Eurotran - výborný web překladač?

Tagy:  Eurotran, Eurotran XP, slobvník, eurotran, překladače, onlne překlad, google translate

Sponzorované odkazy

Eurotran - výborný web překladač?

Při vyhledávání informací na cizojazyčných webových stránkách se časem neustále překládání stane únavným a to i pro dobrého znalce daného jazyka. V takovémto případě je nasnadě využití buď nějakého softwarového překladače nebo online služeb. A právě jednu takovou praktickou online službu si představíme v dnešním článku.

Eurotran je dílem české společnosti Microton. Dle slov výrobce se jedná o aplikaci pro rychlý a pohodlný překlad anglických textů do češtiny. Celá aplikace se integruje přímo do vašeho prohlížeče (podpora IE 5–8 a Firefoxu 3.0 – 3.6) a samotný překlad se tím tedy redukuje pouze na stisknutí tlačítka z českou vlaječkou v panelu prohlížeče.

Samotný překlad je zjednodušen na kliknutí na tlačítko s českou vlajkou.Samotný překlad je zjednodušen na kliknutí na tlačítko s českou vlajkou.

Překládáme

Eurotran je aplikace komerční a platba je řešena ročním předplatným. První věcí, která mě mírně znepokojila je, že po stažení aplikace z webu výrobce máte k dispozici zkušební lhůtu trvající pouze dvě hodiny, což se mi zdá opravdu málo. Pokud po této lhůtě chcete pokračovat v používání Eurotranu je nutné zaplatit předplatné ve výši 790 KČ pro českého uživatele nebo 29 Euro pro uživatele slovenského. Cena je tedy poměrně vysoká když vezmu v úvahu, že existuje množství online překladačů zdarma a proto níže porovnám Eurotran právě s těmito službami. Přece jenom, za peníze očekávám kvalitnější překlad než u služeb, které jsou zadarmo.

Instalace Eurotranu ve Firefoxu – probíhá stejně jako instalace jakéhokoliv jiného pluginu.Instalace Eurotranu ve Firefoxu – probíhá stejně jako instalace jakéhokoliv jiného pluginu.

Jak už jsem zmínil výše Eurotran se integruje přímo do prohlížeče a má tedy podobu pluginu. Instalace je tedy jednoduchá a tak si jí nebudeme zbytečně popisovat. V tomto článku bych chtěl porovnat Eurotran s asi nejznámějším online překladačem Google Translate. Použil jsem tedy asi nejjednodušší test a nechal sem přeložit několik stejných stránek nejprve Eurotranem a potom pomocí Google Translate. Ihned po přeložení první stránky (položka ve wikipedii) mi došla první obrovská výhoda Google Translate. Mluvím o možnosti editace překladů samotnými uživateli a tak se ze strojových, ne moc srozumitelných překladů mohou stát pěkné a srozumitelné. Vzhledem k této vlastnosti jsem tedy musel najít nějaký méně známý článek abych mohl porovnat samotný strojový překlad. Zde je už výsledek více subjektivní, dle mého pořád vede Google, ale na screenshotu můžete výsledek porovnat sami. Pro Eurotran však stále hraje právě jednoduchost překladu stisknutím jednoho tlačítka. I když si nemyslím, že je takový problém vložení adresy dané stránky do Google překladače, po chvilce hledání jsem nalezl řešení i tohoto „problému“. Sice to pořád není jedno tlačítko, ale pokud použijete plugin gTranslate pro Firefox nebo Google Translate Addon pro IE, budete moct přeložit jakýkoliv text na webové stránce pouze označením daného textu a vybraním volby překladu. Navíc máte k dispozici obrovské množství jazyků.

Test – porovnejte sami překlad…Test – porovnejte sami překlad…

Koupit – nekoupit?

Osobně bych si Eurotran rozhodně nepořídil. Proč platit za něco, když existuje nekomerční alternativa? Navíc když výsledky překladu jsou podle mě většinou kvalitnější právě u nekomerční služby? Pokud si to shrneme, tak v podstatě jediná výhoda Eurotranu je pohodlnost a rychlost překladu, ale já osobně bych kvůli několika sekundám navíc, které mi zabere zkopírování webové adresy do Google Translate nezaplatil ročně 790 KČ.

Stáhnout zkušební verzi Eurotran z Edownload.cz

Hodnocení:  40 %

Výhody:

  • Překládání vždy "po ruce"

Nevýhody:

  • Cena
  • Horší překlad ve srovnání s Google Translate

Článek Eurotran - výborný web překladač? byl publikován 19. března 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...