Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl

Tagy:  windows, windows 7, microsoft, MS, nový panel, OS, operační systém, Windows Vista, Windows, MAC OS X

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Windows 7 - svítání na lepší časy? - I. díl
  2. Windows 7 - svítání na lepší časy? - II. díl
  3. Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl
Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl

Tentokrát se podíváme na snad nejdůležitější vlastnost Windows 7 a to konkrétně dotykové ovládání. Tuto novou funkci bych označil jako vývojový posun od dosavadního ovládání myší. Dotykové ovládání, respektive ovládnutí počítačů přes dotykovou obrazovku, patří již dlouhou dobu k zajímavému fenoménu, ale nepodařilo se mu prosadit i do stolních počítačů a ve větší míře ani u přenosných zařízení. Důvodem bude nejspíše cena dotykových monitorů a ergonomie. Obrovský rozmach ale zaznamenaly dotykové obrazovky v chytrých telefonech a malých multimediálních přehrávačích. Ale jistojistě ve Windows 7 chce Microsoft tuto vlastnost znovu oživit a to především podporou multidotykového ovládání (multi-touch), tudíž obrazovka i operační systém jsou schopné zaznamenat a použít více dotyků najednou. Dotykové ovládání ve Windows 7 znamená, že když třeba ťuknete na tlačítko Start, tak se zvětší. Přechod do režimu dotykového ovládání je signalizován tak, že zmizne kurzor myši a zobrazí se kapka vody. Windows 7 obsahují několik programů pro použití dotykového ovládání.

Panel pro matematický zápis

Tento prográmek by se dal pojmenovat spíše jako utitlita. V anglické verzi Windows 7 ho naleznete pod jménem Math Input Panel. Jistě ho nepřehlédněte, revolučně usnadňuje práci při vkládání vzorců do počítače. V Panelu pro matematický zápis zapíšete vzorec pomocí ruky během pár okamžiků, vůbec se nemusíte trápit se zadáváním v textovém editoru, tak jako při psaní běžného textu.

Matematický panel – pomůcka na vzorečkyMatematický panel – pomůcka na vzorečky

Přizpůsobení rozpoznávání rukopisu

Díky této aplikaci naučíte Váš počítač rozpoznávat Váš rukopis, takže odpadnou problémy se špatným rozlišením textu, které by zdržovalo. Jako první si zvolíte jazyk. V našem případě češtinu. Nyní máte na výběr 2 možnosti. Určit „Chyby rozpoznávání specifické pro cíl“ nebo „Naučit modul rozpoznávání rukopisu pro styl rukopisu“. Blíže rozepisovat tento nástroj nemá smysl, jelikož Vás sám navede tzv. Step by Step neboli krok po kroku. Přizpůsobení rukopisu – pravopis číselPřizpůsobení rukopisu – pravopis čísel

Windows Deník

Tento program bych nazval jako nejdůležitější z této skupiny. Vzhledem téměř připomíná poznámkový blok. Tento nástroj bude užitečný především pro majitele Tablet PC, netbooků a All-in-1 PC, které disponují dotykovou obrazovkou, kde můžete psát jednoduše vlastní rukou. Pro majitele stolních PC bez tabletu nemá tento program opodstatnění. Windows Deník – Elektronický deníkWindows Deník – Elektronický deník

Závěr seriálu

Dle mého názoru má tento, ještě nevydaný, operační systém šanci na velký úspěch, který mu může mírně pokazit nová verze Mac OS X, která vyšla ještě před uvedením W7. Zejména díky „snížení“ hardwarových nároků. Přesněji řečeno nedošlo k razantnímu zvýšení oproti přechodu mezi Windows XP a Vista, které mimo jiné zapříčinilo odpor vůči Vistám. V případě přechodu z Vist na W7 došlo dle mého názoru ke snížení HW nároků. Ale přeci jenom budeme muset vyčkat aby jsme mohli soudit úspěšnost. Již dnes se ale můžeme díky dokončení W7 těšit na již v koutku duše těšit na další již vyvíjenou verzi.

Na konci článku je anketa ohledně W7.

Výhody:

  • Vylepšené a několika stupňové UAC
  • Dotykové ovládání
  • Přiměřená HW náročnost
  • Přepracovaný a ergonomičtější hlavní panel
  • Rychlost
  • XP mód

Nevýhody:

  • Osobně jsem žádný nenašel

Článek Windows 7 - svítání na lepší časy? - III. díl byl publikován 2. září 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Vaníček. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...