Google Gears aneb Google v offline podání

Tagy:  Google Gears, Google Chrome, dokumenty, GoogleDocs, Gmail, HTML 5, synchronizace dat, offline, internet, Google Reader, Kalendář Google

Google Gears aneb Google v offline podání

Využíváte rádi GoogleDocs či plánovací kalendář Google a schází vám tyto aplikace, když jste odříznuti od internetu? S Google Gears je tomu konec! Umožní vám totiž tyto aplikace využívat i v offline režimu. V dnešním „Googlebraní“ si řekneme, k čemu všemu je nástroj Google Gears dobrý, proč se jej vyplatí využívat, a také něco o jeho neustále se blížícím zániku.

InstalaceInstalace

V čem Google Gears spočívá?

Google si je vědom svého postavení v oblasti online aplikací a o celkovém postavení na internetu. V dobách, kdy bylo HTML 5 ještě pouhým snem, přišel Google s relativně revoluční myšlenkou. V podstatě jde o stažení online aplikace do vašeho počítače tak, aby šla využívat bez potřeby připojení k internetu. Avšak odpadá jakákoliv instalace či nastavování, díky tomu je tak aplikace ihned k dispozici. To, co máte nahrané na serveru, můžete používat i přímo ve vašem počítači. Jakmile jste odříznuti od internetu, v aplikaci se objeví dialogové okno s informací o stavu připojení. Při každém připojení se vaše data v počítači a data na vzdáleném serveru vzájemně sesynchronizují. Nemusíte se tedy bát, že by byla někdy data neaktuální. Google Gears podporuje nejen aplikace vydané přímo samotným Googlem, ale také aplikace od jiných tvůrců. Můžete ho také použít k načtení java scriptového obsahu z některých webů, což vám značně zkrátí pozdější přístup na dotyčný web.

Nastavení synchronizace pro GmailNastavení synchronizace pro Gmail

Instalace

Chcete-li používat Google Gears, připravil jsem si pro vás stručný návod na instalaci a základní nastavení. Nemusím více zdůrazňovat, že k používání Google Gears musíte míst založený Google účet, tedy účet na některé ze služeb Googlu. První krok směřuje k instalaci Google Gears, což záleží na vámi používaném prohlížeči. Například takový Google Chrome má Google Gears již nainstalovaný ve výchozí instalaci prohlížeče, zatímco u konkurenčního Firefoxu či Internet Exploreru si musíte instalaci obstarat sami. Nejprve navštivte oficiální web Google Gears , kde provedete instalaci. Celá instalace je samozřejmě naprosto triviální, proto se jí tedy nebudu blíže věnovat. Dobře, řekněme, že je Google Gears nainstalované. Co dál? Nyní přichází na řadu nastavování jednotlivých aplikací od Googlu. To si popíšeme v další části článku.

Nastavení synchronizace pro GoogleDocsNastavení synchronizace pro GoogleDocs

Aplikace

Google umožňuje využívat offline jen Gmail, GoogleDocs, Kalendář Google a také Google Reader. V případě, že nepočítám aplikace třetích stran. Pro všechny tyto aplikace je nastavování téměř shodné. Předem vás upozorním na jednu obrovskou nevýhodu. Pokud máte objemnou emailovou schránku či velké množství dokumentů v úložišti GoogleDocs, připravte se na delší synchronizaci, protože veškerá data z vaší schránky nebo úložiště budou stažena na disk. Ale zpět k vlastnímu nastavování. V případě Gmailu nejprve musíte zavítat do položky Nastavení, kde pod záložkou Offline naleznete funkci Pošta Offline, která stačí pouze aktivovat. Tím vyvoláte krátkého průvodce synchronizací. Pak už stačí jen vyčkat, než se pošta sesynchronizuje. Další užitečná aplikace je určitě také GoogleDocs. Zde stačí kliknout na odkaz Offline v horní navigační liště, čímž opět spustíte průvodce synchronizací, který vám nabídne i vytvoření zástupce v nabídce Start, na ploše či v panelu rychlého spuštění. Prostřednictvím tohoto zástupce se přímo dostanete do rozhraní GoogleDocs. V případě Kalendáře Google a Google Reader je pak instalace úplně shodná.

Vytvoření zástupce pro GoogleDocsVytvoření zástupce pro GoogleDocs

HTML 5 – konec Google Gears

Google Gears je při využívání standardu HTML 4 vynikající věc, avšak příchod HTML 5 se blíží doslova mílovými kroky. Této situace si je samozřejmě Google vědom, a tak pomalu ale jistě pozastavuje vývoj Google Gears. A co vlastně HTML 5 přinese? Přinese možnost programovat online aplikace i pro offline využití v okně prohlížeče, a tak už je Google Gears opravdu naprosto zbytečný.

GoogleDocs v offline režimuGoogleDocs v offline režimu

Na závěr

Google Gears je určitě zajímavou aplikací, jenž vyplňuje jakousi mezeru mezi online a offline aplikacemi před nástupem HTML 5. Díky ní dnes můžete používat jednoduchý kancelářský balík GoogleDocs i bez připojení k internetu či vynikající emailový klient přímo od Google, tedy Gmail. Odpadla tak jakákoliv instalace či složitější nastavování. V dnešní době dostatečně rychlého připojení již nedělá problém ani prvotní synchronizace objemnějších schránek a úložišť, a tak se přes tento problém lze velmi snadno přenést. Tak i tak je tento problém stejně neřešitelný. Již brzy však Google Gears radostně zamáváme bílým kapesníčkem jako v pravém americkém filmu a přivítáme nové a funkcemi opravdu nabité HTML 5.

Moje hodnocení:  97 %

Oficiální web: http://gears.google.com/

Výhody:

  • Využití online aplikací bez internetu
  • Neustálá synchronizace dat
  • Jednoduché nastavování
  • Aplikace jsou ihned k dispozici

Nevýhody:

  • Vývoj zastaven
  • Méně aplikací třetích stran

Článek Google Gears aneb Google v offline podání byl publikován 15. února 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...