator vs. Free Language Translator - souboj free překladačů byl publikován 11. května 2009 v 08.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...