Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl

Tagy:  windows, windows 7, microsoft, MS, nový panel, OS, operační systém, Windows Vista, Windows

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl
  2. Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl
  3. Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl
Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl

V tomto druhém díle budeme pokračovat výčtem novinek, kterým jsem minule začal tento seriál.

AeroSnap – přichytávání oken jedním tahem

Tato funkce umožní snadno připnout okno k okrajům obrazovky tahem myší nebo použitím klávesových zkratek. Tato funkce se hodí kupříkladu na porovnávání zboží ve 2 eshopech nebo třeba pro přetahování souborů z okna do okna. Odpadají tím problémy s nastavováním velikostí oken a podobně.

Nyní ke klávesovým zkratkám:

Win + šipky do stran = připnutí okna levému a pravému okraji obrazovky

Win + šipky dolů = připnutí okna do středu obrazovky

Win + šipka nahoru = maximalizace okna

Dle mého názoru je tato funkce velmi užitečná a po zvyknutí přímo návyková.

Funkce AeroGlassFunkce AeroGlass

Gadgets – miniaplikace na plochu

Řeknete si, že tohle není žádná novinka a máte částečně pravdu. Již ve Windows Vista se poprvé objevili. Na rozdíl od Windows Vista, kde se dali připnout do Postranního panelu, se ve Windows 7 dají připnout kamkoli na Plochu. Je to velice účelné zejména pro majitele menších monitorů, kde není místa nikdy dost. A aby jste se mohli pohodlně při práci podívat na tyto miniaplikace na plochu poslouží vám AeroGlass zmíněné v minulém článku. Pokud jste si oblíbili elektronickou podobu žlutých papírků instalovanou od třetích stran, tak nebudete nuceni ho tentokrát instalovat, ale využijete jednu z miniaplikací.

Malovaní s WordPadem v Ribbonu a modernější kalkulačka

Tam kde se již od dob prvních Windows nic nezměnilo došlo tentokrát také k revoluci a to i v těchto základních programech, které občas každý z nás využije. Kalkulačka dostála několika významných změn. Na první pohled vidíte komplet přepracovaný vzhled. Už žádný vzhled alá Windows 2000. Přibyli další 2 módy a to programátorský a statistický mód. Mimo jiné nová kalkulačka obsahuje funkce jako převody jednotek a data a mimo jiné užitečné tabulky pro výpočet hypotéky,leasing vozidla a spotřeby paliva v litrech nebo galonech.

Vylepšená kalkulačkaVylepšená kalkulačka

V programu WordPad a Malování došlo k výrazné změně a to, že ikony byly změněny do stylu Ribbon, který znáte již z MS Office 2007.Jiných změn tyto dva programy ani nedosáhly.

Nové Malování v Ribbon styluNové Malování v Ribbon stylu

Vylepšené UAC

To co bylo na Windows Vista revoluční a zároveň nejotravnější je dozajista UAC neboli Řízení uživatelských účtů. Ve Windows Vista byl problém v tom, že buď jste ho museli celé vypnout nebo ho mít zapnuté. Tím pádem to bylo poté velice otravné, když jste nainstalovali třeba jakoukoliv utilitu, tak se vás systém pokaždé zeptal a zdržovalo to. Nyní máte ve Windows 7 možnost nastavení 4 stupňů nastavení, čímž dostala tato služba jiný rozměr použitelnosti.

Homegroup aneb domácí síť v pár krocích

Jestliže budete mít v domácnosti více počítačů s *Windows 7**, tak není jednodušší cesta ke sdílení souborů, tiskáren a jiného hardware než použít tuto novinku. Jediné co nastavujete co chcete sdílet a ostatní udělá systém sám. Nakonec vám vygeneruje heslo, které vložíte do ostatních PC a již si můžete sdílet například společné fotografie.

Automatická změna pozadí aneb Desktop SlideShow

Ačkoli je to jen taková drobnost, tak jistě potěší celou řadu uživatelů. Nebudou muset stahovat neověřený program třetí strany a pohodlně si můžete nastavit po jaké době chcete měnit. Na výběr je čas každých 10 vteřin až jeden den. Můžete nastavit libovolné množství tapet.

Nové Windows Media Center

Nové WMC dostalo nový vzhled, zůstaly stejné funkce, které dostali jiné ovládání.Co je jiného? Zejména vylepšené zobrazení, kde jsou vidět i delší názvy souborů. Přehrávání souborů MPEG-4 (DivX,Xvid) je již plně zapracováno do systému a není nutné instalovat kodek. Nově k dipozici je i rychlý posuv v MPEG-4 videích, inovované hodnocení obsahu, lepší slideshow při projíždění fotografiemi a mnoho dalších.

Nové Windows Media CentrumNové Windows Media Centrum

Tímto končí další díl serálu o Windows 7. Další díl bude o dotykovém ovládaní…

Článek Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl byl publikován 22. srpna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Vaníček. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...