Ninite.com – Hromadná instalace již není sen!

Tagy:  Ninite.com, Ninite, Ninite Pro, instalace, software, Program files, hromadná instalace

Sponzorované odkazy

Ninite.com – Hromadná instalace již není sen!

Přeinstalovali jste operační systém a nebaví vás instalace oblíbeného a potřebného softwaru? Našli jsme pro vás řešení! Dnes si ukážeme, jak se dá instalace softwaru opravdu ulehčit a zkrátit. Služba Ninite.com udělá všechno za vás, stačí jen chvilka a systém je připravený k práci…

Oficiální web, kde si zvolíte obsah hromadné instalaceOficiální web, kde si zvolíte obsah hromadné instalace

Ninite.com – hromadná instalace

Ptáte se, co je to vlastně Ninite.com? V podstatě se jedná o nástroj pro hromadnou instalaci programů. Na oficiálním webu si totiž navolíte software, který má být nainstalovaný a stáhnete si instalátor. Ten se postará o stažení a instalaci. Vyplývá z toho, že je potřeba připojení k internetu. Ninite.com nepodporuje instalaci ovladačů, ale pouze klasický software, jako jsou některé vývojové nástroje, prohlížeče, antivirová a antispywarová ochrana, grafické editory a plno dalších kategorií. V jednotlivých kategoriích jsou obsaženy pouze nejznámější a nejpoužívanější aplikace. Určitě zde nehledejte méně známé projekty. Špatnou zprávou pro jazykově méně zdatné uživatele je úplná absence češtiny. Jakmile však instalční soubor obsahuje češtinu v základu, lze ji samozřejmě po nainstalování nastavit. Tvůrci se o službu patřičně starají, neustále totiž přibývají další a další nové aplikace. Díky tomu je momentálně k dispozici přes šedesát aplikací. Základní verze je naprosto zdarma. Chcete-li ale využívat Ninite.com pro komerční použití či jen požadujete funkce jako tichý chod a spuštění flash disku. Instalaci a její průběh, stejně jako jednotlivé kategorie, probereme v další části článku.

Stažení hromadného instalátoruStažení hromadného instalátoru

Podporované programy a jejich kategorie

Jednotlivé aplikace jsou rozděleny do dvanácti kategorií podle použití. První kategorie se věnuje prohlížečům. K dispozici máte například Firefox, Google Chrome či Operu. V kategorii instant messengerů naleznete například Skype, linuxového Pidgina anebo Google Talk, avšak oblíbený klient ICQ7 zde nenaleznete. V následující skupině Media naleznete produkty typu Winamp, VLC, KMPlayer, AIMP a iTunes. Kategorie editorů obrázků nabízí Google Picasa, XnView anebo GIMP. Další skupina nabízí programy pro práci s dokumenty, jako je Acrobat Reader, komerční Office či OpenOffice. Skupina antivirové a antispywarové ochrany poskytuje například Essential Security od Microsoftu, český Avast a nebo AVG a Spybot. Další kategorie nabídnou vypalovací utility, aplikace pro kompresi dat, vývojářské programy či utility pro správu systému. Myslím si, že si každý určitě vybere, softwaru je opravdu dostatek. U každé aplikace je napsán oficiální název a někdy i přístupná verze. U některých naleznete ikonku americké vlajky, což o programu vypovídá, že je dostupný pouze v angličtině.

Registrace Ninite ProRegistrace Ninite Pro

Samotná instalace

Dost bylo teorie, je na čase se přesunout k samotné instalaci. Na oficiálním webu navolíte jednotlivé programy, které chcete instalovat. Nakonec stačí stáhnout hromadný instalátor prostřednictvím odkazu Get Installer. Tímto práce v prohlížeči končí. Potom stačí pouze spustit stažený soubor. To je poslední akce potřebná k zahájení hromadné instalace, poté už program vše udělá sám bez vaší asistence. Hromadný instalátor Ninite nejprve stáhne všechny potřebné instalační balíčky jednotlivých programů, a postupně je nainstaluje. Programy se bohužel instalují do výchozí výrobcem nastavené složky, což pro některé z vás může být velkou nevýhodou. Jakmile instalace skončí, stačí aplikaci Ninite vypnout a máte hotovo. Některé aplikace mohou vyžadovat restart, který budete muset provést. Stačilo vám pouze několik kliknutí a máte hotovo, žádné zdlouhavé instalování!

InstalaceInstalace

Závěrečný souhrn a hodnocení

Ninite.com je určitě šikovná služba, díky které ušetříte mnoho času. Instalace systému díky ní již není pouze zdlouhavá operace na celé odpoledne. Tvůrci se naštěstí o službu starají, a tak zde naleznete neustále přibývající aktuální software. Jedinou velkou nevýhodu vidím v instalaci do výchozí složky, většinou Program Files. Osobní využívání je samozřejmě zdarma. Instalace prostřednictvím Ninite lze i z flash disku, avšak neustále potřebuje k chodu internetové připojení, kvůli kontrole aktuálních verzí. Tato možnost je bohužel přístupná pouze na placeném Ninite Pro.

Hodnocení:  90 %

Oficiální web: www.ninite.com

Výhody:

  • Ulehčí instalaci softwaru
  • Automatická instalace
  • Množství podporovaného softwaru
  • Zdarma
  • Jednoduché nastavování

Nevýhody:

  • Instalace do výchozí složky
  • Některé funkce jen v placené verzi

Článek Ninite.com – Hromadná instalace již není sen! byl publikován 17. února 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...