Luxand Blink! - Usmějte se do webkamery

Tagy:  Luxand Blink!, webkamera, účet, Windows, Vista, obličej, přihlášení, kamera, snímání obrazu

Sponzorované odkazy

Luxand Blink! - Usmějte se do webkamery

Nebaví vás neustále zadávat heslo při přihlašování do vašeho účtu ve Windows? Webová kamera už nemusí sloužit jen pro běžné videokonference, máme pro totiž ni nové využití. Už žádné zdlouhavé naťukávání uživatelského hesla, stačí jen hezký úsměv do kamery a jste přihlášeni.

Luxand Blink! pod drobnohledem

Luxand Blink je velmi jednoduchá aplikace pro přihlašování do účtu ve Windows prostřednictvím webové kamery. Funguje na principu porovnávání dříve zaznamenané a momentálně snímané tváře. Program vaši tvář vyhodnocuje pomocí speciálního algoritmu, který se soustřeďuje především na jakékoliv podoby. Porovnává například polohu či velikost nosu a nebo umístění očí. Luxand Blink funguje ve dvou režimech. V pohodlnějším a bezpečnějším režimu. Pohodlnější režim přináší především vyšší rychlost přihlašování než druhý zmíněný, který se snaží porovnat co největší počet proporcí a podob, což mu samozřejmě chvíli trvá.

Instalace a první spuštění

O základních principech a funkcích Luxand Blink jsme si již řekli, a tak se můžeme pustit do praktičtější části – instalace. Instalační balíček čítá pouhých 8,5 MB, což v dnešní době velmi rychlého připojení neznamená vůbec žádný problém. Instalační balíček naleznete na oficiálním webu tvůrců. Samostatnou instalací vás provede jednoduchý průvodce.

InstalaceInstalace

Od samotné instalace se plynule přesuneme k prvotnímu nastavení aplikace. Lze jej samozřejmě odložit na později. Nejprve bude program analyzovat všechny připojené webové kamery. Na vás po tom zůstává výběr kamery, prostřednictvím které se budete přihlašovat. Při jejím odpojení tedy program nebude fungovat, z čehož vyplývá, že bude potřeba provést opětovné vyhledání webové kamery.

Rozpoznávání kameryRozpoznávání kamery

Dalším a asi nejdůležitějším krokem je „uložení“ vašeho obličeje. Ve skutečnosti se samozřejmě jedná pouze nasnímání mnoha fotografií vašeho obličeje, které program později porovnává. Při snímání doporučuji co nejpřirozenější výraz. Předejte tak všem nepříjemnostem s rozpoznáváním a také rapidně zkrátíte dobu potřebnou k identifikaci obličeje. Nakonec stačí jen zadat přihlašovací heslo k vašemu účtu, čímž zpřístupníte možnost přihlášení pomocí Luxand Blink.

Rozpoznávání obličejeRozpoznávání obličeje

Pokud chcete později cokoliv v programu přenastavit, stačí jej spustit jako klasickou aplikaci. Avšak na rozsáhlá nastavení všelijakých funkcí zapomeňte. Nehledejte nic víc než to, co jste nastavovali ihned po instalaci. V jednoduchém menu tedy naleznete jen nastavení výchozí kamery pro přihlašování, aktivaci či naopak deaktivaci přihlašování prostřednictvím Luxand Blink, změnu uložených informací o vašem obličeji a v neposlední řadě také historii všech přihlášení.

Nastavení Luxand Blink!Nastavení Luxand Blink!

Přihlašujeme se…

V rozhraní výběru uživatelských účtů ve Windows Vista a 7 se objeví malé okénko, které ukazuje stav rozpoznávání obličeje a případné chyby při inicializaci. Rychlost přihlašování je samozřejmě ovlivněna okolním prostředním. Nejideálnějším prostředím je dostatečně intenzivní ale nepřímé světlo spolu s obličejem soustředěným do prostředku webové kamery. Jakmile je třeba nedostatek světla, přihlašování se značně protáhne, protože proporce vašeho obličeje tolik nevyniknou, a tak musí program vyhodnocovat pouze ty nejzřetelnější rysy. Program si poradí i s brýlemi. Jestliže tedy brýle nosíte jen příležitostně, nemusíte se nijak obávat. Luxand Blink vás pozná s i bez brýlí. Nebude-li se vám dařit přihlašování prostřednictvím Luxand Blink, můžete se přihlásit standardním způsobem, tedy zadáním hesla. Jestliže máte opakované problémy s inicializací vašeho obličeje, nechte program znovu nasnímat váš obličej.

PřihlašováníPřihlašování

Závěr

Luxand Blink je opravdu zajímavá a vcelku užitečná aplikace zcela zdarma. Může vám přihlašování do účtů Windows značně zpříjemnit, bohužel ale i velmi prodloužit. Inicializace vašeho obličeje je v horších světelných podmínkách zdlouhavější, a tak zde může nastoupit klasické přihlášení zadáním hesla či třeba přihlašování prostřednictvím otisků prstů. Luxand Blink bohužel podporuje jen novější Windows Vista a 7, z čehož vyplývá, že mají uživatelé zaběhlých Windows XP smůlu a musí zapátrat u konkurence. Program sice není počeštěn, ale díky jednoduchosti celé aplikace ani čeština není potřeba. Luxand Blink vám mohu určitě doporučit, protože i přes některé nedostatky velmi zpříjemní přihlašování.

Moje hodnocení:  85 %

Oficiální web: http://www.luxand.com/

Výhody:

  • Rychlost rozpoznání obličeje
  • Zvládne i horší světelné podmínky
  • Dva režimy bezpečnosti přihlašování
  • Zdarma

Nevýhody:

  • Jen pro Windows Vista a 7
  • Závislost na okolním prostředí
  • Absence češtiny

Článek Luxand Blink! - Usmějte se do webkamery byl publikován 26. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...