DOSBox

Tagy:  DOSBox download, DOSBox návod

Sponzorované odkazy

DOSBox

DOSBox úvod

Zatoužili jste někdy po hraní staré herní klasiky z dob operačního systému MS-DOS a na nových operačních systémech jako je Windows XP nebo Vista se to prostě nedaří? Holt nové nepodporuje staré a mnoho lidí se kvůli neznalosti jednoho skvělého programu ochudí a příjemný návrat do dob minulých. Tím programem je DOSBox.

O co vlastně jde?

DOSBox není nic jiného než emulátor (umožňuje spouštět programy na jiné počítačové architektuře, než pro kterou byl původně určen) operačního systému a prostředí MS-DOS. Program emuluje výkon a chování procesoru Intel 286/386, souborový systém FAT 16, grafické karty typu TANDY/CGA/EGA/VGA/SVGA/­VESA a samozřejmě i zvukové karty Sound Blaster a Gravid Ultra Sound. Díky takto perfektní a komplexní emulaci vám již nic nebrání ponořit se do hraní starých herních fláků.

DOSBox – Spustit UFO: Enemy Unknown je v DOSBox bezproblémovéDOSBox – Spustit UFO: Enemy Unknown je v DOSBox bezproblémové

DOSBox je distribuován pod licencí GNU GPL (tzv. svobodný software), což přináší pozitivní aspekt – program je zcela zdarma. Po jednoduché instalaci ovšem nastanou nejednomu uživateli krušné časy, protože ovládání zejména pro začátečníky je příliš komplikované. Vracíme se totiž do doby, kdy příkazový řádek byl nejlepším přítelem člověka a v DOSBox bez něj neuděláte ani krok, pokud chcete některou ze starých pecek spustit. Návod na celý DOSBox ovšem není smyslem článku a je spousta webů, které se touto problematikou zabývají.

DOSBox – Adventura Simon The SorcererDOSBox – Adventura Simon The Sorcerer

Pokud se zadaří kýženou hru spustit, může nastat problém s přílišnou rychlostí, kdy nestíháte ve hře reagovat a herní titul se tak stává nehratelným. I na to ovšem vývojáři DOSBox mysleli a není problém v programu nastavit optimální rychlost, takže si hru opravdu vychutnáte. Pro milovníky gamepadů, joysticků a podobných uděláte do dnes již mrtvého rozhraní gameport máme potěšující zprávu, že i na ně bylo myšleno a emulován je i čistě herní hardware. Emulace síťového protokolu IPX/SPX pomocí TCP/IP je již jen třešničkou na pomyslném dortu.

Výhody

Komplexní emulátor zdarma
Podporuje velké množství rozličného HW i SW

Nevýhody

Absence češtiny
Ovládání programu bude pro spoustu lidí neuchopitelné

Závěr

DOSBox je v podstatě jedinou skoro 100% metodou jak rozběhat zvláště staré herní tituly, ale i spoustu programů, jež by v prostředí novějších operačních systémů z rodiny Windows neměli šanci. Pokud překousnete spartánské ovládání založené na „datlování“ příkazů, odmění se vám DOSBox královsky.

Hodnocení programu: 80%

DOSBox freeware ke stažení zde:
DOSBox download

Článek DOSBox byl publikován 9. listopadu 2007 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...