ABC TransDict - překladač vět a textů zdarma

Tagy:  ABC TransDict, překlad, translation, cizí jazyk, angličtina, slovník, přeložit, čínština, němčina, ruština, španělština, francouzština, polština, překladač zdarma

Sponzorované odkazy

ABC TransDict - překladač vět a textů zdarma

Určitě jste zažili moment, kdy jste potřebovali rychle přeložit nějaký text v cizím jazyce a zrovna jste neměli po ruce internetové připojení. Takto svízelné situace se dají velmi jednoduše řešit prostřednictvím off-line překladačů a cizojazyčných slovníků. A právě jeden z nich nazvaný ABC TransDict si dnes představíme.

Překládáme texty i samotná slova

Open sourceový ABC TransDict českého původu nabízí možnost oboustranného překladu v mnoha jazycích. Na výběr je mezi 65 jazykovými překlady, mezi kterými samozřejmě nechybí čeština, angličtina, němčina, slovenština a nebo například japonština či čínština. U posledních dvou zmíněných jazyků je však potřeba instalace speciálního fontu, konkrétně fontu Arial Unicode MS. Důležitou vlastností je také podpora překladu nejen jednoho slova, ale i celých textů. Klasickým problémem hromadného překladu je bohužel častá ztráta smysluplnosti souvislého textu, nicméně pro lehké zorientování to však stačí. ABC TransDict podporuje slovníky v podobě formátu čistě textového .txt a také formátu .rtf, pričemž využívá UTF-8. Instalaci a editaci slovníků si popíšeme v další části článku.

ABC TransDictABC TransDict

Instalace a první spuštění

Úplně nejpočátečnějším krokem je samozřejmě stažení instalačního balíčku třeba ze serveru eDownload.cz či třeba z oficiálního webu projektu. Jeho velikost nepřesahuje solidních 1,5 MB. Tak i tak vás instalací provádí klasický průvodce, který je bohužel kompletně v angličtině. Při instalaci vás nepřekvapí žádný zásadní krok. Za zmínku stojí snad jen poslední krok sloužící v podstatě jako helpdesk či jakýsi uvítací průvodce celým programem. Ten už je v češtině a skrývá několik zajímavých tipů pro práci s programem. Pokud na počítači nemáte nainstalovaný .NET Framework, průvodce jej automaticky nainstaluje.

Instalační průvodceInstalační průvodce

Instalace je úspěšně zakončena, a tak se můžeme pustit do uživatelského rozhraní. Uživatelské rozhraní je relativně přívětivé a dobrou zprávou je také přítomnost české lokalizace, což je v případě překledače vlastně samozřejmostí. Čeština se bohužel neobešla bez několika chybiček v podobě nepřeložených funkcí. Pokud by vám nevyhovovalo rozložení panelů, můžete si je do jisté míry upravit. Tak dobře už se bohužel nedá mluvit o ovládání celé aplikace. Chvíli potrvá, než vůbec přijedete na to jak překládat, a další chvilku trvá soužití.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Nejenom anglicko-česky

Jak jsem se již zmiňoval v předchozí části článku, program umí překládat až 65 různých jazyků. V základní instalaci obsahuje slovníky 16 nejznámějších jazyků. Zklamu vás však v případě, pokud si chcete přeložit text, popřípadě slovo, třeba z finštiny do češtiny. Program sice obsahuje slovník finštiny, ale umí kýžený text přeložit jen do anglického jazyka. Tento relativně zásadní nedostatek lze obejít dvěma způsoby. Buď text nejprve přeložíte do angličtiny a následně do češtiny. Druhým způsobem je stažení příslušeného slovníku z webových stránek, na které naleznete odkaz v rozbalovací nabídce Slovníky a dále pak Stáhnout slovníky. Zmíněný web obsahuje opravdu nepřeberné množství překladů, občas se však můžete setkat s nedostatkem frází ve slovníku. Jakmile vámi zvolený slovník stáhnete, textový dokument přesuňtě do složky „data“ v kořenové složce ABC TransDict.

Slovníky ve výchozím stavu aplikaceSlovníky ve výchozím stavu aplikace

Všechny slovníky, které si stáhnete, můžete libovolně upravovat, povoluje-li to jejich licence, protože jsou zapsané v textových dokumentech. Relativně zajímavou funkcí je kontrola pravopisu. Ta ale není dostupná ve výchozí instalaci kvůli chybějícím slovníkům kontroly pravopisu. Dobrou zprávou je, že lze použít slovníky například z českého PSPadu. V programu naleznete také jednoduchý zvukový přehrávač slov, lépeřečeno výchozích nebo přeložených slov. Stačí jakékoliv slovo označit a prostřednictvím rozbalovací nabídky Překlad vyvoval přehrání onoho slov.

Návod a seznámení na konci instalaceNávod a seznámení na konci instalace

Verdikt

Co říci na závěr? ABC TransDict je tak trochu rozporuplný program. Má relativně dobré uživatelské rozhraní, ovládání je bohužel na mnohem nižší úrovni. Ani překlad nefunguje úplně stoprocetně, což takový program sráží na kolena. V základu chybí valná část slovníku, ty se ale naštěstí dají jednoduše stáhnout. Omezením však může být občasný nedostatek slovní zásoby. Abych neustále jen nehaněl, tak má program pochvalu za slovníky ve formátu .txt, eventuálně .rtf a třeba také za možnost upravit si uživatelské rozhraní. Asi největším lákadlem je jeho cena, je totiž zdarma, a licenční politika, pod níž se skrývá licence GNU GPL.

Moje hodnocení:  65 %

Výhody:

  • Zdarma
  • Množství jazyků
  • Kontrola pravopisu
  • Možnost editace slovníků
  • Zvukové přehrávání slov

Nevýhody:

  • Ovládání
  • Občasné „výpadky“ při překladu
  • Ve výchozí instalace jen hrstka slovníků
  • Nedostatek slovní zásoby (některé slovníky)

Článek ABC TransDict - překladač vět a textů zdarma byl publikován 27. května 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...