ZSNES – vynikající emulátor SNES her

Tagy:  Donkey Kong, Mario, ZSNES, NES, SNES, SMC, staré hry, emulátor her

Sponzorované odkazy

ZSNES – vynikající emulátor SNES her

NES a SNES konzolové hry (Nintendo Entertainment systém, Super Nintendo Entertainment systém) se ve své době těšily velké oblibě. Kdo by neznal hry Mario, Prince of Persia, Donkey Kong a tisíce dalších! Hodně fanouškům doslova zaplesalo srdce, když přišla doba počítačových emulátorů, které vám umožnily spustit vaše staré „pecky“ na PC architektuře. Emulátory prošly lety vývoje a krom klasického spuštění nabízejí nepřebernou řadu dalších funkcí. Pojďme si představit jeden z nejlepších emulátorů vůbec- ZSNES.

ZSNES se představuje

ZSNES je emulátor SNES her vyvíjený od roku 1997 a uvolněn jako open source (licence GPL) v roce 2001. ZSNES je napsán v assembleru, což jej umožnilo lehce portovat na tyto architektury: DOS, Windows 95/98/2000/XP­/Vista, Linux, Mac OS (pouze Intel) a Xbox. ZSNES je díky tomu, že byl napsán v assembleru velmi rychlý- SNES hry na Pentium II CPU a 64 MB RAM dosahují i 60 snímků za sekundu.

Jak je vidět grafika programu by vás mohla odradit, ale radím nesoudit podle vzhledu. Podívejte se kolika funkcemi program disponuje/pod­poruje:

  • ukládání a nahrávání her za běhu her
  • vyhlazování a škálování obrázků
  • tvorba snímků obrazovky
  • zachytávání video nahrávek
  • rychlé posouvání hry vpřed a vzad
  • podpora cheatovacích kódů Game Genie, Pro Action Replay a GoldFinger
  • hraní po síti
  • zobrazování a vypínání vrstev (velmi vhodné pokud vám například sněžení překáží v hraní, jednoduše vrstvu se sněhem vypnete)
  • možnost hrát na klávesnici nebo joysticku
  • různá rozlišení

Začínáme

Jako první doporučuji ihned nakonfigurovat rozlišení, aby se na to trošku dalo koukat , jděte: Config → Video. Zde si zvolte rozlišení podle potřeby a pro potvrzení dejte: SET. Dále musíte nakonfigurovat joystick, popř. klávesnici. Klávesnici si nastavíte v sekci: Congif → Input. Já volím pro hraní klasicky šipky a tlačítka A, B, X, Y, L, R nastavuji na X, Z, S, A, D, C. Je to velmi dobré rozvržení kláves a intuitivní, ale není problém si zvyknout na jiné- záleží na vás, co upřednostníte. Volitelně se pak můžete ještě podívat na nastavení zvuku.

Hrajeme

Hru lze spustit: Game → Load, spustí se vám dialog, který jistě znáte z průzkumníka Windows: jeden panel je pro výpis souborů a druhý panel zase složek. Najděte si svojí SNES hru na disku (koncovka SMC) a klikněte na Load. Nyní můžete hrát.

Užitečné klávesy

Pro rychlé uložení hry použijte F2, rychlé nahrání je F4. F3 poté zobrazí dialog, kde se lze šipkami posunout a ukládat na jiné rychlé pozice. Klávesy 1–5 (ne na numerické klávesnici) slouží k zapínání a vypínání jednotlivých vrstev- viz poznámka ve výčtu vlastností. F5-F12 vypíná/zapíná jednotlivé kanály zvukovky. Přehled všech užitečných kláves, včetně jejich přenastavení můžete shlédnout v Misc → Misc Keys.

Nejdůležitější tlačítko je ale to pod ESC „;“, zde totiž můžete zrychlit chod hry, což se zase hodí například když musíte na něco čekat nebo přecházet dlouhou mapu. Detailní nastavení rychlosti lze provést v Config → Speed.

Donkey Kong 2

Závěr

Program má všechny vlastnosti, které můžete požadovat. Jedno malé negativní hodnocení ale dávám za archaický vzhled programu.

Výsledné hodnocení: 99 %.

ZSNES – emulátor SNES her ke stažení zde:
ZSNES – emulátor SNES her download

Článek ZSNES – vynikající emulátor SNES her byl publikován 28. prosince 2008 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...