Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl

Tagy:  windows, windows 7, microsoft, MS, nový panel, OS, operační systém

Sponzorované odkazy

Články v sérii

 1. Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl
 2. Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl
 3. Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl
Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl

JistÄ› jste jiÃ…¾ slyÃ…¡eli o tomto novém počinu na poli operačních systémÃ…¯ společnosti Microsoft. NÄ›koho moÃ…¾ná zaujal, nÄ›koho zase ne. Koho zaujal a mÄ›l zájem mohl od ledna tohoto roku jiÃ…¾ testovat veÃ…™ejnou beta verzi tohoto operačního systému. Já osobnÄ› pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vám Windows 7 jiÃ…¾ od dob právÄ› zmiÃ…ˆované beta verze aÃ…¾ po nejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ RTM verzi (Release To Manufacturing) a jsem velice spokojen. V prvních verzích byly občas nÄ›jaké problémy s kompatibilitou, ale od dob RC verze jsem nepostÃ…™ehl nÄ›jaké vyÃ…¡Ã…¡ÃƒÃ‚­ procento problémÃ…¯. Oproti pÃ…™edchozímu OS Windows Vista není Windows 7 tak náročný. Dle mého odhadu klesla náročnost hardware o cca 10%. Nyní vyvstává otázka. Jak budou W7 úspěÃ…¡ná? To nelze vÃ…¯bec pÃ…™edpovÄ›dÄ›t, ale podle ohlasÃ…¯ a to kladných, bych Ã…™ekl, Ã…¾e se W7 mÃ…¯Ã…¾ou těÃ…¡it velké oblibÄ› a postupnÄ› vytlačí sice kvalitní ale dnes jiÃ…¾ téměÃ…™ 10 let starý a jiÃ…¾ nepodporovaný systém Windows XP nebo nepÃ…™ÃƒƒÃ‚­liÃ…¡ povedená Windows Vista. Podle statistik mÄ›ly Windows 7 minulý mÄ›síc jiÃ…¾ necelá 2% podílu na trhu operačních systémÃ…¯.

Plocha s panelem

Plocha s panelem

Historie

Tato verze Windows byla dÃ…™ÃƒƒÃ‚­ve označována jako Blackcomb a mÄ›la být nástupcem Windows XP. V roce 2001 byl Blackcomb odsunut na vedlejÃ…¡ÃƒÃ‚­ kolej a bylo oznámeno, Ã…¾e pÃ…™ed ním vyjde jeÃ…¡tÄ› jiný OS a to, nÄ›kdy neprávem zatracovaná, Vista. KvÃ…¯li zbrzdÄ›ní vývoje Blackcombu bylo oznámena jiná meziverze a to pod názvem Longhorn. Poté MS označil Longorn jako hlavní vydání a po pÃ…™idání nových funkcí byl v prvním kvartále roku 2007 vydán pod obchodním jménem Windows Vista. Díky této události bylo kódové jméno Blackcomb pro Windows 7 jeÃ…¡tÄ› v lednu 2006 zmÄ›nÄ›no na Vienna a MS prohlásil,Ã…¾e nejspíše vyjde v roce 2009. 20. srpna 2007 bylo oficiálnÄ› oznámen název systému a to Windows 7.

Hardwarové poÃ…¾adavky Windows 7 (minimální poÃ…¾adavky)

Minimální poÃ…¾adavky na hardware jsou: 32bitový/64bitový procesor o frekvenci 1 Ghz, 1 GB operační pamÄ›ti, 16 GB volného místa na disku a grafická karta s podporou DirectX 9 se 128 MB pamÄ›ti (pro zprovoznÄ›ní prostÃ…™edí Aero).

Novinky oproti pÃ…™edchozí verzi Windows

Hlavní panel

Pro vÄ›tÃ…¡inu uÃ…¾ivatelÃ…¯ je to asi nejvÄ›tÃ…¡ÃƒÃ‚­ zmÄ›na. Nový panel skýtá mnohá pÃ…™ekvapení, která jsou na první pohled patrná. NapÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad úplnÄ› zmizel Panel rychlého spuÃ…¡tÄ›ní, ale není potÃ…™eba zoufat, jelikoÃ…¾ namísto toho lze jednotlivé aplikace pohodlnÄ› „pÃ…™ipnout“ k panelu. MoÃ…¾ná si Ã…™eknete, Ã…¾e v tom bude nepoÃ…™ÃƒƒÃ‚¡dek, ale po chvíli návyku a práci s ním zjistíte, Ã…¾e tomu tak není. SpuÃ…¡tÄ›né a „PÃ…™ipnuté“ aplikace rozeznáte díky tomu, Ã…¾e spuÃ…¡tÄ›né aplikace jsou ve výrazném a mírnÄ› vystouplém obdélníčku. Oproti tomu pouze „pÃ…™ipnuté“ aplikace jsou odliÃ…¡eny, Ã…¾e vypadají jako klasické ikony. Tím odpadá pÃ…™ÃƒƒÃ‚­tomnost ikon na ploÃ…¡e. DalÃ…¡ÃƒÃ‚­ zmÄ›nou na panelu je System Tray panel, kde si mÃ…¯Ã…¾ete nastavit, které chcete vidÄ›t a které nikoliv. Pokud by jste hledali tlačítko Zobrazit plochu, tak toto tlačítko najdete úplnÄ› napravo, kde vypadá jako obdélník. Pokud na nÄ›j kliknete, tak se Vám zobrazí pouze plocha, ale kdyÃ…¾ na nÄ›j pouze najedete, zobrazí se Vám plocha pÃ…™es zprÃ…¯hlednÄ›ná okna, tzv. GlassAero. SamozÃ…™ejmostí jsou Ã…¾ivé náhledy aplikací po najetí kurzorem na danou aplikaci.

Hlavní panel

Hlavní panel

Nabídka Start

Ta zÃ…¯stala od doby Visty téměÃ…™ beze zmÄ›ny.Snad jedinou novinkou jsou tzv. Jump listy, které se ale neobjevují u vÃ…¡ech aplikací,ale jen u nÄ›kterých. NapÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad u IE8, Malování a pod. Ona druhá viditelná novinka je zmÄ›nÄ›né tlačítko vypnutí u kterého lze nastavit více vlastností vypínání.

Nabídka Start

DalÃ…¡ÃƒÃ‚­ novinky a poznatky v dalÃ…¡ÃƒÃ‚­m díle seriálu â€Ã‚¦

Domovská stránka Windows 7

Sponzorované odkazy:

Článek Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl byl publikován 20. srpna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Vaníček. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
 6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 8. Rozzlobenimuzi.com
 9. Odesíláme SMS z internetu
 10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!